Ботулізм в Україні: причини, симптоми та профілактика

44454 Читать новость на русском
Ботулізм в Україні: симптоми та причини захворювання / 24 Канал

Ботулізм – важке токсичне інфекційне захворювання, в результаті якого вражається нервова система. Важка форма захворювання може призвести до летального результату. Після відносного затишшя, в у Кіровоградській області зафіксували чергову жертву цього захворювання.

Випадок ботулізму зафіксували у 36-річного мешканця Маловисківського району Кіровоградської області. Його пов’язують зі споживанням консервованих овочів домашнього виробництва. Чоловік помер у понеділок, 17 грудня. 24 канал розповідає про причини і симптоми смертельної хвороби.

Читайте також: Харчове отруєння: симптоми та перша допомога

Що таке ботулізм?

Ботулізм – хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної і вегетативної нервової системи. Збудник Clostridium botulinum постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип'ятіння протягом 5 годин і гинуть при 120° С через ЗО хвилин).

Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг. Зараження людини ботулізмом відбувається під час вживання продуктів тваринного і рослинного походження: забруднених клостридіями фруктів і овочів, неправильно консервованих продуктів, через ковбаси, шинку, копчену рибу.

Хвора людина небезпечна для навколишніх через виділення в зовнішнє середовище бактерії з фекаліями, блювотними масами. Потрапляючи до травного тракту ботулотоксин не руйнується ферментами, а всмоктується у кров і розноситься по організму, "осідаючи" у різних відділах нервової системи.

Зараження дорослої людини відбувається, як правило, через шлунково-кишковий тракт.

Ботулізм в Україні

Ботулізм в Україні

Перші випадки захворювання ботулізмом у 2017 році було зафіксовано в Києві. Далі захворювання та летальні випадки фіксували у низці інших областей, зокрема, у Херсонській, Вінницькій, Запорізькій областях.

У 2018 році захворювання продовжує уражати українців. У січні занедужав чоловік з Львівської області. Також у Києві зафіксовано випадок захворювання на ботулізм – чоловік занедужав після вживання в'яленої риби. А смерть від ботулізму спіткала киянку 26 травня.

Ще одна проблема – в Україні немає сироватки від ботулізму. Окрім відсутності ліків, в Україні також повністю немає можливості самостійно виробляти сироватку від ботулізму.

Звідки йде інфекція?

Експерти запевняють, що відрізнити інфіковані продукти від якісних неможливо. У зоні ризику – в'ялена, копчена та солона риба, гриби домашнього консервування, м'ясні та рибні консерви і домашня ковбаса. В Україні випадки ботулізму спричинені в основному споживанням в'яленої риби.

Смертоносну рибу, від якої заразилися кияни у 2017 році, виготовили м. Світловодськ, Кіровоградської області, відправником рибної продукції є ТОВ "ЧУДО-ЮДО" (м. Світловодськ, Кіровоградської області). Продукція була придбана у гіпермаркетах "Караван", "Ашан" та супермаркеті "Мегамаркет". Власником підприємства є Антон Меркулов. Після споживання саме цієї риби люди захворіли ботулізмом. Медики настійно просять громадян утриматися від вживання в'яленої риби виробництва ФОП Меркулов А.В.

Чому в'ялена або сушена риба є небезпечною

Чому в'ялена або сушена риба є небезпечною

Крім того, у селищі Градизьк працівники СБУ викрили потужну мережу браконьєрських бригад. Чоловіки постачали рибу, яка заразила ботулізмом щонайменше двох людей. Зловмисники виловлювали та переробляли рибу у брудних хлівах, гаражах і просто на вулиці. Окрім того, рибу приправляли шкідливими хімічними добавками. Небезпечну продукцію розвозили по всій Україні.

У Держпродспоживслужбі просять жителів не купувати в місцях стихійної торгівлі та на агропродовольчих ринках м'ясні та рибні продукти домашнього виготовлення.

Медики звертають увагу на те, що найчастіше збудник ботулізму в риб’ячих нутрощах, з яких токсин і проникає в м’ясо. Тому найнебезпечніше вживати м’ясо саме біля ребер та ікру, адже ці частини можуть бути найбільше уражені інфекцією.

Збудники ботулізму
Основним збудником ботулізму цього року є в'ялена та сушена риба

Симптоми ботулізму

Ботулізм вважається найнебезпечнішим токсичним інфекційним захворюванням. Він вражає нервову систему. А важка форма хвороби може призвести до летальних наслідків. Перші симптоми можуть з'явитись як через кілька годин після вживання, так і через 10 днів. Високої температури та нудоти, як правило, не буває. Хіба, якщо у продукті був ще супутній збудник.

Симптоматика розвивається зверху вниз. Людина починає погано бачити, двоїться в очах, не може читати дрібний шрифт, виникає сухість сльозових оболонок, а далі інші симптоми – м'язова слабкість, зникнення рефлексів аж до дихальних розладів,
– зауважила лікарка-інфекціоністка Ольга Голубовська.

Ботулізм: основні симптоми:
нудота;
блювання;
характерний біль у животі;
рідке випорожнення без патологічних домішок;
порушення зору (хворого турбує "сітка" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів);
спрага, сухість слизових оболонок;
розлад ковтання;
може змінитися тембр голосу;
сильний головний біль;
запаморочення;
безсоння;
загальна слабкість;
підвищення температури тіла;
відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці.

Ботулізм в Україні: джерела та симптоми
Ботулізм в Україні: джерела та симптоми

Як лікувати ботулізм?

Медики радять при перших симптомах отруєння одразу звертатися до лікаря. У спеціалізованому відділенні використовують спеціальні сироватки (внутрішньом'язово) протягом 1-4 діб.

З огляду на те, що в шлунково-кишковому тракті спори ботулотоксину можуть перетворюватися у вегетативні форми, для їхнього знищення використовують антибіотики. При розладах дихання призначають штучну вентиляцію легень. Для кращого насичення крові киснем та підвищення захисних сил організму використовують гіпербаричну оксигенацію.

Читайте також: Як відрізнити ботулізм від звичайного отруєння: інфографіка

Однак, насправді лікувати нічим, бо сироватки від ботулізму в Україні немає вже три роки. Колишню російську сироватку Міністерство охорони здоров'я не сертифікувало, а решта завозиться нелегально. В Україні можна знайти незареєстровану сироватку від ботулізму, однак, за словами лікарів, коштує вона "шалені гроші".

В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун в інтрев'ю 24 Каналу пояснила, що в Україні існує проблема із забезпеченням населення сироватками від ботулізму, оскільки їхні виробники через малий попит не поспішають реєструвати в Україні ці лікарські засоби. Міністерство уже попросило ВООЗ та "Червоний Хрест" надати сироватку у вигляді гуманітарної допомоги.

Уляна Супрун про сироватку від ботулізму
Уляна Супрун пояснила ситуацію із сироватками від ботулізму

Профілактика ботулізму

Оскільки основною причиною виникнення ботулізму є вживання в їжу неякісно приготованих, зіпсованих продуктів, найголовнішою у профілактиці цього захворювання є роз'яснювальна робота серед населення щодо правил домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, м'яса, щодо необхідності ретельного дотримання технології. Для руйнування ботулотоксину перед вживанням консервів доцільно прогрівати до 100°С протягом 30 хвилин.

В жодному випадку не можна вживати в їжу м'ясні та рибні консерви, якщо залізна банка роздута, деформована.

Для профілактики всім особам, що вживали разом із хворими на ботулізм інфіковані продукти, вводять сироватки типу А, В, Е (проти найбільш небезпечних для людини типів клостридій), і наглядають за ними протягом 10-12 днів.

Профілактика. Не їжте:
- в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби
- м'ясних та грибних консерв
- консервів домашнього виробництва
- якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином
- якщо сумніваєтесь у якості продуктів

Що таке ботулізм – відео

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.

powered by lun.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі
Залиште відгук