Найважливіші новини України та світу за понеділок, 28 жовтня.

Ситуація у Золотому-4

Ексклюзивні деталі: Зеленський вийшов і повернувся із заготовленим питанням, – ексбоєць "Азова" про деталі перепалки

Наслідки після приїзду президента Володимира Зеленського у Золоте-4, де має відбутися розведення військ, з’являються досі. У МВС повідомили, що забрали зброю у добровольців, які там зупинилися.

Вранці 28 жовтня тули приїхали 18 озброєних представників поліції та Військової служби правопорядку. Деякі бійці, які там перебувають, заявили, що правоохоронці їх хочуть виселити.

Згодом у поліції пояснили, що виселяти ексбійців із Золотого-4 не мають наміру. Це, зокрема, підтвердив заступник глави Національної поліції Вадим Троян.

Я вважаю, що зараз спекулювати на будь-яких моментах, навіть у простих словах, мовляв, "хтось когось буде штурмувати", не можна,
– наголосив Троян.

Так, спільна група з поліцейських і військовослужбовців ВПС відвідала будівлю, де розмістилися представники Національного корпусу. У поліції зазначають, що така перевірка є нормальною дією, оскільки ця територія належить до зони проведення Операції Об’єднаних сил.

Водночас добровольці наголошують – їхнє силове виселення буде незаконним. Якщо з правоохоронці таки втілять це у життя, то ексбійці даватимуть відсіч.

Що українці думають про розведення: дивіться відео

Скандал між Зеленським і добровольцями у Золотому: головне

  • На початку жовтня ветерани бойових дій на Донбасі прибули Золоте. Вони пояснили, що залишатимуться там до тих пір, поки керівництво України офіційно не відмовиться від ідеї відведення військ і формули Штайнмаєра. Або ж до повернення ЗСУ на позиції в разі, якщо відведення все ж відбудеться.
  • 26 жовтня до добровольців навідався президент Володимир Зеленський. Їхня розмова вийшла надемоційною, і з обох боків лунали гучні заяви. Зокрема, український президент наголосив, що йому "пофіг, з ким буде перемир'я". Головне для держави – повернути території і припинити війну, в якій гинуть люди.
  • За словами Зеленського, про добровольців йому розповіли місцеві жителі – нібито "група озброєних людей оселилася на околиці у приватному будинку", чим неабияк перелякала людей.
  • У Командуванні Об’єднаних сил заявили, що ці люди не мають жодного стосунку ані до ЗСУ, ані до силових відомств, тому не мають права перебувати та діяти у районі проведення ООС.
  • Самі добровольці з Золотого заявили, що Зеленський віддав наказ їх вибити з селища. Вони ж, зі свого боку, наголошують, що нікуди із Золотого не підуть – залишатимуться там у будь-якому разі.

Читайте також: Зброю з Золотого не вивозили, її віддали на зберігання побратимам, – ексбоєць "Азову"

розведення сил на Донбасі
Якою може бути ситуація на Донбасі після розведення сил / Інфографіка 24 каналу

Новий етап газових переговорів

Ще один етап газових тристоронніх переговорів щодо газу з участю України, Росії та Європейського Союзу завершився у Брюсселі. Цього разу зустріч була вдвічі довшою, аніж попередня – тривала 80 хвилин.

Україну на переговорах представляв міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель, голова Нафтогазу Андрій Коболєв та комерційний директор компанії Юрій Вітренко, а також голова Оператора ГТС України Сергій Макогон.

У зустрічі також взяли участь міністр енергетики Росії Олександр Новак, глава "Газпрому" Олексій Міллер та заступник голови ЄК у справах Енергосоюзу Марош Шефчович.

Враження від переговорів у кожого свої.

  • Глава міненерго Росії Олександр Новак заявив, що РФ готова працювати за європейським законодавством для транзиту газу через Україну. Він стверджує, що тристороння зустріч щодо газу пройшла конструктивно.
  • Заступник голови Європейської комісії Марош Шефчович розчарований консультаціями. За його словами, переговори не були продуктивними серед іншого тому, що російська сторона не ознайомилася зі всіма документами.

Я розчарований, але, звичайно, не здаюся. Вважаю, що ближче до кінця зустрічі ми домоглися кращого розуміння того, якого прогресу ми можемо досягти в майбутньому і що слід зробити,
– сказав він.

  • У" Нафтогазі" наголошують, що позиція України та ЄС під час чергового раунду переговорів співпали – укладання довгострокового договору про транзит за європейськими правилами.

Наступні переговори заплановані на кінець листопада.

Більше з переговорів: Чи можливий перегляд рішень Стокгольмського арбітражу через Росію

Зустріч Зеленського із керівниками НАБУ та САП

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч з представниками НАБУ і САП. Зустріч вийшла ознайомчою – глава держави зазначив, що хотів познайомитись.

Зеленський наголосив, що сьогодні є такий запит суспільства на перемогу справедливості для того, щоб всі корупціонери були за ґратами.

Головні тези виступу Зеленського

  • Запит суспільства на посадки корупціонерів
    "Сьогодні є такий запит суспільства на перемогу справедливості, на те, аби всі корупціонери були за ґратами. Це вже виключно питання ваших професіоналізму та енергії. Ми приїхали, щоб зарядити вас цією енергією", – сказав президент.
  • Антикорупціонери залишаться незалежними від влади
    "Я хочу, що ви розуміли: ми на вас впливати не будемо. Ми цього не хочемо, але натомість хочемо, щоб ви знали, що руки у вас не зв'язані. Ми на вас впливати не будемо, але якщо хтось на вас тисне, то ви нам кажіть – на них будемо", – заявив Володимир Зеленський.
  • Проблеми з судовою системою
    "Будь ласка, доводьте свої справи до суду. З судом теж не все легко, але ми будемо над цим працювати. Ми так само не будемо впливати, але будемо ретельно з цим працювати", – пообіцяв глава держави.

Дивіться відео виступу президента:

Скандал у "Слузі народу": Чи брехав Дубінський – дані з поліграфу

Новий очільник Київської ОДА

Володимир Зеленський призначив харківського бізнесмена Олексія Чернишова новим головою Київської обласної державної адміністрації.

Ексочільник Київської обласної державної адміністрації Михайло Бно-Айріян подав у відставку. Його у липні призначив президент Володимир Зеленський – 18 жовтня з цієї дати минуло 100 днів. Причин свого рішення Бно-Айріян не пояснив.

Олексій Чернишов
Олексій Чернишов – новий голова Київської ОДА

Відставка голови Київської обласної державної адміністрації стала першою серед призначених президентом Зеленським представників влади у регіонах. Серед найвищих чиновників другою – після екссекретаря РНБО Олександра Данилюка. Більше про нього – тут.

Знайте більше: Антикорупційний суд розглянув позов НАБУ проти Гладковського – рішення

Спалах гепатиту: що треба знати

Кількість хворих на гепатит зросла – у Чернігові в одній зі шкіл госпіталізовано 15 дітей із підозрою на гепатит А, у селищі Костянтинівка, що на Харківщині, захворіли 9 осіб.

Наразі світ знає про п'ять видів вірусів, що викликають гепатит (А, В, С, D, Е). Усіі вони становлять небезпеку для здоров'я людини. Чим небезпечні гепатити, де їх можна підчепити і як вберегтись від інфекції – читайте у нашому матеріалі.

Читайте також: Кому не можна робити щеплення від дифтерії


Гепатит А: особливості захворювання, симптоми та профілактика