Таке припущення в своєму блозі на порталі "Кореспондент" зробив відомий економіст Михайло Кухар.

Махінації з продажем у 2011 році 93% пакета "Укртелекому" офшорної ЕСУ (дочірньої компанії австрійського фонду Epic, перейменованої в Raga), бенефіціарами якої були глава СБУ Валерій Хорошковський і олігарх Дмитро Фірташ, можуть зірвати плани Кабміну щодо "Великої приватизації – 2018".

Економіст вважає, що спроби ФДМУ повернути актив в державну власність через невиконання Epic/Raga інвестзобов'язань на суму 450 млн доларів, нівелюються заплутаними судовими розглядами в судах Кіпра і Лондона. Raga судиться з СКМ Ріната Ахметова, вимагаючи сплати залишку по угоді купівлі-продажу 2013 року в розмірі 760 млн доларів. СКМ, в свою чергу, через ті ж суди намагається повернути 100 млн доларів сплаченого авансу.

Влітку 2013 року "Укртелеком" перепродали профільному гравцеві – групі СКМ Ріната Ахметова за 860 млн доларів. Сума була розрахована як 1,3 млрд доларів, сплачених ФДМ за мінусом 500 млн доларів кредитів, виданих Epic на придбання активу двома найбільшими державними банками – "Ощадбанком" і "Укрексімбанком",
– пише економіст.

Угода купівлі-продажу, яку, як вважає Кухар, Ахметову нав'язала "сім'я Януковича", передбачала чіткі зобов'язання Epic/Raga виконати всі умови приватизації перед державою. В іншому випадку, в тому числі при виявленні інших проблемних нюансів, СКМ залишала за собою право заморозити угоду до вирішення всіх спірних моментів.

Після того, як з "шафи" Epic / Raga випали всі "скелети", СКМ, яка заплатила раніше аванс в розмірі 100 млн доларів, відмовилася від виплат решти суми. Raga подала на СКМ позов до Лондонського арбітражу. СКМ почав судитися на Кіпрі. Інтереси Фірташа-Хорошковського в судах представляє їх правонаступник Денис Горбуненко, на якого, власне, олігархи і переписали колишню Epic.

"Навіщо в принципі знадобилося переписувати ЕСУ на третю особу? Дмитро Фірташ вимушено знаходиться у Відні, і йому загрожує конфіскація всього майна в разі, якщо суд США визнає його винним в міжнародній корупції. Тому переписати компанію з потенційними зобов'язаннями перед нею більш ніж на 800 млн доларів на номінальних власників виглядає логічним рішенням", – вважає Кухар.

Економіст резюмує, чим би не закінчилася ця скандальна історія в міжнародних судах, без сприяння держави відновленню справедливості щодо СКМ, провести повторну приватизацію Укртелекому», як, втім, продати і інші великі держоб'єктів, буде вельми проблематично.

"Україні потрібно максимально сприяти виконанню зобов'язань перед третіми особами, що стали заручниками минулого політичної системи, і тим самим закрити цю історію назавжди, давши сигнал всім майбутнім інвесторам про верховенство права в державі і повазі до представників корпоративного сектора. Без цього "Великій приватизації", яку планує Кабмін уже в цьому році, навряд чи судилося успішно реалізуватися", – пише економіст Михайло Кухар.