Довідка: Дмитро Ушмаєв засновник та генеральний директор групи компаній "Три ведмеді", що спеціалізується на виробництві морозива та заморожених продуктів. Оборот компанії – більше 500 мільйонів гривень.

Перші зароблені гроші

– Це був колосальний досвід. За два роки до закінчення школи мені запропонували попрацювати в кооперативі. Ми робили дорогу. Ми вставали о 5 ранку, ми працювали по 12 годин в день. Сил майже не було, коли повертались додому, але платили хороші гроші. Я заробив дві зарплати батьків за місяць.

Я був дуже задоволений, але прийняв для себе рішення, що фізичною працею я не буду заробляти.

Освіта

– В 1993 році я вступив в Українсько-фінській інститут менеджменту та бізнесу в Києві. Я був старанним студентом: відвідував всі лекції, виконував всі завдання. Але це все закінчилося після першого курсу, коли ми з товаришем зробили перший бізнес-проект, який приніс нам гроші.

Перший бізнес

– Все вийшло випадково. Товариш побачив, що в кіоску продають продукт, який зараз вже називається "Мівіна". І вона коштувала на той час дуже дешево. І товариш запропонував спробувати продати. Ми продали декілька одиниць товару, його купували в два рази дорожче. Це був американський продукт, там ще були й боби та тушонка. За літо – ми продали весь їхній товар. Ми за літо заробили 2 тисячі доларів. Ми знайшли третього товариша, і вже відкрили перші магазини.

Бажання виїхати

– В 1997 році було бажання виїхати з України. Я поїхав в Лондон, прожив там деякий час. Але я зрозумів, що там перспектив для мене немає. І більше я до цього питання і не повертався. Я вже вирішив починати бізнес сам.

Чому морозиво

– Я проаналізував декілька напрямків. І морозиво мені здалося найпривабливішим. В 1998 році я вийшов з партнерства, продав свою частку та зайнявся власним бізнесом.

З моменту відкриття компанія виробляла лише 150 кілограмів морозива в їдальні гуртожитку. І розвозили його в найближчі магазини.

– Це було навіть успішним. Але в 1998 в серпні прийшла криза, бо долар виріс вдвічі. Бізнес перестав бути прибутковим миттєво. І довелося дофінансовуватись. Позичав в родичів.

Компанія сьогодні

– Ми компанія, яка одна з перших або перша почала виготовляти пломбір за ДСТУ, зробили на нього ставку і підняли культуру споживання цього продукту в країні. Зараз в різні пори року в компанії працює від 600 до 800 людей.

Поради початківцям

– Не варто їхати з України, якщо це спроба втекти від проблем. Якщо це пошук можливостей, то так. Попрацювати чи повчитися – так. Але не втікати за кордон. Якщо тут нічого не досяг, то там все взагалі буде погано.

Читайте також: Як наважитись на власний бізнес, або Чому "Малятко" виросло