Охорона державного кордону на "задовільно"

Харківська область межує з одного боку з Російською Федерацією, з іншого із зоною АТО. Як зараз виглядає ситуація з охороною кордону і обороною області?

Охороною державного кордону займається прикордонна служба. Я претензій до їх роботи не маю і оцінив би їх роботу на "задовільно". Ми спілкуємося з ними регулярно.

Що стосується оборони державного кордону, то ми будемо мати три лінії. Перша лінія це проект "Стіна". Днями відбулася нарада щодо цього проекту за участі радника прем'єр-міністра Олександра Маліна, який займається підготовкою проекту. Вирішено, що роботи на об'єкті поновляться після 10 травня. Другу лінію оборони тримають військові частини і підрозділи вже не прикордонників, а Міністерства оборони.

Існує і третя лінія оборони, яку ми будуємо за погодженням з міністром оборони, але ініціатива в цій справі була за нами. На перетині харківської окружної дороги і Білгородського шосе є зручна висота, яку, якщо виникне ситуація, противнику буде важко обійти. Там ми будуємо серйозну надійну довготривалу фортифікаційну споруду. Ми дали йому назву "Форт "Сонячний". Регулярно я і мої підлеглі буваємо там з інспекцією. Зробимо його настільки надійним, що не дай Бог і важке озброєння противника його не розіб'є. Це справжня фортифікація, а не мішки з піском і бетонні плити. Там є все, і це сучасна військово-інженерна споруда. Думаю, після 25 квітня ми введемо її в дію. Такі споруди за погодженням з Генштабом в рамках територіальної оборони, можливо, побудуємо і на інших ділянках.

Скільки їх буде? Раніше говорилося про 31 об'єкт?

У Харківській області можливо будуть побудовані кілька фортифікаційних споруд такого класу. Крім того, буде побудований 31 об'єкт на території, яка межує з військовими діями. У цьому випадку мова йде про Луганську та Донецьку області. Взагалі кожна область веде будівництво уздовж всієї лінії вогню. Найбільше будують Дніпропетровська, Запорізька та Харківська області через можливості регіонів. Харкову було доручено побудувати 31 взводний опорний пункт на території Луганщини. У Міністерстві оборони нам доручили звести такі споруди в районах Станиці Луганської, Попасної. Це серйозні ділянки. Ми плануємо, що до 1 травня Харківська область першою побудує і введе в експлуатацію військово-інженерну споруду фортифікаційний пункт в секторі "М".

А за чий рахунок відбувається будівництво?

31 опорний пункт будується за рахунок коштів бюджету, і гроші виділяються Кабінетом Міністрів України. Є постанова Уряду, згідно з яким виділяєтся майже 900 мільйонів гривень на всі 300 інженерних об'єктів уздовж лініі розмежування. Кошти виділені, але є досить тривала процедура використання бюджетних коштів. На сьогодні їх немає (на рахунках ХОДА "24"). Але всі будівельні організації Харківської області працюють в борг. Жодна не відмовила. І це характеризує збільшення рівня патріотизму. Зараз роботи виконані на 5-7 мільйонів гривень.

А проект "Стіна" зараз на якій стадії реалізації перебуває?

Реалізація проекту "Стіна" перебуває у віданні Кабінету Міністрів. Зараз тимчасово роботи не ведуться. А ось інженерні споруди на території Харківської області, про які я раніше говорив, ми будуємо за власною ініціативою та за рахунок власних резервів організацій, очолюваних патріотично налаштованими керівниками.

Але ви можете розповісти, на скільки відсотків реалізовано проект "Стіна" на території області? На 5% або 25%? Або тільки готова проектна документація?

У проект "Стіна" внесені корективи. Кабміном кошторис будівництва було зменшено з 8-ми до 4-х мільярдів гривень. До того ж є питання, пов'язані з земельним законодавством відведенням земельних ділянок, у зв'язку з чим потрібен час для їх вирішення. Тому була невелика пауза. Остаточний проект об'єкта буде готовий наступного тижня. А будівельні роботи відновляться після 10 травня.

Ви вже знаєте, як виглядатиме нова "Стіна"?

Щоб відповісти на це питання, потрібно, аби ми всі ознайомилися з проектом, сподіваюся, буде обговорення, спеціальна експертиза. Крім того, дивіться, за законами України в 50 метрах від кордону не може бути розпаювання землі. Але, на жаль, сьогодні глибоко вивчивши це питання, ми знаємо, що земля в паях незаконно роздана орендарям. Зрозуміло як, і зрозуміло, що це зробив не нинішній уряд.

Форт "Сонячний"/ Facebook ХОДА

І як тепер цю землю повертати? Чи будете домовлятися?

Я категорично проти того, щоб сказати: "Земля відведена неправильно. До побачення, люди!". Хоча в правовому полі це правильно. Будемо думати. Це проблема. Думаємо і вирішуємо питання, пов'язані з компенсацією громадянам наділів в інших місцях із земель запасу та резерву. Будемо намагатися ці сотки і гектари, які відведені незаконно, компенсувати. Ми ж про людей думаємо. Ми не можемо просто взяти і навіть по суду вилучити ці паї у їх власників. Але водночас, є чітка вимога закону про те, що відведення землі в 50-метровій зоні кордону заборонено. Але людям, що працюють у сільському виробництві, ці землі продали, розумієте, до сантиметра, саме продали. Але порушення закону потрібно усунути.

Не зламати український Харків

Досить часто доводиться чути про діяльність на території Харкова та області різних груп диверсантів, які влаштовують теракти, підривають залізничні колії... Які у зв'язку з цим проводяться заходи безпеки?

Я розумію бажання, щоб було все тихо-мирно. Інша справа, чи можливо це, коли ми маємо 600 км лінії напруги 300 км кордону з Російською Федерацією і ще 300 км із зоною АТО? Який мир, коли Харків відпочатку в планах агресора повинен був стати столицею Новоросії? Ми ж з вами далекі від ілюзії, що від цих планів остаточно відмовилися. Інша справа, що агресор і сепаратисти не оцінили наші можливості, волелюбний дух і патріотичний настрій харків'ян. Немає у нашого ворога можливостей зламати український Харків. Ми все робимо, щоб таких шансів у агресора не було. Але в той же час від тероризму і від диверсій повністю жодній країні світу захиститися не вдається. Підрив півметра-метра залізничних колій це акція для того, щоб показати себе і спробувати залякати харків'ян. Диверсанти відпрацьовують гроші. Тут немає ніякого секрету. Ми спільно з правоохоронними органами чітко нівелюємо їх злочинну діяльність, тому вони влаштовують ось такі імітації і показують такі результати своїм наймачам. Але на Великодні свята була затримана серйозна диверсійна група з 11 чоловік. Крім того, ведуться затримання та арешти інших диверсійно-терористичних груп.

Чи очікуються диверсії в області на травневі свята, і чи буде посилення заходів безпеки?

Ми мирна країна. Ми ні на кого не нападали і нікому не загрожуємо, але ми змушені готуватися до всіляких антиукраїнських акцій. Днями я проводив нараду з підготовки святкування 8 і 9 травня. На ньому керівництво СБУ та міліції повідомило про додаткові заходи безпеки. З 20 квітня вони будуть нести службу в посиленому режимі. Крім того, планується збільшити особовий склад підрозділів, задіявши сили з центральних і західних районів країни. Ми координуємо цю роботу.

Напевно, ви бачили фотоматеріали затримання СБУ угруповання з 11 терористів, яке відбулося на Великодні свята? Тоді ви, напевно, звернули увагу, на величезний арсенал вилученої зброї. Чи плануються провокації? Звичайно, плануються! Але ми будемо їм протистояти, і, впевнений, успішно.

Хочу також підкреслити: наші громадяни, земляки-харків'яни повинні усвідомити, що небезпека існує. Президент України оголосив 8 травня Днем примирення. Ми згодні з таким рішенням Президента, і хотіли б, щоб люди з різними ідеологічними поглядами в ці дні теж примирилися. Мирному життю не може бути альтернативи. Людина не може прагнути війни, знищення цивілізованого життя. Це не нормально, якщо такі напрями культивуються. Ми прагнемо до примирення в ці світлі травневі свята, і я впевнений, що харків'яни поділяють таку точку зору.

9 квітня Верховна Рада ухвалила законопроект про заборону символіки комуністичного тоталітарного режиму. Як до цього поставилася харківська влада і суспільство?

Не варто забувати, що в законі йдеться не лише про комуністичну, а й про нацистську символіку. На сьогодні закон ще не набув чинності. Якщо він набуде чинності, буде затверджений і буде прописаний механізм його реалізації, будемо однозначно виконувати. Це не підлягає обговоренню. Що стосується мого сприйняття і того, як до цього ставиться суспільство, то існує кілька позицій. Як і в будь-якому питанні, тут немає одностайності.

Зрозуміло, що раніше в Харківській області настрої "лівих" користувалися значно більшою підтримкою, ніж у центральній чи західнії Україні. І вплив близькості Росії, де комуністичний рух має достатню підтримку, теж позначається. Але цей закон більше викликав обговорення, ніж резонанс. Більшовицькі ідеї втрачають привабливість у старшого покоління і викликають заперечення у молоді. Це очевидно.

Ви знаєте, скільки зараз в області пам'ятників комуністичним діячам?

Будемо проводити інвентаризацію. Багато пам'ятників не оформлені, деякі перебувають і на державному балансі, і на комунальному. Я зараз не можу назвати цифру. Та це й неважливо. Це колись давно була директива, що в кожному селі має бути пам'ятник вождям. Постійно жити в минулому неможливо, і люди це розуміють.

Знову таки, є питання, що таке символіка? Я тому і сказав, що після прийняття закону необхідно прописати механізм його реалізації. Зірка - це комуністична символіка чи ні? З одного боку, зірка на нашому пострадянському просторі символізує комуністичні догми, Радянський Союз і зірку на Кремлі чи фасадах наших будівель. Але є ж зірки бойових орденів, зірки Героїв та на погонах військових, зірки на державних прапорах аж ніяк не комуністичних країн. Потрібно розбиратися. Я думаю, що Міністерство культури розробить чіткий алгоритм реалізації закону.

У нашій бесіді ви говорили, що Харків планувався як столиця Новоросії, і противник від планів не відмовився. Чи залишилися в області "примари ХНР", так званої Харківської народної республіки?

Мені важко коментувати заяви божевільних. Давайте з вами вдвох оголосимо себе штатом Іллінойс або частиною Туманності Андромеди. Мало хто, що оголосить. Можу сказати, що наш противник спирається, як прийнято говорити, на п'яту колону, на тих людей, на яких може розраховувати. Погляди цих людей не державні, не українські. Я взагалі противник слова "проукраїнський". Мені ближче поняття "державний" погляд. Я думаю, що нам вдалося позбутися "привидів ХНР" частково в рамках правового поля, частково в рамках переконання і роз'яснення. Пояснюємо, що коли снаряд летить, він не вибирає: ти за Росію, Україну або Ефіопію.

Слід пам'ятати, що зовсім недавно сесія Харківської облради 99 голосами з 127 присутніх визнала Росію агресором, а це майже три чверті депутатського складу. Час розгляду питання 2 хвилини 20 секунд. Оскільки абсолютна більшість це 91 голос, я вважаю, за рішення проголосувало "суперабсолютна" більшість. Думаю, що тепер всі питання можуть бути зняті, тому що тут злочинців з квітами і короваєм ніхто не чекає.

Але облрада прийняла таке рішення не з першого разу?

Це не так. Рішення прийнято з першого разу. Це питання не внесли до порядку денного на попередній сесії облради з першого разу. Тоді внести його пропонували з голосу, але багато депутатів не голосували, бо не був повністю дотриманий регламент. Просто на тій сесії були присутні народні депутати, які вносили ці пропозиції з порушенням регламенту і законів України. Для деяких народних депутатів треба б семінари провести про порядок проходження документів. Хотів би підкреслити, що на тій сесії 37 депутатів не проголосувало ніяк — ні "за", ні "проти", продемонструвавши, на мій погляд, повну відсутність позиції. Але згодом вони аргументували своє рішення тим, що не був дотриманий регламент. Можливо, таким і був їх мотив. Я тому й не наполягав на переголосуванні, адже бачив процедурні порушення. А на наступній сесії регламент був чітко дотриманий.

Жодних альянсів з Кернесом

А як у вас, як у губернатора, відбувається співпраця з мером Харкова Геннадієм Кернесом і міськрадою?

Співробітництво в соціально-економічному плані між областю та містом необхідні для розвитку. Незалежно від прізвищ голови обладміністрації та міського голови. Воно є і буде. Інакше місто буде без води, без доріг, брудне і з віяловими відключеннями електрики. Я призначений 4 лютого і за минулий з цього моменту час в місті великих проблем у сфері ЖКГ не було, були тільки певні аварійні події.

На особисті теми з мером не спілкуємося. В гості на чай один до одного не ходимо. Будь-які спільні політичні проекти або альянси між нами неможливі, тому питання політики не обговорюємо також. Але в Харкові проживають півтора мільйона людей, і політичні амбіції, особисті симпатії чи антипатії не можуть бути вище інтересів харків'ян.

Ігор Райнін / Facebook ХОДА

Як ви оцінюєте "спадок" від попереднього губернатора Ігора Балути? А також від Михайла Добкіна, адже ви почали працювати в Харківській адміністрації після його звільнення?

Коли після Добкіна отримали область, то кредиторська заборгованість місцевих бюджетів сягала близько 600 мільйонів гривень, в тому числі, за захищеними статтями. Ці гроші зависли в казначействі. Уявляєте, яка була ситуація? Грубо кажучи, війна, напруга, втрата ринків збуту в Росії, на Донбасі, в Криму, переселенці, а колосальні кошти висять на рахунках і не використовуються за призначенням. Це була складна економічна задача, що вимагала оперативного управлінського рішення. Моя команда з цим впоралася. Навіть у непростих умовах минулого року велику частину цієї суми ми змогли погасити залишилося близько 200 мільонів гривень. Але я не буду говорити про минуле, буду говорити про сьогодення і майбутнє. Хоча пам'ять у мене хороша. А хто захоче, той проаналізує.

Що ви думаєте з приводу децентралізації? Як це вплине на розвиток області?

У першу чергу потрібно розуміти головну мету децентралізації. Реформи не проводяться заради реформ, вони не ставлять своїм завданням все поламати. Я не є прихильником політичної децентралізації, але я "за", якщо вона здійснюється в економічному плані. Тільки для цього не обов'язкові зміни в Конституції, достатньо провести зміни в Податковий і Бюджетний Кодекси. Саме цим шляхом Україна вже йде. Завдяки тим змінам, які вже внесені, нам вдалося збільшити бюджет області на 3 мільярди гривень, і в кінці року ця сума буде уточнюватися у бік збільшення. Думаю, що в цьому напрямку децентралізацію, безумовно, потрібно продовжувати.

Врятувати "Металіст"

А як ви збираєтеся повернути колишню славу харківському "Металісту"?

Ми робимо все можливе, щоб врятувати футбольний клуб. З одного боку, ми повинні розуміти, що це приватна структура, і належить вона людині, яка перебуває поза Україною. Чи винна ця людина в чому-небудь у кримінальному аспекті чи ні, визначати не мені. Є суд. Але на сьогодні він перебуває "в бігах". З іншого боку, "Металіст" це не Сергій Курченко (власник ФК "Металіст" — "24"), це бренд Харкова. І ми зробимо все можливе, щоб клуб зберегти. Тут прості проблеми: хто виплатить борги клубу, в тому числі, перед футболістами, перед стадіоном "Металіст", який знаходиться в комунальній власності. Є питання, хто з бізнесу і на яких умовах готовий придбати цей клуб. У моїй команді є професіонали, які предметно займаються цими питаннями. Ми постараємося всі разом, в тому числі з обласною радою, знайти правильні рішення.

А є вже кандидати, які бажають купити?

Прізвища не можу сказати, це було б неправильно. Прізвище люди дізнаються, якщо буде підписано відповідний договір. До цього моменту це буде розголошенням комерційної таємниці. Можу сказати, що поки переговори далеко не зайшли, але все розвивається в напрямку пошуку потрібних осіб і рішень. І процес йде досить нормально, хоча до виходу на фінішну пряму ще далеко. Вийде чи ні залежить не від мене. У правовому полі складно працювати: є офіційний власник, який перебуває в розшуку. Я не збираюся виїжджати до нього у Москву, і в Харкові не стану з ним говорити. Єдиний, з ким я і мої помічники можемо собі дозволити вести професійну розмову це спортивний директор. Для мене саме він уособлює керівництво клубу.

Як ви оцінюєте шанси політичних партій на місцевих виборах, які планують провести восени? Адже парламентські вибори показали, що в Харківській області з 14 мажоритарників пройшов тільки один депутат від теперішньої коаліції, решта колишні регіонали.

Політичні прогнози голова обласної адміністрації робити не може це неправильно витлумачать. Я скажу, що жителі області оберуть того, кому вони більше вірять. Що стосується мажоритарників, то по відчуттям, як громадянина, можу сказати, що повторення пропорції 13 до 1 точно не вийде. Хоча люди завжди будь-якою владою будуть незадоволені. А хто переможе? Я впевнений, що переможуть демократичні сили, представники сьогоднішньої коаліції. А хто і в якому обсязі це інше питання.

Фото дня: у Харкові почали знімати радянську символіку