Як недосипання загрожує нашому здоров'ю: наслідки та методи боротьби

2816 Читать новость на русском
Недосипання може призвести до серйозних захворювань
Недосипання може призвести до серйозних захворювань / asianjourneys.com.sg

Недосипання може призвести до серйозних захворювань. Наприклад, до ожиріння, цукрового діабету, гіпертонії, депресії, інсульту, і це не повний список.

Американський невролог Майкл Джеффі досліджував сон протягом багатьох років. Згідно з його дослідженням, лише небагатьом достатньо 5-6 годин сну вночі – іншим потрібно більше, пише The Conversation.

Читайте також: Як висипатися навіть у часи аномальної спеки: корисні поради

Вчені рекомендують дорослій людині для підтримки оптимального здоров'я спати вночі не менше семи годин. Крім того, дослідники попереджають: менше шести годин сну вночі на регулярній основі недостатньо для підтримки здоров'я.

Який буває сон

В людини періодично чергуються дві основні фази сну – повільний і швидкий. Швидкий сон – це фаза, в якій людина бачить найяскравіші сни. Повільний – поділили на чутливий сон і глибокий повільнохвильовий сон. Вважається, що глибокий сон особливо важливий для фізичного відновлення та здоров'я людини. Він бере участь у процесі забезпечення життєдіяльності клітин і відновлення організму.

Для нормальної пам'яті важливо, щоб нормально проходили обидві фази сну – і повільна, і швидка. Швидкий сон важливий для консолідації пам'яті, особливо коли йдеться про процедурну та просторову пам'ять. Повільний сон дуже важливий для декларативної пам'яті.

Протягом останніх декількох років з'явилися нові дані, які доводять, що сон важливий для зниження втрати пам'яті у літніх людей і при лікуванні помірних когнітивних порушень і недоумства.

Читайте також: Безсоння руйнує наш мозок, – дослідження

Когнітивні наслідки недосипання

Проведено безліч досліджень, які довели, що недосипання призводить до зниження ефективності різних когнітивних функцій мозку: таких як увага, регуляція емоцій, пам'ять, здатність навчатися.

Найбільше недосипання впливає на увагу, менше – на робочу пам'ять. На щастя, дослідження показують, що при недосипанні людина зберігає здатність логічно мислити.

Фізичні наслідки недосипання

Недосипання може мати різні фізичні наслідки: від хронічного порушення сну до збільшення ваги, ожиріння, цукрового діабету, гіпертонії, депресії, підвищення ризику серцево-судинних захворювань та інсульту, а також підвищення ризику смерті. Крім того, недосипання пов'язують зі зниженням імунітету і підвищенням чутливості до болю.

Дослідження також підтвердили, що недосипання призводить до зростання помилок та аварій на дорозі. Крім того, деякі дослідження показали, що при збільшенні годин сну провідні спортсмени демонструють найкращі показники у спорті.

Читайте також: Сонливість на роботі: сім важливих причин

Як боротися з недосипанням

Кофеїн

Коли ми працюємо, в лобних частках мозку відбувається накопичення хімічної речовини під назвою аденозин, який і сигналізує нам про те, що час лягати спати. Кофеїн блокує ці рецептори, запобігаючи на деякий час акумулювання аденозину і знижуючи бажання спати.

Короткий сон

Деякі дослідження показують, що, подрімавши недовго (в ідеалі не більше 20 хвилин), людина може підвищити пильність і продуктивність. Деякі керівники намагалися використати сприятливу дію такої короткої "тихої години". Наявність місця в офісі або на робочому місці, де людина може спокійно подрімати між різними зустрічами, позитивним чином позначиться на її роботі.

Органайзери

Сучасні люди дедалі більше покладаються на смартфони та інші електронні девайси в питаннях організації денного графіку, для нагадування про важливі події, а також наявності доступу до інформації. Раніше дехто називав це "периферійним мозком".

Читайте також: ТОП-4 секрети, як прокинутися без будильника: прості у виконанні поради

powered by lun.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі
Залиште відгук