Водночас, у медичних закладах сусідньої області цього ж препарату може виявитися вдвічі більше, ніж треба. Логіку розподілу вакцин між областями чиновники пояснити не в змозі.

З початку літа на брак вакцин скаржилися у Феодосії, потім забили на сполох у Рівному. Через деякий час з'явилася інформація про проблему зі щепленнями в Запоріжжі, зі схожою проблемою зіштовхнулися в Луганську. Там лікарі рекомендували купувати вакцини власним коштом. Лише за попередній рік батьки придбали півтори тисячі доз.

"Ось на сьогодні забезпечення у нас вакцинами від потреби, наприклад вакцина проти туберкульозу БЦЖ 30 %. Вакцини, які прищеплюються дифтерія-правець в залежності від їх різновиди від 15 до 32 %", - говорить заступник начальника управління охорони здоров'я м. Луганська Тетяна Ширіна.

Вакцини не те, що безкоштовно отримати, купити неможливо

Зі схожою проблемою зіштовхнулися і на Буковині. На власній сторінці у соцмережі лікар Євген Комаровський розмістив лист батька немовляти із Чернівців. Чоловік пише: вакцини не те, що безкоштовно отримати, купити неможливо.

Імунобіологічних препаратів в Україні не вистачає систематично. Особливо ситуація загострилася у 2011 році. Тоді Міністерство охорони здоров'я відверто зізналося: вакцин немає, бо порушили графіки закупівель. Забракло грошей. Щоб виправити ситуацію, стали купувати дешевші препарати.
Цього року в профільному міністерстві знову скаржаться: грошей немає. Коштів вистачає лише на те, щоб закупити 65 % необхідних вакцин.

Депутати від опозиції стверджують: проблема не в браку коштів, а в нераціональному їх використанні.

"Деякі області забезпечені вакцинами на 150%. Наприклад Чернігівська область по вакцинах від ОПВ має надлишок 53 %. Тобто на 153 % забезпечена цією вакциною. Пентаксином 115 %. Коли, наприклад, Івано-Франківська область має необхідність в Пентаксині. Там тільки на 70 % забезпечення", - розповідає член ТСК щодо розслідувань фактів порушень МОЗ Павло Петренко.

В ідеалі вакцинувати потрібно 95 % населення, - стверджують лікарі. Тільки так можна ефективно боротися з епідеміями. Але в Україні щеплених стає щоразу менше. Дехто, дізнавшись, що в лікарні немає вакцини, до цього питання більше не повертався. Інші остаточно зневірюються в доцільності щеплень.

В Україні зараз дуже низьке охоплення щепленнями

"На жаль в Україні зараз дуже низьке охоплення щепленнями, за деякими показниками до 30%, до 50 %", – говорить медичний експерт ЮНІСЕФ Катерина Булавінова.

Лікарі стверджують: колективний імунітет українців знижується і нація стає беззахисною перед епідеміями.

На проблему вакцинації в Україні звернув увагу відомий медичний журнал Lancet.

Тим часом за запитами Тимчасової комісії Верховної Ради МВС відкрило 45 кримінальних справ за фактом смерті пацієнтів. Більшість з них пов'язані з використанням неякісних вакцин.