Що пропонує Зеленський і чим це відрізняється від традиційного параду?

Президент вважає, що парад – це дорого й помпезно, тому варто змінити формат святкування. Зокрема, він запропонував на честь свята виділити 300 мільйонів гривень на премії українським військовослужбовцям.

Читайте також: На День Незалежності в Києві пройде дві ходи: програма найцікавіших заходів

Однак повністю від урочистих заходів не відмовляються. Так, замість параду, планують провести Ходу гідності, до якої долучаться, крім військових та волонтерів, високопосадовці, сам президент, спортсмени, лікарі тощо. Також не обійдеться і без традиційного покладання квітів до пам’ятників та проведення молебнів за Україну.

Пояснення Зеленського про недоцільність проведення параду: відео

Ходу Гідності будуть режисувати відомий український кліпмейкер Алан Бадоєв та хореограф Олена Коляденко.

Церемонія, організована Офісом Президента, почнеться о 9:30 біля пам'ятного Хреста на місці загибелі Героїв Небесної Сотні. На головній площі країни у цей час відбудеться музично-хореографічний флешмоб: будуть звучати знакові українські пісні у сучасному аранжуванні.

Після цього на Майдані Незалежності піднімуть Національний прапор України, військовий хор виконає Гімн України та відбудеться нагородження українців, які досягли успіхів у різних сферах. Після цього пройде урочиста хода, яка повинна фінішувати об 11:00. Завершиться святкування масштабним концертом.

Тобто основна різниця між традиційним парадом і запланованою цього року ходою полягає у відсутності колон з бойовою технікою на Хрещатику та урочистого маршу військовослужбовців.

Читайте також: Парад – це не просто танчики покатати: як на ідею Зеленського скасувати парад реагують у мережі

Цікаво, що першими ідею провести ходу під назвою "Марш волі", як альтернативу традиційному параду, запропонували волонтери та ветерани, яких обурило таке рішення Зеленського. Зокрема, їх цікавило, звідки у команді президента взяли цифру 300 мільйонів гривень як вартість проведення параду, та чи справді цих грошей вистачить на гідні премії для всіх військовослужбовців. Немає інформації і про те, хто оплатить святковий концерт і роботу відомих режисерів.

Проте частина українців все ж підтримала рішення Зеленського і назвала паради часів Порошенка "показухою". Загалом же військовим передусім потрібен не пафос на честь свята, а покращення озброєння української армії.

Читайте також: У Києві до Дня незалежності обмежать рух транспорту: які вулиці столиці перекриють

Які ще заходи заплановані в Києві 24 серпня?

Рух ветеранів своєю чергою оголосив про проведення Маршу Захисників України. Він стартуватиме об 11 ранку з парку Шевченка. Відомо, що колона складатиметься з 20 "коробок", в кожному її ряді буде по 12 осіб: ветерани, волонтери, сім’ї загиблих бійців.

Марш буде повністю аполітичним, без будь-яких партійних символів. Також не передбачено трибун та пафосних промов. Гроші на дійство збирав фонд "Повернися Живим".

Усі охочі зможуть приєднатися до маршу та йти за колонами, щоб разом з захисниками України заспівати гімн на Майдані Незалежності.

Репетиція Маршу захисників: відео

Свою програму заходів до святкування Дня Незалежності підготували й у КМДА. Так, 24 серпня, крім двох маршів, у Києві відбудеться забіг у вишиванках, вітрильна регата, богатирський турнір та вечірній концерт.

Що отримають військові?

У Міноборони зазначили, військові, що боронили Україну та брали участь в Операції об'єднаних сил, отримають по 2 тисячі гривень. Курсанти та строковики – по 1 тисячі гривень.

Кабінет Міністрів своєю чергою до свята призначив соціальні виплати сім'ям загиблих учасників АТО і постраждалим бійцям, зокрема сім'ї 11 загиблих воїнів отримають 13 мільйонів гривень; 11 бійців, які отримали інвалідність на фронті – 5,6 мільйона гривень.

Читайте також: Військові відреагували на заяву Зеленського скасувати парад до Дня Незалежності

Виплати військовим призначили і в КМДА: по 500 гривень отримають родини загиблих під час Революції Гідності, сім'ї загиблих в АТО та батьки солдат, які загинули під час строкової служби. Також близько 300 гривень отримають активісти, які були поранені під час Революції Гідності та воїни АТО.

Скільки ж коштує парад?

Попередникам, хоч і дорікають витрачанням значних сум грошей на проведення параду, проте всі цифри, які згадуються у медіа – не більше, ніж припущення. Як пояснили 24 каналу у Міноборони, частково оплата дійства здійснювалася у межах поточного фінансування ЗСУ.

Наприклад, для військовослужбовців-учасників параду закуповували форму, яку вони потім носили і в повсякденній діяльності. Ці закупівлі здійснювалися у межах існуючих норм і не були чимось особливим чи приуроченим до конкретної дати.

Читайте також: Хода гідності замість військового параду: ветеран АТО прокоментував дії Зеленського

Що стосується техніки, її теж спеціально "під парад" не ремонтували і, тим більше, не купували. Все було зроблено планово для українського війська. Проліт техніки льотчикам зараховувався, як бойова підготовка. Відповідно до цього списувалося і пальне, тому було б неправильно його включати у вартість параду в цілому.

Це стосується і водіїв техніки – пальне для неї спеціально під парад не купували. Звісно, деякі речі порахувати було можливо. Наприклад, скільки коштувало перевезення техніки з ППД Житомира до Києва та назад. Однак у Міноборони пояснили, що не ставили це за мету.

Якщо ж говорити про паради, які проводилися в Україні до початку бойових дій на Донбасі, тоді техніка справді ремонтувалася під це дійство – часто просто не було достатньої кількості справних машин.

Якими були паради минулих років?

У перші роки після проголошення Незалежності, за правління Леоніда Кравчука, парад 24 серпня не проводили. Керівництво держави це пояснювало тим, що Україна офіційно позиціонує себе як без’ядерна позаблокова держава, тому демонструвати військову потужність не годиться.

Вперше парад на честь Дня Незалежності в Києві провели у 1994 році, проте тоді обійшлися без демонстрації військової техніки. Її вивели на Хрещатик лише під час проведення наступного параду, у 1998 році. Тоді ж вперше представили пам'ятні нагрудні знаки для військових-учасників параду. За подібним сценарієм провели дійство і у 1999 році, але тут уже – з залученням авіації.

Дивіться відео з військового параду 1999 року:

Перший масштабний парад провели на 10-ту річницю незалежності – у 2001 році. У дійстві взяли участь 6530 військовослужбовців та 173 одиниці техніки (у тому числі й авіація). Подивитися на військовий український парад тоді прилетів, зокрема, президент Росії Володимир Путін.

Наступні три роки (2002, 2003, 2004) паради відбувалися без колон військової техніки. Традицію повернули у 2008 році, а у 2009 родзинкою став масштабний проліт української авіації.

Читайте також: Параду на День Незалежності не буде: Зеленський підписав указ

За президентства Віктора Януковича (2010-2014 роки) паради на честь Дня Незалежності у Києві не проводилися. Це пояснювали необхідністю економити гроші.

Після початку російської агресії проти України, у 2014 році, парад відбувся знову. Тоді Хрещатиком крокували колони українських військовослужбовців та була продемонстрована потужна техніка. Хоча це і спровокувало хвилю критики з боку частини суспільства, керівництво країни пояснило це бажанням підняти бойовий дух українців та нашої армії зокрема.

Дивіться відео з військового параду 2014 року:

У 2015 та 2017 роках паради проводили без участі військової техніки. 2016 став винятком: понад 200 одиниць бойових машин пройшли Хрещатиком, після чого їх направили у зону бойових дій. Метою цього було продемонструвати "нову армію, за два роки створену майже з нуля".

У 2018 році, з нагоди 27-ї річниці Незалежності України та 100-ї річниці відродження Української державності, провели ціле дійство під назвою "Марш нової армії". У параді взяли участь понад 4,5 тисячі військовослужбовців та 250 одиниць військової техніки. Військовослужбовці вперше використали нове військове вітання: "Слава Україні!" – "Героям слава!" замість "Бажаємо здоров'я", яке перейшло ЗСУ у спадок від радянської армії.

Дивіться відео з військового параду 2018 року: