Справжні поціновувачі електронних цигарок називають себе вейперами (від vaping "вдихати і видихати пару") і зароджують уже цілу субкультуру. Вейпінг виступає альтернативою звичайному палінню: пара з електронної сигарети не така міцна та різка, як від тютюну, тому, начебто, більш безпечна. Чи справді це так? Як е-цигарки впливають на здоров’я людини та чи сплачують виробники електронних сигарет акцизний збір – журналісти сайту "24" запитали в експертів.

Як це працює?

Електронна сигарета – це пристрій, що складається з акумуляторів, нагрівального елементу і контейнера для рідини, що випаровується. Принцип роботи простий: батарейка нагріває спіраль, відбувається випаровування рідини, яку і вдихає курець електронної сигарети. Тобто людина замість диму видихає пару, яка нібито є більш безпечною та немає канцерогенних речовин, яких багато в тютюновому димі. Однак, на переконання Лілії Олефір, координатора проектів Українського центру контролю над тютюном громадської організації "Життя", на сто відсотків стверджувати, що електронні сигарети безпечніші за звичайні, не можна, оскільки поки що ніхто не знає, як себе почуватимуть користувачі електронних сигарет після 10-20 років куріння.

До 1940-1950-х років курці сигарет жодного уявлення не мали про шкоду своєму здоров’ю. А ще на початку 19 століття рак легень вважався надзвичайно рідкісною хворобою, допоки виробництво й реклама сигарет не набули масового характеру. Тому, зазначає Оліфер, дуже важливо не поспішати з висновками й дати час незаангажованим науковцям дослідити вплив електронних сигарет на здоров’я людини.

Останні дослідження кажуть, що підлітки, які курять електронні сигарети, у 6 разів більш схильні почати курити звичайні сигарети. У США зараз б'ють на сполох через значне збільшення кількості вейперів серед молоді.

Чи шкідливі?

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) чітко зазначає, що основними компонентами розчину в електронній сигареті, крім нікотину, який може й не міститися в електронній сигареті, є пропіленгліколь, який має подразнюючі властивості при вдиханні з гліцерином або без нього, і ароматизатори, а також інші хімічні речовини, деякі з яких є токсичними й виділяють у повітря канцерогенні сполуки, якими змушені дихати люди, що знаходяться поруч. Тому ВООЗ рекомендує перешкоджати поширенню електронних сигарет та супутніх товарів серед молоді та некурців і пропонує врегулювати їхній обіг.

Відсутність регулювання електронних сигарет, підкреслює експерт, призводить до того, що в деяких брендах електронних сигарет рівень вмісту певних речовин, що викликають рак, наприклад формальдегіду та акролеїну, так само високий, як і в димі сигарет. Тому в Україні заборонено курити електронні сигарети у всіх громадських місцях. Якщо бачите порушення закону, наголошує Олефір, робіть зауваження, звертайтесь до поліції та пишіть скарги у Держпродспоживслужбу, адже кожен з нас зобов’язаний захищати своє право на здоров’я.

Як регулюють законодавчо?

Визначення електронним сигаретам законодавство України не дає, тобто не вказує, чим вони є по суті: лікарським засобом, еквівалентом традиційних сигарет чи ще чимось іншим. Не прописано також вимог щодо діяльності, пов’язаної із виробництвом, імпортом, оптовою та роздрібною торгівлею електронними сигаретами, розповіла в коментарі сайту "24" юрист Катерина Коваленко. Немає визначених вимог до складу та максимально допустимого вмісту нікотину, не встановлено обмежень щодо реалізації та пропагування цих пристроїв.

Електронні сигарети згадуються лише один раз у частині 2 ст. 13 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення". Відповідно до неї забороняється куріння електронних сигарет: у ліфтах, на території закладів охорони здоров’я, дитячих майданчиках, у під’їздах житлових будинків, підземних переходах, транспорті, ресторанах, на зупинках маршруток,
– відзначила вона.

У свою чергу, вважає Олефір, в Україні взагалі склалася парадоксальна ситуація, оскільки електронні сигарети не регулюються належним чином й не контролюються жодною установою, тому передбачити вплив на здоров’я цих товарів не можливо. Зараз електронні сигарети продаються в Україні як товар під кодом УКТ ЗЕД 8543 – "Схеми iнтегрованi електронні та електронні мікромодулі" – де зазначається, що електронна сигарета – це працюючий на елементі живлення мікроелектронний пристрій, який нагріває рідину, що містить пропіленгліколь, ароматизатор з нікотином або без нікотину. Тобто, за її словами, виходить, що споживачі курять цей мікроелектронний пристрій й уявлення не мають, що власне вони курять.

Акцизний збір

З тим, що в Україні ринок електронних сигарет ще дуже незначний, хаотичний та нерозвинутий, погоджується Олександр Когут, директор відділу корпоративних питань та комунікацій JTI Україна.

Оскільки регулювання ринку е-сигарет відсутнє й немає жодного закону, який би налагоджував продаж чи виробництво цих товарів, відтак в Україні акцизний збір з електронних сигарет поки що не сплачується.

Це підтвердили й в Державній фіскальній службі України. На запит сайту "24" стосовно акцизу на е-сигарети там відповіли, що серед переліку підакцизних товарів, з яких сплачується акцизний податок, електронні сигарети відсутні.

Хоча, на думку Михайла Міненка, завідувача кафедри менеджменту та адміністрування Національного університету харчових технологій, це пряма можливість отримати додаткові надходження до бюджету України. За його словами, акциз на е-сигарети варто зробити відразу спеціальним, тобто чітко фіксованим.

Наприклад, в одному із штатів Америки пропонують пропорцію 1 до 9, тобто на 90% менше ніж звичайні цигарки,
– відзначив він.

Акциз на електронні цигарки, додає Міненко, повинен бути меншим, ніж на звичайні тютюнові з розрахунку на пачку. Якщо почнуть гратися з адвалорною частиною (фіксованою відсотковою ставкою з вартості товару), то обов’язково буде корупційна складова. Адже чим простіше рахуються податки, тим краще для бюджету.

Між іншим, за кордоном практика акцизного збору на е-цигарки також не відпрацьована. Однак Європейський Союз все ж планує ввести акциз на електронні сигарети, за тією ж схемою, що й на звичайні. Очікується, що станеться це не раніше 2017 року.

Тим часом, погоджуються експерти, зростаюча популярність електронних виробів пов’язана, насамперед, з природнім інтересом споживача до нового та інноваційного, а також не в останню чергу через значну зарегульованість ринку традиційних тютюнових виробів.