Серед них — "Небесна сотня", "Льодовик" Олександра Вільчинського, "Проект Україна. Відомі історії нашої держави" Данила Яневського, "З Табуретом до океану" Л. Кантера та П. Солодька та багато інших.

Видавець "Фоліо" Олександр Красовицький погодився поговорити про те, як до цього форуму готувалися, як він почався, і чого від нього очікують.

Як цей форум сприйняли учасники та гості? Згадуючи досвід "Джазфесту" цього року, реакція могла бути неоднозначною.

Львів'яни та гості міста завжди сприймали форум як свято — цього року так само. Порівняно із "Джазфестом" ситуація трохи інша — це і інший формат заходу, інший зміст, інша тематика. Багато авторів сьогодні презентували свої книги, які перекликаються з подіями останніх восьми місяців в нашій країні. Гості активно відвідують різні заходи форуму, купують книги, спілкуються з авторами. Обговорюються багато важливих для всіх нас тем. Наприклад, сьогодні була презентація книги, яку ми видали, — "Небесна сотня" — це історії загиблих на Майдані. Вона включає біографії загиблих, спогади родичів і друзів, також є список загиблих у протистояннях на Майдані з боку правоохоронців, адже деякі з них, на нашу думку, також стали випадковими жертвами системи.

Книга має дуже складну власну історію, бо видати її вдалося тільки з третього разу: два попередні колективи авторів не змогли працювати з цією темою. Але все ж книга побачила світ, а сьогодні її змогли побачити читачі.

Чи багато книг було видано про події на сході України?

Книжковий бізнес повільний. Тому книг на тему війни майже не буде. Є окремі тексти, але невеликі за обсягом. Розумієте, враховуючи світовий досвід, можемо сказати, що книги на військову тематику з'являлися зазвичай через кілька років після завершення війни. Решта — агітки. Авторам потрібен час, щоб побачити картину повністю, усвідомити подію і тільки потім можна очікувати справді якісних творів про події, що відбуваються зараз. Хоча, звичайно, є вийнятки. Наприклад, "Фоліо" в антології "Україна — Європа" зачіпає тему Боїнгу в оповіданні Андрія Цаплієнка.

А що це за "Антологія", і чому тема саме така?

Цю збірку ми зазвичай робимо спеціально до форуму, і тема була заявлена ​​ще в минулому році, адже тоді ще Янукович говорив про курс євроінтеграції, але на той час ця тема сприймалася трохи по-іншому. Потім була діаметральна зміна курсу, потім багато авторів дзвонили мені і говорили про те, що не знають, як тепер бути з цією темою. Але ми не стали змінювати заявлену тему "Україна-Європа" і продовжили працювати над цією книгою. Потім був Майдан і сьогоднішні події, і заявлена ​​тема була переосмислена — багато авторів написали чудові тексти.

А як тема "Україна-Європа" проявила себе на сьогоднішньому форумі?

Передовсім хочу сказати про тих авторів, які беруть участь у форумі — вони не українці. Це Людмила Улицька та Софі Оксанен. Їхні твори стосуються найрізноманітніших тем. Зокрема, останній роман Оксанен "Коли голуби зникли" присвячений темі війни та історії Естонії під час нацистської окупації. Ці автори, взявши участь у форумі, висловлюють свою підтримку Україні та її мешканцям. Своїми книгами допомагають усвідомити деякі проблемні ситуації, які сьогодні близькі нашій країні і нашим людям.

Які перспективи розвитку книжкового ринку і як форум йому сприяє?

Книги та історії, що в них описані, безумовно, допомагають Україні у цей складний для неї час. Ми сподіваємося, що ті книги, які ми видали, і які ще видамо, знайдуть свого читача і ще більше інтегрують українське культурне товариство в літературний світовий простір.


Розмовляла Вероніка Міронова