Це кримінальне провадження відкрили у 2015 році. Слідство встановило, що Мельниченко у 2000 році записував розмови президента Кучми з високопосадовцями в його робочому кабінеті.

Читайте також: Касетний скандал: суд арештував майно екс-майора Миколи Мельниченка

А у 2002 – 2004 роках передав цю інформацію представникам іноземних організацій за грошову винагороду. Згодом за виручені кошти купив в Україні дві квартири, житловий будинок та дві земельні ділянки.

Про ймовірність притягнення Мельниченка до відповідальності за держзраду розповіла адвокат Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко.

Про строки давності кримінальних справ

– Мельниченка і раніше підозрювали у держзраді, тому що він продав державну таємницю. З цього приводу було ще й до 2015 року кримінальне провадження. Просто за часів, коли був президентом в Україні Янукович, українські спецслужби в якийсь момент дали можливість Мельниченку уникнути притягнення до кримінальної відповідальності, виїхавши за межі України.

– Те, що він поїхав за межі України та переховується, фактично, зупинило перебіг часу, який можна враховувати в строк давності. Відповідно, Мельниченко таки реально має перспективу бути притягненим до кримінальної відповідальності за державну зраду.

– Ще хотіла би сказати, що в цих судових рішеннях, що зараз є оприлюднені у реєстрі, з яких журналісти роблять висновок про те, що відомо правоохоронцям, що вони закидають Мельниченку, лише необхідний мінімум для того, щоби слідчий суддя задовольнив клопотання. По ним не можна робити висновки.

– Наскільки я розумію, продаючи державну таємницю і зраджуючи Україну, Мельниченко заробив більше, ніж тільки два мільйони, про які було сказано.

Як "дістати" Мельниченка з-за кордону

– Життя непередбачуване часом буває. У 2000 році, коли Мельниченко вперше втік з України за кордон, я зовсім не могла сподіватися, що він у якийсь час повернеться назад. Тим не менше, в 2005 році він таки повернувся в Україну на певний час. Потім неодноразово перетинав кордон. І, власне кажучи, ніхто не знає. Можливо, він ще в Україну приїде, маючи якісь свої міркування.

Про політичний притулок

– Політичний притулок стосується завжди однієї якоїсь держави. Притягнення сьогодні Мельниченка до відповідальності, з огляду на те, який йому інкриміновано злочин, може ще зробити можливим і заочне засудження, якщо буде достатньо доказів у слідства.

– Якщо Мельниченко буде мати судове рішення про його винуватість, то це, як мінімум, означатиме, що він не може їхати нікуди за межі тої держави, яка дала йому політичний притулок. Крім того, залежно, яке це рішення буде, є прецеденти, коли людей позбавляли політичного притулку. Тому, я не думаю, що Мельниченко може радісно потирати зараз руки і спати спокійно, з огляду на те, що є захист якоїсь із держав.

– Все це відносно. Наразі можемо тільки гадати. Можливо, він виїде і буде затриманий, і все-таки буде екстрадований в Україну. Можливо, США передумають його в себе тримати і вирішать віддати українцям. Щодо Мельниченка, я не виключаю, що тут має місце така специфічна, яка схильна до вчинення злочинів. І я зовсім не впевнена, що він не натворить злочинних дій і в США, і в будь-якій іншій державі.