Раніше на рак хворіли рідше і лише в старості – міф чи правда

- Читать новость на русском
Міфи про рак / unsplash.com

Слово "рак" лякає кожного. Багато пухлин вже давно перестали бути смертельним вироком, особливо, якщо діагностовані на ранніх стадіях. Проте онкозахворювання оповиті величезною кількістю міфів.

Термін "рак" з'явився ще в п'ятому столітті до нашої ери завдяки Гіппократу. Сліди злоякісних пухлин в різний час знаходили і у мумій Стародавнього Єгипту, Перу і Чилі, в кістках древніх римлян, на середньовічних кладовищах Англії і Португалії. Іншими словами, рак з людьми був давно, і навіть наші далекі предки ним хворіли, пише Wonderzin.

Читайте також: Чи справді дикі тварини не хворіють на рак

Раніше на рак хворіли рідше

Крім того, що досягнення медицини дозволили людям жити довше (чим старша людина, тим більше мутацій і вищий ризик раку), масове поширення куріння і ожиріння теж ситуацію не поліпшили. Але не можна стверджувати, що раніше рак зустрічався вкрай рідко.

Англійські палеонтологи вивчили реєстр смертей за 1901-1905 роки та з'ясували, що ймовірність виявлення ознак раку в кісткових останках чоловіків становить 0-2%, а у жінок – 4-7%. При цьому в кістках можна знайти тільки безпосередньо первинні пухлини – це менше 0,2% всіх онкозахворювань, а також метастази деяких інших видів раку. Пухлини м'яких тканин в останках, від яких зберігся тільки скелет, як правило, виявити вже неможливо.

Пізніше вчені з Мюнхена отримали такі ж результати: за допомогою спеціального обладнання вони виявили п'ять випадків раку серед 905 скелетів в єгипетських некрополісах і тринадцять випадків у 2547 останків на середньовічному цвинтарі в Німеччині. Напрошується цікавий висновок: хоча життя в Стародавньому Єгипеті та середньовічній Європі було різним, раком люди хворіли однаково.


Статистично кількість хворих на рак збільшується через успішну діагностику

Рак молодшає

З точки зору статистики це правда: згідно з висновком Міжнародного агентства з вивчення онкологічних захворювань, за останні двадцять років їх поширеність у дітей зросла на 13%. Але все не так просто, як здається і, на щастя, рак у дітей залишається екстремально рідкісним захворюванням (близько 14 випадків на 100 тисяч дітей на рік).

Вчені схильні вважати, що таке збільшення поширеності – в першу чергу ефект точнішої діагностики та високої інформованості. Можливо, в майбутньому цифри ще збільшаться: сьогоднішні дані покривають 100% дітей Північної Америки і Європи і тільки 5% Африки та Азії. У бідніших країнах рак у дітей, швидше за все, просто не діагностують.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.

Читайте також

powered by lun.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Коментарі
Залиште відгук