H. pylori є найпоширенішою інфекцією людини: більш ніж половина жителів Землі інфіковані цією бактерією. Рівень інфікованості в Україні високий – близько 80%. Але це не означає, що її не треба лікувати, та що вона не піддається знищенню.

Читайте також: Нова загроза для людей: світом поширюється небезпечний "супергрибок"

Бактерію знаходять у пацієнтів з хронічним гастритом і виразковою хворобою.

Helicobacter pylori – найпоширеніша бактерія
Helicobacter pylori – найпоширеніша бактерія

Інфекція Хелікобактер пілорі є основною причиною хронічного гастриту, виразкової хвороби шлунка, дванадцятипалої кишки. Наявність бактерії в організмі відноситься до серйозного фактора ризику розвитку деяких видів раку шлунка.

Шляхи зараження Хелікобактер пілорі

Хелікобактер легко передається в побуті: через посуд, засоби особистої гігієни, при поцілунку. Бактерія стійка до кислотного середовища, тому вона легко проникає в слизові оболонки шлунка, руйнуючи його тканини. Слизова запалюється, розвиваються гастрити й потім – виразки.

Проте, у більшості носіїв інфекції відсутні неприємні ознаки або симптоми, це пов'язано з наявністю гарної стійкості до шкідливої ​​дії бактерії.

Симптоми Хелікобактер пілорі

Існує ряд симптомів, які вказують на можливість наявності інфекції H. Pylori в організмі.

Хелікобактер пілорі – симптоми
  1. Біль в шлунку після прийому їжі; ⠀
  2. Печія;
  3. Нудота і блювання; ⠀
  4. Втрата апетиту;
  5. Часта відрижка;
  6. Метеоризм і бурчання в животі; ⠀
  7. Ненавмисна втрата ваги.

Багато проблем зі шкірою – акне, атопічний дерматит, псоріаз також можуть бути пов'язані з діяльністю Хелікобактер пілорі.

При цих симптомах, а також при підозрі на гастрит або виразку, гастроентерологи призначають аналіз H. pylori.

Хелікобактер пілорі можуть викликати рак
Хелікобактер пілорі можуть викликати рак

Діагностика Хелікобактер пілорі

Існує кілька методів дослідження бактерії в залежності від типу матеріалу при заборі (кал / кров / повітря / тканина): ПЛР / ІФА / дихальний тест / гістологія.

Остання методика – дослідження тканини шлунка, взятої методом біопсії, показує повнішу картину захворювань, крім наявності Хелікобактер допомагає виявити захворювання онкологічного характеру.

Читайте також: Знайшли смертельну супербактерію, на яку не діють антибіотики: чим це загрожує людству

Лікування Хелікобактер пілорі

Згідно з авторитетними клінічними рекомендаціями, знищувати бактерію потрібно всім жителям країн з високим рівнем ризику раку шлунка, навіть якщо інфекція ніяк себе не проявляє. Україна не входить в список з 20 держав, в яких ця хвороба зустрічається особливо часто.

Але з таким підходом згодні не всі лікарі. У більшості заражених бактерією людей ніколи не буде проблем зі здоров'ям. Вгадати, у кого розвинеться виразка або рак, а у кого – ні, неможливо. А щоб позбутися бактерії, людям призначають як мінімум два сильних антибіотиків одночасно. Від цього може бути більше шкоди, ніж користі.

Побічна дія лікування:

  • у антибіотиків є побічні ефекти – від втрати апетиту і нудоти до блювоти, розлади шлунка і болю в животі;
  • через масове застосування ліків небезпечні бактерії можуть набути стійкість до антибіотиків.

Єдино правильного рішення тут немає. Людині, у якого є хелікобактер, але немає проблем зі шлунком, варто обговорити ситуацію з гастроентерологом. Лікар врахує індивідуальні фактори ризику на кшталт родичів з виразкою або раком шлунка, і допоможе зробити оптимальний вибір.

Коли точно необхідно позбуватися від бактерії:

  • якщо ви колись хворіли на виразку шлунка або дванадцятипалої кишки;
  • якщо у вас є хронічні захворювання, при яких потрібно довго приймати протизапальні ліки – наприклад, аспірин або ібупрофен.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.