Довгий термін зберігання обумовлений наявністю солі, яка виступає як консервант і стерилізацією, яка знищує більшість бактерій.

Читайте також: Дієтолог спростувала міф про розтягування шлунку

У будь-якому випадку завжди потрібно звертати увагу на термін придатності.

При виборі консервів поза домом, читайте склад. Ідеально, якщо там є лише самий продукт. Можуть бути сіль, спеції, іноді цукор.

ВООЗ рекомендує вживати не більше 1 чайної ложки солі або ж 5 грамів.

При виборі консервів поза домом – читайте склад
При виборі консервів поза домом – читайте склад

Звичайно, консервування продуктів не дозволяє зберегти всі вітаміни, але ви можете забезпечити різноманітність в раціоні і побалувати свої смакові рецептори.

Дієтолог Альбіна Комісарова
“Нам потрібно контролювати поживну цінність і кількість солі. Консервовані продукти часто містять стільки ж калорій, що і свіжі. Стежите за фігурою? Вибирайте консерви без олії. А от сіль значно складніше контролювати”

Тому дієтолог радить:

  1. надавати перевагу свіжим продуктам, але консервовані також можуть бути в вашому раціоні;
  2. не солити додатково їжу, якщо вживаєте консерви. Зберігайте позицію здорового харчування протягом всього часу, контролюйте кількість солі і тоді періодично солені продукти в вашому раціоні не принесуть шкоди;
  3. розраховуйте порцію та враховуйте кількість солі, яка вказана на упаковці;
  4. при наявності серцево-судинних хвороб лікар може обмежити кількість солі. У такому випадку від консервів потрібно відмовитися.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.