Про це сказано в судових матеріалах, опублікованих в ЕРСР.

В ході слідства встановлено, що з 2016 року в Полтавській, Дніпропетровській, Миколаївській та інших областях України діє організована злочинна група осіб, яка легалізує "брудні" кошти шляхом фіктивних операцій з сільськогосподарською продукцією.

"Члени групи, за попередньою змовою, створили і придбали фіктивні підприємства, реквізити яких використовують для прикриття незаконної діяльності з придбання, зберігання, транспортування та збуту за готівкові кошти сільськогосподарської продукції, у тому числі за межі митної території України", – зазначено в матеріалах.

В такий спосіб злочинці ухиляються від сплати податків в бюджет України, легалізуючи гроші за межами країни, пояснюють у ДФС.

За результатами попереднього розслідування оперативним підрозділом ДФС у Полтавській області, встановлено членів кримінальної групи та механізм їх діяльності.

"На території Полтавської, Дніпропетровської та інших областей України особи (так звані "менеджери"), підконтрольна ОСОБА_3, здійснює закупівлю сільськогосподарської продукції (зерна кукурудзи, пшениці, жита і т.д.) за готівкові кошти у фактичних виробників такої сільськогосподарської продукції (фермерів, фермерських господарств тощо). Дані операції жодним чином не відображаються в бухгалтерському та податковому обліках ані продавців сільськогосподарської продукції, ані її покупців. З метою маскування незаконного походження зерна, воно оформлюється як таке, що вирощено та/або придбане у фіктивних підприємств, підконтрольних групі.

Придбана за готівку сільськогосподарська продукція завозиться до елеваторів, підконтрольних вказаній групі осіб та які задіяні в злочинній схемі незаконної закупівлі зернової продукції (перелік наведено вище), по документам як власність вказаних вище фіктивних підприємств. У подальшому, сільськогосподарська продукція транспортується за документами фіктивних підприємств (без відображення у бухгалтерському та податковому обліку) до складів морських портів в м. Миколаєві, м. Одесі та м. Чорноморську (Іллічівську) Одеської області, де зберігається для подальшого відвантаження та вивезення за межі митного кордону України", – пояснюють схему слідчі.
Вже встановлено зернові склади, підконтрольні злочинній групі, задіяні в злочинній схемі.

Останні два елеватори перебувають під контролем групи "Кернел", співвласниками якої виступають Андрій Веревський та народний депутат від партії "Відродження", член податкового Комітету ВР Віталій Хомутиннік.

У ДФС вважають, що ОЗГ має підконтрольні підприємства не тільки в Україні, але й за її межами.

"З метою маскування незаконного походження зерна, одержаного за готівкові кошти внаслідок вчинення умисного ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах та службового підроблення, із використанням реквізитів підконтрольних злочинній групі фіктивних підприємств, у тому числі підприємств-нерезидентів, документально оформлюються договори купівлі-продажу сільськогосподарської продукції (зовнішньоекономічні контракти). Дані договори не містять на меті проведення будь-яких господарських взаємовідносин, а призначені для надання у митні органи під час оформлення експортних операцій.

Фактично ж, сільськогосподарська продукція транспортується та відвантажується в адресу кінцевих покупців – реально діючих підприємств-нерезидентів, таких як: "COFCO RESOURCES S.A.", "Louis Dreyfus Commodities Suisse S.A.", "CARDIFF TRADING OU", "LOUIS DREYFUS COMPANY SUISSE SA", "AGROPROSPERIS TRADING 1 LIMITED", "TIS-ZERNO SERVICES LTD", "Quadra Commodities", "DELAKE SERVICES LIMITED", "Bunge Ltd.", "Giencore International AG".

Між цими іноземними суб'єктами господарювання та фіктивними підприємствами-нерезидентами (вказані вище), за даними слідства, також документально оформлюються договори купівлі-продажу зернової продукції. Розрахунок за таку сільськогосподарську продукцію реально діючі підприємства-нерезиденти проводять в іноземній валюті на рахунки фіктивних підприємств-нерезидентів за межами України, які в свою чергу, кошти за нібито придбану у фіктивних підприємств (резидентів) продукцію в адресу останніх не перераховують взагалі.

Таким чином, валютна виручка від продажу сільськогосподарської продукції українського походження в Україну не повертається, жодні податки ані фактичними виробниками сільськогосподарської продукції, ані фактичними покупцями такої продукції не сплачуються", – зазначено в матеріалах

Нагадаємо, в 2017 році компанія "Кернел" отримала з бюджету України більше 8 млрд грн відшкодування ПДВ.