Такий спад підприємці пояснюють в першу чергу постійними змінами правил гри та непрозорою фіскальною політикою, зокрема затримками з поверненням ПДВ. Так, за словами генерального директора "Метінвест Холдингу" держава вже заборгувала їм 3,5 мільярда доларів.

"Це досить складна для нас ситуація, тому що економіка компанії будується на припущенні, що закони в країні працюють і ПДВ повертається своєчасно. Давайте не будемо забувати, що відшкодування ПДВ — це не кредитування бюджетом компанії, а якраз навпаки. Компанія заплатила ці гроші, держава їх вже отримала і тепер компанія, за законом, просить повернути їх назад. І це для нас сьогодні найголовніша проблема з точки зору роботи", — каже генеральний директор ТОВ "Метінвест Холдинг" Юрій Риженков.

Під час Першого Національного форуму з підтримки експорту найбільші експортери країни заявили, їм доводиться виживати. Гірнично-металургійний комплекс терміново потребує відновлення пошкодженої інфраструктури, в першу чергу це стосується залізничного сполучення. Важливо також отримати прогнозовану дострокову стратегію Нацбанку.

Окрім того, зростання тарифів на електроенергію та перевезення на чверть, рентних платежів у 6 разів гальмує роботу підприємств – нарікають металурги. Нині плата за користування природними ресурсами — одна з найвищих у світі. Натомість виробників запевняють: з реформуванням податкової системи — працювати стане легше.

"Ми маємо знайти ті механізми спрощення відшкодування ПДВ, щоб зробити його не корупційним, щоб зробити його абсолютно прозорим...Ми зменшуємо кількість дозволів, ми зменшуємо кількість ліцензій, ми запроваджуємо в тому числі податкові стимули для певних галузей", — каже голова комітету ВРУ з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк.

Утім, вже нині брак оборотних коштів неминуче приведе до скорочення податкових відрахувань до бюджету — зауважують металурги. А це десятки мільярдів гривень за рік.