Лікар-інфекціоніст Дар’я Панева пояснила різницю між харчовим отруєнням та кишковою інфекцією.

Читайте також: 6 інфекцій, які можна підхопити у перукарні

Найчастіші причини кишкових інфекцій – бактерії і віруси, що проникають в організм через рот. При цьому віруси частіше потрапляють з водою і брудними руками або іншими сторонніми предметами (іграшками, посудом, рукою сусіда, тощо), а бактерії – з водою і їжею.

У випадку, коли були порушені правила кулінарної обробки продуктів і/або зберігання готових страв, в них можуть накопичуватися, крім самих бактерій, ще й токсини. Токсини – це отрута, тому таке захворювання дійсно можна вважати отруєнням. Однак у таких випадках правильніше використовувати термін "харчова токсикоінфекція".

Перш за все, не варто забувати, що виробляють цю отруту бактерії, які теж потрапляють в організм з "отруєної" їжі.

Симптоми кишкової інфекції
Симптоми кишкової інфекції

Харчова токсикоінфекція (ХТІ) підлягає такому ж епідеміологічному контролю, як і будь-яка інша кишкова інфекція. Тобто, якщо, наприклад, в дитячому саду реєструються кілька випадків захворювання, то проводиться розслідування з метою встановлення і усунення джерела інфекції.

Лікувальні заходи, що при кишкової інфекції, що при ХТІ дуже схожі і в основному зводяться до того, щоб уникнути зневоднення.

Таким чином, і кишкова інфекція, викликана вірусом (наприклад, ротавірусна) або бактерією (наприклад, сальмонельоз), і ХТІ – це все інфекції.

Що ж таке отруєння? Отруєння виникає через потрапляння в організм отрут, наприклад, отруєння грибами або сурогатами алкоголю, парами ртуті або чадним газом, в результаті укусу отруйної комахи або змії, тощо.

Які продукти найчастіше призводять до харчового отруєння
Які продукти найчастіше призводять до харчового отруєння

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.