Ще на початку вересня парламент Каталонії ухвалив закон щодо проведення референдуму про незалежність провінції від Іспанії та призначив його на 1 жовтня. Законопроект підтримали всі найбільші партії провінції.

Рішення місцевого парламенту отримало жваву підтримку з боку мільйонів каталонців. 11 вересня у столиці Каталонії Барселоні та сотнях міст провінції відбулися масові акції з вимогами незалежності від Іспанії. Учасники акцій протесту тримали прапори Каталонії та вигукували гасла "Ми будемо незалежними!" та "Ми повні надії".

Треба відзначити, що всі останні події невипадково припали на цю дату. Адже 11 вересня є національним днем Каталонії, який щорічно святкується на згадку про події 1714 року. Тоді понад 300 років тому каталонці зазнали поразки у Битві при Барселоні, яка стала кульмінацією Війни за іспанську спадщину.

Каталонців було жорстоко покарано за підтримку одного з двох претендентів на іспанську корону Карла VI. Переможець у війні та майбутній король Іспанії Філіп V захопив місто та жорстоко придушив національних каталонський рух, скасувавши всі привілеї, пов’язані з автономією.

Читайте також: Чим викликана щедрість американських сенаторів до України

Відтоді каталонці відзначають скорботну дату 11 вересня та вшановують пам’ять головного мученика опору іспанцям Рафаеля Казанобу. З 1980 року ця дата офіційно встановлена як Національний день Каталонії. Неофіційним сенсом свята відтоді став мирний спротив владі Мадрида та наростаюче прагнення до незалежності провінції.

Головні претензії бунтівних каталонців до Іспанії по суті такі самі, що лежали в основі війни за незалежність Сполучених Штатів від Британської Імперії – розподіл грошей. Каталонці вважають несправедливим те, що їхня провінція приносить майже третину податків до скарбниці країни, а її економіка складає чверть від всієї економіки Іспанії. До того ж, Барселона у 2016 році стала найпопулярнішим туристичним містом у світі, випередивши Париж, Лондон та Нью-Йорк.

Наразі ситуація стрімко загострюється. У відповідь на підготовку референдуму іспанські правоохоронці минулого тижня вилучили близько 10 мільйонів бюлетенів, надрукованих до референдуму. Також були проведені арешти серед урядовців Каталонії, задіяних у незаконному плебісциті. Генеральний прокурор країни Хосе Мануель Маса спрямував розпорядження поліції Іспанії, цивільній гвардії та автономній поліції Каталонії конфісковувати урни та бюлетені для голосування.

Читайте також: Які ключові ідеї пролунали на зустрічі Ялтинської європейської стратегії

Виглядає, що плани каталонської влади не сприймають і в Євросоюзі. Там дали зрозуміти каталонцям, що влада Іспанії має пріоритет над рішеннями уряду провінції. Нульовими є і шанси на вступ Каталонії до Євросоюзу, адже Іспанія неодмінно накладе вето на таку заявку.

Вихід зі складу Іспанії також позбавить провінцію євровалюти та суттєво знизить туристичну привабливість Каталонії. Гра у сепаратизм може дорого коштувати як самим каталонця, так і всьому Євросоюзу. Наближення дати референдуму збільшує ризики кризових сценаріїв, насилля та анархії.