Проблеми з психічним здоров’ям в Україні мають прямий взаємозв’язок із бідністю, безробіттям та відчуттям небезпеки. Цьому сприяє військовий конфлікт на Донбасі, ситуація з Кримом та наслідки цих подій. Також у зоні ризику психологічних розладів – українці похилого віку, громадяни з низьким рівнем освіченості. Серед осіб старшого віку депресія найчастіше з’являється у людей, які страждають хронічними захворюваннями.

Експерти Світового Банку провели дослідження, в якому звернули увагу на найпоширеніші психічні розлади: депресію, тривожні стани, посттравматичний стресовий розлад та розлади, пов’язані з вживанням алкоголю.

Читайте також: Тривожність як загроза хорошим стосункам батьків і дітей: чому це відбувається та як її побороти

Розлади
За кількістю депресивних розладів Україна у лідерах

Фахівці вважають, що більш вразливі до психічних розладів в Україні:

  • люди похилого віку (за винятком вживання алкоголю серед молодших жінок);
  • жінки у випадку депресії та тривожних розладів і чоловіки у випадку з розладом, спричиненим вживанням алкоголю;
  • люди з нижчим рівенем освіченості;
  • безробітні;
  • люді, які проживають на Сході України (через війну);
  • люди, які переживають розлучення чи інші стресові ситуації.

Серед людей старшого віку депресія також пов’язана з хронічними захворюваннями.

Фактори ризику та поширеність

Психічне здоров'я і алкоголь

Дуже гострою для українців є проблема розладів, спричинених надмірним вживанням алкоголю. За підрахунками аналітиків – 40% смертей чоловіків працездатного віку та 22% жінок віком від 20 до 64 років є наслідком вживання алкоголю.

Розлади від алкоголю за статтю
Від депресивних та тривожних розладів більше страджають жінки, від ПТСР та алкогольних чоловіки

При цьому порівняно з Європою та світом алкоголь руйнує психічне життя українців значно більше. Хоча і менше, ніж у Росії.

Розлади від алкоголю
Серед вагомих причин психічних розладів в Україні – алкоголь

Найпоширенішою причиною смерті, що пов’язана з психічними розладами та вживанням алкоголю, є суїцид. Україна сьогодні входить в десятку країн з найвищими показниками суїциду.

Суїцид через алкоголь
Українці часто гинуть внаслідок розладів, спричинених алкоголем

Дослідники зазначили: психічні розлади мають великий вплив на фізичне здоров’я людей. Тяжка депресія спричиняє ішемічну хворобу серця, посттравматичний стресовий розлад підвищує рівень смертності від ішемічної хвороби, пухлин та навмисних і випадкових травм.

Вживання алкоголю часто є причиною туберкульозу, респіраторних інфекцій, множинного раку, серцево-судинних захворювань та хвороби системи кровообігу, цирозу печінки, панкреатиту, епілепсії, цукрового діабету, травм та міжособистісного насилля.

Допомога у сфері психічного здоров'я

За оцінками Міжнародного медичного корпусу, близько 75% українців нині не мають доступу до кваліфікованої допомоги у сфері психічного здоров'я. Маємо велику кількість психіатрів, але не вистачає психологів, психотерапевтів та соціальних працівників.

До всього часто стикаємося з психологічними бар’єрами: сором, брак довіри до системи, недостатня кількість інформації та обізнаності, висока вартість лікування, острах перед потенційним оприлюдненням інформації про свою проблему, негативний досвід попередньої допомоги, географічна віддаленість.

Фахівці у психічному здоров'ї в Україні
Фахівці у сфері психічного здоровя в Україні та сусідів

Загалом аналітики стверджують: психічні захворювання – один з найбільших невидимих тягарів у світі. До 2030 року прогнозують, що депресія стане третьою найбільш поширеною хворобою в країнах з низьким доходом і другою – з середнім.

Кожен долар, інвестований у лікування загальних психічних розладів в Україні, принесе 2 долари у відновлення людської продуктивності, тобто – це інвестування в економіку країни.

Повний текст дослідження "Психічне здоров’я на перехідному етапі: Результати оцінки та рекомендації для інтеграції охорони психічного здоров’я в систему первинної медико-санітарної допомоги та громадські платформи надання послуг".

Читайте також: Україну охопили моторошні самогубства серед школярок: чому стаються трагедії

Більше новин, що стосуються лікування різноманітних захворювань, медицини в Україні, здорового способу життя та харчування, вагітності та пологів, відкриттів у сфері медицини та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.