Наявність в крові специфічного IgE до якої-небудь речовини чи позитивна шкірна проба (прик-тест) не обов'язково означають, що на цю речовину є алергія, розповіла алерголог Ольга Жоголєва.

Читайте також: Алергія на плісняву: симптоми та профілактика

У здорових людей у крові можуть виявлятися IgE. Такий стан називається безсимптомною сенсибілізацією, вона не потребує лікування, нерідко IgE згодом зникає.

Є IgE-залежні і не-IgE-залежні типи алергії (наприклад, при атопічному дерматиті зустрічаються обидва типи алергічної реакції), для виявлення не-IgE-залежного типу алергії немає аналізів.

Аналіз крові на специфічні IgE і прик-тести мають високу чутливість (здатність виявити алергію серед тих, у кого вона дійсно є), тому ми й використовуємо їх для діагностики, однак невелика ймовірність помилково негативні результати є й у них.

Перевірятись на алергени потрібно під наглядом алерголога
Перевірятись на алергени потрібно під наглядом алерголога

Що ж робити?

Ось, що рекомендує доказова медицина: щоб поставити діагноз харчової алергії потрібно визначити, чи дійсно їжа викликає симптоми і якщо це так, визначити, які конкретно продукти викликають алергію. Коректний діагноз запобігає непотрібним обмеженням у людей з підозрою на харчову алергію.

Наявність специфічних IgE не обов'язково означає, що у людини будуть симптоми. В деяких випадках аналіз може бути негативним навіть при наявності алергії. Іноді єдиний спосіб встановити діагноз – провести провокаційну пробу (проводиться тільки в медичному закладі під керівництвом кваліфікованого алерголога).

Висновок: складно визначити обсяг обстеження самостійно, високий ризик непотрібних аналізів, велика ймовірність того, що для лікаря потрібно нова інформація, і кров доведеться здавати повторно. Інтерпретувати аналіз повинен кваліфікований алерголог, який зможе зіставити результати із спостереженнями, при необхідності проведе додаткове обстеження, пробну дієту, провокаційну пробу.

Більше новин, що стосуються лікування, медицини, харчування, здорового способу життя та багато іншого – читайте у розділі Здоров'я.