Крім того, ухвалений у першому читанні документ передбачає обмеження оренди земель на території одного району і однієї області. На рівні не більше 6 тис. гектарів у районі і не більше 5% в області. Це дозволить, переконані автори законодавчої ініціативи, збільшити щорічні надходження до місцевих бюджетів на 4 мільярди гривень.

Натомість фахівці впевнені, що такі обмеження недопустимі, адже вони призведуть до посилення тінізації земельних відносин.

“Якщо Ви обробляєте 100 або 200 гектарів, Ви ніколи не зможете купити сільськогосподарську техніку, обладнання. Ви ніколи не зможете запровадити сучасні технології. Весь час будете відставати від сучасного світу. Відповідно аграрна галузь в таких умовах не буде конкурентоспроможною”, - сказав генеральний директор УКАБ Володимир Лапа.

Натомість інші експерти вбачають основну проблему не в тих чи інших обмеженнях щодо продажу чи оренди землі. На їхню думку, до реального відкриття ринку землі треба створити нормативну базу, провести інвентаризацію та облікувати всі ділянки у кадастрі.

“Єдиний закон про ринок землі не дає відповіді на дуже багато питань. Бо треба розглядати землю як у соціальному, так у юридичному, економічному, і екологічному плані. І тому, не можемо ми так по-простому, по-простацьки йти”, - сказав радник Аграрного союзу України Олександр Ковалів.

Нагадаємо, Верховна Рада у грудні минулого року ухвалила законопроект про ринок землі у першому читанні. Крім того, депутати подовжили мораторій на продаж землі до 2013 року.

Зауважимо, ВР відклала розгляд законопроекту про ринок землі на невизначений термін.