В Україні перші військові паради відбувалися в Київській Русі

Особливого розвитку ідея урочистої ходи на честь перемоги над ворогом набула в Древньому Римі. Тріумфи знаменитих полководців подекуди розтягувалися на два-три дні: адже переможці демонстрували населенню вічного міста усі свої військові трофеї.

В Україні перші військові паради відбувалися в Київській Русі. Про це свідчать знайдені фрески. Також збереглися зображення козачих парадів часів гетьманату Богдана Хмельницького. У 1917 році, коли Україна здобула коротку мить незалежності, масштабний парад новостворених військових частин УНР відбувся взимку у Києві.

Перший військовий парад з нагоди Дня Незалежності України відбувся у 1994 році

Під час перебування у складі СРСР, військові паради в Києві відбувалися регулярно - на 1 травня та 7 листопада. Після 1968 року першотравневий військовий парад перенесли на 9 травня - День перемоги над нацистською Німеччиною. Традицію демонстрації військової потуги на 9 травня ревно плекає Росія - паради на Красній Площі регулярно відбуваються з 2003 року. При цьому кожного року Кремль хизується найновішими розробками свого ВПК - точно так само, як і за часів радянського союзу.

Перший військовий парад з нагоди Дня Незалежності України відбувся у 1994 році. Ходу військовослужбовців приймали начальник Київського округу Іван Біжан та міністр оборони Віталій Радецький. До цього паради не проводились з двох причин. За словами тогочасного глави держави, Україна не мала власних Збройних сил, адже війська отримала у спадок від Радянського Союзу. Друга причина — Україна офіційно позиціонувалась як без'ядерна позаблокова держава.

Виходячи з цієї концепції, ми рахували, що нам не потрібно демонструвати військову силу, а нам потрібно демонструвати мирну силу українську,
— каже президент України (1991-1994) Леонід Кравчук.

Один із найбільш видовищних парадів відбувся у 10-ту річницю Незалежності

Військову техніку випустили на Хрещатик лише у 1998-му році, а з нагоди 10-тиріччя Незалежності у 2001-му році головною вулицею столиці проїхали аж 173-ри бойові машини. Серед них були і новітні танки Т-84 "Оплот", тактичні ракетні комплекси "Точка У", гаубиці "Мста-С" та ЗРК "С-300". Це був один із найвидовищніших парадів.

Паради 2003 та 2004 років відбувалися без залучення військової техніки. Хрещатиком проходили маршами. А у наступні три роки головною вулицею столиці ступали лише військові музиканти.

Замість парадів Незалежності Янукович проводив святкування Дня Перемоги

Важка техніка повернулась на Хрещатик в останні два роки правління Ющенка. Натомість, з 2010 року військові паради до Дня Незалежності не проводили. Віктор Янукович, який тоді обіймав президентську посаду, вирішив відзначати День Перемоги. Як це прийнято в сусідній Росії. Верховний головнокомандувач навіть підписав указ, яким скасував проведення парадів військ з метою нібито зекономити кошти для соціального захисту населення. Утім, попри президентську заборону держуправління справами витратило понад мільйон гривень на виготовлення ювілейних медалей.

Армії важливо відчувати підтримку свого народу

Відродити забуту Януковичем традицію узявся Петро Порошенко. Однак, до спільної думки щодо того, чи потрібно демонструвати військові потуги у центрі столиці у той час, як частину країни охопили бойові дії, так і не дійшли. Для прихильників парад є нагодою підняти бойовий дух у складний для країни час. Противники ж зважають на брак коштів та техніки, необхідних для українських силовиків у зоні АТО.

Історія знає паради під час війни, вони піднімали впевненість та бойовий дух, бійці одразу йшли на фронт, тому тут є сенс але повинна бути мета — не просто парад на відзначення річниці, а це парад-демонстрація того, що у нас є бойовий дух, у нас є військова техніка, у нас є підготовлені війська, які з параду йдуть виконувати бойові завдання,
— вважає народний депутат, міністр оборони 1996-2001, 2004-2005 Олександр Кузьмук.

"Я вважаю, що зараз не час проводити паради. Я вважаю, війська, які повинні пройти Хрещатиком — вони більше користі принесуть у зоні АТО", — каже місцева жителька Олена.

Утім, незалежно від проведення парадів, армії, яка власною кров'ю захищає від ворога народ, важливо відчувати підтримку. А війську — розуміти, що воно стоїть на сторожі сотень тисяч людських життів.