Про незвичайні стани сну написав Telegram канал Blue Arrakis.

Читайте також: 6 факторів, які впливають на апетит

Важливість якісного сну тривалістю 7-8 годин на добу підтверджена науково. Нестача сну чи його відсутність не лише призводить до втоми, поганого самопочуття, а й підвищує ризик розвитку психозу, ожиріння, діабету другого типу, знижує імунітет та згубно впливає на усі функції організму: травлення, фертильність, когнітивні здібності.

Здається, що сплутати сон і неспання неможливо, втім науковці говорять про те, що мозок може дрімати тоді, коли ви цього не підозрюєте. Йдеться про мікросон і локальний сон.

Ми спимо частіше, ніж нам здається

Які процеси відбуваються в мозку, коли ми засинаємо? Він фактично "відключається", тобто відділи мозку стають неактивними. Вчені записали електричну активність мозку під час сну і відстежили дельта-ритми – повільні хвилі з високою амплітудою.

Стан мікросну насправді відомий кожному – це відчуття, коли ви від втоми чи нудьги у вас повільно закриваються повіки, голова нахиляється вперед і ви різко оговтуєтесь та піймаєте голову, наче прокидаєтесь. Це і є мікросон! Зазвичай він триває від 0,5 до 15 секунд. Його підступність полягає в тому, що людина не підозрює, що засинає: їй здається, що вона просто відволіклася.

Втім, ЕЕГ – електроенцефалографія (метод графічної реєстрації процесів головного мозку) свідчить про те, що це саме сон, адже ритми мозку сповільнюються та знаходяться у тій же амплітуді, як під час сну.


Мікросон насправді часте явище/Фото: Unsplash

В рамках дослідження добровольців помістили в МРТ-сканер і попросили безперервно відстежувати рухи предмета на екрані за допомогою джойстика. У більшості учасників за 50 хвилин сталося принаймні 36 епізодів мікросну в середньому по 3 секунди, хоча самі учасники експерименту цього не помічали.

Вчені виявили, що групи нейронів мозку можуть перебувати у стані сну, в той час як людина не спить. Вони назвали це явище локальним сном.

При цьому локальний сон ніяк не позначається на активності людини. Мозок здатний продовжувати працювати в нормальному режимі, дозволяючи невеликим групам нейронів "відключитися і подрімати" по черзі.

Особливо уважно вчені досліджують мікросон в контексті занять, які не вимагають постійної уваги. Зокрема, водії нерідко впадають в стан мікросну (а їх нейрони, ймовірно, в стан локального сну), що смертельно небезпечно і для них, і для пасажирів.

Що з цим робити?

Як боротися з мікросном, аби уникнути небезпечних ситуацій? Найкраща порада – добре висипатися та уникати роботи у нічну зміну.

Якщо ви відчуваєте втому, приляжте на 15-40 хвилин (такий сон ще називається power nap, оскільки він значно додає енергії). Також допомогти збадьоритися допоможе фізична активність, бадьора музика, або хоча б розмова.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.