Зокрема, у МОЗ вважають, наразі ожиріння – одна із головних проблем українців, діти та дорослі забагато їдять при мінімальних витратах енергії. За статистикою малеча споживає по 15 грамів солі на місяць замість 5, і по 2,5 кілограми цукру, а його їсти взагалі небажано.

Читайте також: МОЗ змінило норми харчування для українців

Раціональне харчування є визначальною умовою формування здоров’я та високої працездатності й активності протягом усього життя. Але, на жаль, статистика свідчить, що українці нехтують принципами здорового харчування, що суттєво знижує якість життя і, врешті, несе загрозу їх здоров’ю. Сьогодні близько половини населення країни мають надлишкову вагу або ожиріння,
– розповів журналістам заступник гендиректора з нагляду за неінфекційними хворобами Центру громадського здоров’я МОЗ України Владислав Збанацький.

За підрахунками міністерства охорони здоров’я, щороку фіксують 15,5 тисяч дітей із проблемами ожиріння. Саме тому експерти радять їсти більше білка і менше жирів та вуглеводів.

На думку експертів, змінити раціон харчування в родинах неможливо, натомість пропагувати правильне харчування – необхідно. Замість рекомендацій для лікарів, як це було раніше, випустили поради для широкого загалу. Серед них: підрахування калорій, вживання здорових продуктів, оптимальний режим харчування, споживання достатньої кількості рідини (вода, чай, кава), дотримання правил харчової безпеки та активний спосіб життя.

"Харчування – один з ключових факторів попередження низки хронічних захворювань. В той же час, це і фактор ризику, бо завжди залишається свідомим вибором кожної окремої людини. Поява офіційно обґрунтованих рекомендацій зробить цей вибір простішим", – наголосив Президент Асоціації дієтологів України Олег Швець.

Читайте також: Усе про чай: види, корисні властивості та рецепти, які вас здивують

Що рекомендують їсти українцям

Левову часту в українській тарілці здорового харчування займають овочі та бобові. Також щодня рекомендовано вживати рибу, м'ясо, цільнозернові продукти, фрукти, ягоди та звісно ж молочну продукцію.

Овочі та бобові

Вживайте не менше 300 г овочів на добу. Також корисно додавати їх до кожного прийому їжі. Важливо, аби вони становили приблизно від чверті до третини від вашого власного раціону. Рекомендовано вживати одну порцію (75 г) бобових на добу – квасолю, горох, червону сочевицю чи нут.

Риба, яйця, м’ясо

Відомо, біле м’ясо більш корисніше, аніж червоне. Також 2-3 рази на тиждень бажано їсти рибні страви. Крім того, щодня варто з’їдати до 2 яєць.

Молочні та кисломолочні продукти

Вживайте молочні продукти 2-3 рази на день. Це може бути молоко, йогурт, кефір, твердий та кисломолочний сир, сметана. Кальцій, який міститься в них, засвоюється організмом найкраще. Бажано обирати продукти без цукру та з низькою та помірною жирністю. Споживання вершкового масла слід обмежити.

Корисні олії та жири

Пам’ятайте, корисні жири містяться у соняшниковій, оливковій, рапсовій, лляній та кукурудзяній оліях. Крім того, риб’ячий жир є надзвичайно корисним. Варто регулярно споживати жирну морську рибу.

Фрукти та ягоди

Фрукти та ягоди варто споживати не менше 300 г на день. Корисні яблука, груші, апельсини, банани, виноград, абрикоси, сливи, вишні, персики, полуниця, суниця, малина, смородина, порічки, ожина, чорниця та інші фрукти і ягоди.

Цільні злаки та горіхи

Надавайте перевагу вівсянці, гречаній та пшеничній каші. Також корисні макарони з твердих сортів пшениці, цільнозерновий хліб та хлібці. Споживайте щодня дві столові ложки різноманітних несолоних і несолодких горіхів. Найбільша харчова цінність у волоських горіхах.

Довідка: експерти з харчування Гарвардської школи охорони здоров'я розробили так звану "тарілку здорового харчування". Фахівці враховували принципи раціонального харчування та наукові дослідження на цю тему. Зокрема, "здорова тарілка" передбачає, що під час кожного прийому їжі слід споживати одну чверть фруктів, другу чверть овочів, третю цільних злаків та білкової їжі. Разом із такою тарілкою треба вживати один молочний або кисломолочний продукт на день.

Автор: Вікторія Кліменко