А підґрунтя для цього закладено якраз у 2017-му, коли ми назавжди змінили обличчя кардіохірургії: людей після операції на серці вже перестають упізнавати по великому рубцю спереду на грудній клітці, тому що його просто немає!

Читайте також: Кір надалі атакує Україну: кількість хворих сягнула позначки 930

Усі так звані ізольовані операції на серці, тобто втручання, коли вирішується одна проблема, уже можуть виконуватися мініінвазивно. І в нашому Центрі кардіохірургічної допомоги декілька останніх місяців ми оперуємо виключно в такий спосіб.

З більш ніж 200 складних операцій, проведених в минулому році, 70 були мініінвазивними, і відсоток малоінвазивних втручань однозначно зростатиме. Особливо якщо врахувати, що з літа 2017 року, коли ми освоїли метод проведення багатосудинного аортокоронарного шунтування через міжреберний розріз, до категорії мініінвазивних перейшла і ця операція на серці, одна із найпоширеніших та найбільш затребуваних.

Отже сьогодні в Україні мініінвазивно, тобто через розріз від 5 до 10 см, а не через 25-сантиметровий розріз грудини, виконуються:

  • пластика та протезування мітрального клапана. Розріз для операції на серці в цьому випадку робиться між ребрами справа.
  • пластика та протезування тристулкового клапана. Теж через міжреберний розріз справа.
  • пластика та протезування аортального клапана. Для даного втручання все-таки необхідно розрізати грудну кістку, інакшим способом не дістатися до клапана. Проте довжина розрізу – не 25 см, як було до цього, а лише 6-8 см. Важливе уточнення: мініінвазивні операції на серці із протезування клапанів (як аортального, так і мітрального та тристулкового) проводяться з використанням як механічних клапанів, так і біологічних – з перикарда бика або нативного свинячого клапана. Біопротезування – це зовсім інша якість життя. По-перше, людина не буде змушена після заміни клапана все життя приймати розріджувач крові і здавати аналізи, як це відбувається у разі використання механічного протеза. По-друге, біоклапан у 90 % випадків дозволяє розраховувати щонайменше на 15 років повноцінного життя після втручання, і завжди можна провести повторне протезування, якщо клапан вичерпає свій ресурс.
  • протезування висхідної аорти, необхідне пацієнтам з аневризмами аорти та хронічним розшаруванням грудної частини аорти. Ця мініінвазивна операція на серці проводиться, як і пластика та протезування аортального клапана, через 10-сантиметровий розріз грудної кістки.
  • хірургія вроджених вад серця. У цьому напрямку мініінвазивна кардіохірургія ще має зробити великий крок уперед (і ми працюватимемо над цим), адже поки що малоінвазивним способом оперуються лише найлегші із 350 вроджених вад серця. На сьогодні через міні-доступ – міжреберний розріз справа – ми вже виправляємо дефект міжпередсердної перегородки, часткове аномальне з'єднання легеневих вен, вади тристулкового клапана.
  • багатосудинне аортокоронарне шунтування – операція на серці, яка дозволяє зробити повну реваскуляризацію міокарда, тобто повністю відновити кровоток у серці при ураженні будь-яких коронарних артерій. Цікаво, що ця операція продовжувала виконуватися через 25-сантиметровий розріз грудини, навіть коли вже були добре опрацьовані методи мініінвазивних кардіохірургічних операцій на клапанах та аорті. Довгий час кардіохірурги у світі, у тому числі і ми в Центрі кардіохірургії "Добробуту", вважали, що мініінвазивний спосіб проведення коронарного шунтування не дозволяє використовувати кращі досягнення коронарної хірургії, а тому не приділяли йому належної уваги. Але влітку 2017 року нам вдалося першими у світі розробити метод проведення цієї операції через міжреберний розріз у лівій частині грудної клітки. Наш метод дозволяє використовувати всі сучасні надбання коронарної хірургії – двомамарне шунтування, артеріальну реваскуляризацію з використанням радіальної артерії, захист міокарда з використанням кров'яної кардіоплегії. За півроку вже проведено 50 успішних втручань. При цьому нас не обмежують ні вік пацієнта (оперували 78-річного чоловіка), ні перенесений інфаркт чи серцева недостатність, ні якість артерій, ні кількість шунтів (нашивали й чотири, і п’ять), ні супутні захворювання, як то цукровий діабет та ожиріння.

Відсутність великого рубця спереду на грудній клітці – не головна перевага мініінвазивної кардіохірургії (хоча, безумовно, косметика має важливе значення). Мініінвазивні операції на серці – це передусім легший, менш дискомфортний і більш швидкий процес відновлення після втручання.

Це вочевидь краще для пацієнта – і психологічно, і на фізіологічному рівні, адже менша рана – це менша травма, менше ризиків ускладнень, менше болю. Наші пацієнти після мініінвазивної операції виписуються з лікарні на п'ятий-сьомий день. Був навіть чоловік, який після малоінвазивного багатосудинного коронарного шунтування поїхав додому на четвертий день.

При цьому за місяць люди вже повністю повертаються до звичного життя, тоді як у випадку класичної операції треба мінімум два місяці чекати, поки зростеться грудина, і багато в чому себе обмежувати.

Ми, як і інші прихильники мініінвазивної кардіохірургії, вважаємо, що мініінвазивна операція на серці – не та, для якої зробили малий розріз, а та, яку пацієнт переніс з мінімальним дискомфортом. Саме до цього ми прагнемо, освоюючи нові методики і формуючи нове обличчя нашої кардіохірургії.

Читайте також: ООН передасть Україні більше 900 тисяч вакцин від кору