Причиною масового обурення стала трансляція "першої кнопки країни" концерту "Жди меня" у Новий рік" за участі російських зірок, які підтримують анексію Криму та симпатизують терористам на сході України.

Йдеться про Йосифа Кобзона, Олега Газманова, співачку Валерію та інших.

Реакція на новорічний ефір "Інтера" з боку українських чиновників не забарилася і переросла у справжній скандал.

З самого ранку 1 січня міністр інформаційної політики України Юрій Стець у Facebook повідомив, що готує законопроект, яким буде заборонено показувати персон нон-грата в українському телепросторі.

"Якщо людині заборонено в'їзд, то це має стосуватися в тому числі і спроб "впхатися" в Україну за допомогою телевізора", - написав Стець.

Міністр пояснив автору цих рядків, що таке обмеження стосуватиметься виключно розважальних програм.

"Це не стосуватиметься новинних або інформаційних програм – це норма. Просто тоді ми позбавляємо себе бачення і розуміння, а чому ж ми зробили цих людей персонами нон-грата: ми просто будемо жити за залізною завісою", - зазначив Стець.

Після урядовця свою позицію висловив секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов.

"У новорічну ніч, коли вся нація відчувала єднання, телеканал "Інтер" традиційно діяв проти української держави, транслюючи концерт тих людей, які знущались над нашою країною, підтримуючи терористів та вітаючи загарбання Криму і Донбасу", - цитує його слова прес-служба РНБО.

На цьому Турчинов не зупинився. Вже 2 січня він надіслав керівнику Нацради з питань телебачення та радіомовлення Юрію Артеменку листа з вимогою анулювати ліцензію на мовлення телеканалу "Інтер".

У своєму листі секретар РНБО згадав статтю 9 Закону України "Про телебачення та радіомовлення".

Згідно з цим законом, при проведенні конкурсів на видачу ліцензії на мовлення, Нацрада повинна керуватися необхідністю забезпечення інформаційних потреб громадян, захисту інтересів держави, національних мовників.

Іншими словами, питання щодо порушення цього Закону "Інтером" є доволі суперечливим.

Голова Національної ради з питань ТБ і радіомовлення прокоментував скандал навколо "головного каналу країни" такими словами: "Я і в страшному сні не міг подумати, що показуватиме "Інтер". Одна справа, коли канали не могли швидко позбутися російських серіалів, бо вони були закуплені на рік, і вибирали між патріотизмом і бізнесом. А тут всі канали мали змогу заздалегідь підготувалися до Нового року".

За словами Артеменка, Нацрада розгляне питання про дотримання законодавства під час новорічного ефіру на найближчому засіданні, що планується на 15 січня.

У свою чергу, телеканал "Інтер" назвав усі звинувачення, висловлені на їхню адресу, "тиском на канал".

"Програма передач була створена з урахуванням багаторічних традицій зустрічі Нового року, а також і у відповідності з нормами українського законодавства", - заявили у прес-службі мовника.

Телеканал новин "24" разом з відомими медійниками спробував розібратися у новорічному скандалі навколо "першої кнопки країни".

Юрій Стець, міністр інформаційної політики

Проблема стосується не тільки "Інтера". Цієї новорічної ночі люди, які оголошені персонами нон-грата в Україні, були присутні на п’ятьох телеканалах. Очевидно, що розголосу набула найкричущіша історія, тому що "Інтер" є першою кнопкою по перегляду, відповідно в них раніше за всіх з’явилися ці виконавці, і тому вони отримали від суспільства більше агресії, ніж інші телеканали. На "1+1", на "Новому каналі" були виступи цих персон…

Тому логіка моїх дій проста: не політичні заяви чи популізм, а діяти згідно з законом. Якщо закону, який би передбачав важелі впливу, не існує – цей закон потрібно створити, дати можливість проголосувати і в нині діючій реальності зробити це якомога швидше.

Наразі законних підстав відбирати ліцензію в "Інтера" за новорічний вогник, який вони транслювали в ефірі – немає. Будь який юрист, медіа-юрист може це підтвердити. У медіа-законодавстві, я дуже уважно з юристами його переглядав, жодного пункту, який стосується і регламентується медіа-законами, або Законом про інформацію – не порушено.

Наталія Лігачова, головний редактор інтернет-видання "Телекритика"

Ситуація досить складна, тому що формально "Інтер" нічого не порушив. У нас немає заборони показувати російський продукт. Заборона через судове рішення стосується тільки шести російських телеканалів, а "Росія 1", який транслював "Інтер", туди не входить.

Канал входив до списку, який Нацрада рекомендувала не транслювати провайдерам. Але, по-перше, це була лише рекомендація, а, по-друге, рекомендацію давали провайдерам.

З одного боку, це обурює - нас розважають продуктом країни, яка по відношенню до нас є агресором. З іншого боку, у нас немає законодавчої бази для того, щоб серйозно говорити про позбавлення ліцензії за трансляцію цього концерту. Тому потрібні нові законодавчі ініціативи, як от ініціатива, яку пропонує Юрій Стець. Я вважаю, що вона підходить і може пройти у Верховній Раді.

Також потрібно, щоб Нацрада по гарячих слідах виступила ініціатором про самообмеження каналів. Тобто треба вести мову, аби телеканали добровільно обмежили себе в транслюванні - якщо не серіалів з ментами і російськими силовиками, що замінити у багатьох телеканалів нічим - то вже без розважального продукту, я думаю, можна обійтися.

Ще одна колізія - багато експертів вважають, що тут справа була не тільки в рейтингах або у привертанні уваги телеглядачів, які орієнтуються на російську попсу, а ще й у руслі світогляду самого менеджменту, а, може, і власників.

Дуже демонстративно після гімну в концерті включили не що інше, а Таїсію Повалій, яка була обличчям Партії регіонів. Саме на її фоні Ганна Безлюдна (керівник компанії Inter Media Group) вітала глядачів. Я не вважаю, що це було випадково. Такі дії додають відчуття, що це був виклик з боку каналу.

Що стосується взагалі "Інтера", то тут потрібно розбиратися, як він раніше отримував ліцензії, хто є власниками, тому що власність не зовсім прозора і прихована в офшорах з усіма кінцями.

Отар Довженко, викладач кафедри журналістики Гуманітарного факультету українського католицького університету, медіакритик

Я ще до Нового року вивчав, хто буде показувати російські концерти. Побачив, що російські концерти збираються показувати після настання Нового року. Так, зокрема, о 2:00 таке шоу транслював канал "Україна", пізніше по "1+1" показували старий концерт за участі Газманова.

Очевидно, що це прагнення телеканалів хоч якимось чином перехопити частину тої аудиторії, яка орієнтована саме на споживання російського продукту. Я не прихильник теорій, що "Інтер" зробив це (показував концерт з російськими зірками) спеціально. Телеканал зробив те саме, що робить кожного року, навіть кожного свята.

Подібні продукти на "Інтері" можна було побачити навіть у Святвечір: на Різдво показували Пугачову, Кіркорова і так далі. Очевидно, що змінилися обставини, змінилося ставлення активної частини суспільства. Раніше це не сприймалося як щось погане, а як ознака поганого смаку. Тепер з’явилася маса критично налаштованих громадян, які вважають, що російського розважального продукту в телеефірі або не має бути, або він повинен мати не такий вигляд.

Те, що претензії і вимоги є суто емоційними, звичайно, вони не потягнуть за собою ніякого покарання. "Інтер" нічого не порушив, він робив те саме, що робив впродовж 15 років. Але те, що вони зняли з ефіру цілу низку різних подібних продуктів свідчить про те, що психологічна атака була успішною. Тобто керівники "Інтера" помацали лід, він почав тріщати і вони відступили назад.

Підготував Роман Кравець