Відтак більшість виробників молока виступають за повернення старої системи дотування. Про це свідчать дані опитування, проведеного експертами Українського інституту соціальних досліджень ім. Яременка і центру “Соціальний моніторинг”.

“У нас є 86% тих, хто бажав би повернутися до попередньої форми дотації, коли дотація виплачувалася на кожен літр виробленого молока. Тобто, на даний момент саме цю дотацію вважають ефективним механізмом дотування виробництва молока”, - каже директор центру "Соціальний моніторинг" Дмитро Дмитрук.

За словами виробників, щоби отримати державну допомогу на будівництво, доведеться пройти усі кола пекла. Якщо ж пощастить її отримати, відразу у довгу чергу на підприємство вишикуються податківці, інспектори Контрольно-ревізійного управління та інші контролюючі органи.

“Механізми дотування кожний рік міняли порядки. Хоча обіцяли завжди, клялися, що ці порядки не будуть мінятися, але кожен рік у нас так, то склад уряду міняється, то міністри міняються, то ще хтось міняється і кожен, відповідно під відповідне правило пише цей порядок”, - каже Герой України Василь Петринюк.

У той же час переорієнтація субсидування лише посилила тенденцію щодо скорочення пропозиції молока. Ситуація загострилася до абсурду: аграрна Україна не може забезпечити переробника молочною сировиною.

“З кожним роком молока на 4-5% менше. Потужності заводи нарощують , роблять інвестиції, роблять модернізації, освоюють нові технології, сировина вкрай потрібна. На ринку сировини існує надзвичайно велика конкуренція”, - каже директор Яготинського молокозаводу Олександр Сіренко.

Натомість урядовців продовжують наполягати на своєму. На їхню думку, дозволяти переробникам самостійно дотувати виробників молока неефективно. Куди краще, на їхню думку, акумулювати кошти і дати їх виробникам на компенсацію кредитів чи будівництво молочно-товарних ферм.

“Нам необхідно сконцентрувати нашу мізерну підтримку, абсолютно підтримую всіх, хто казав, що вона невелика на тих саме напрямках, які зможуть через деякий час забезпечити бездотаційне існування. Тому що коштів може не вистачить через два роки, ніхто не знає, що буде, тому поки є хоч якісь, потрібно підтримувати тих, хто зможе жити без цих коштів з усіма іншими”, - каже директор департаменту ринків тваринництва Мінагропроду Андрій Гетя.

Тим часом, за даними опитування, 90% керівників господарств незадоволені формою дрежпідтримки, яку пропонує міністерство. Експерти, в свою чергу, попереджають: якщо найближчим часом ситуація не зміниться, Україна може перетворитися із експортера молока на імпортера. Як відомо, у парламенті зареєстрований проект закону, яким пропонується з наступного року повернути колишній механізм виплати дотацій виробникам молока.