Масове обстеження селянських дворів з 2007 року тут не проводиться. Програма дозиметричного контролю продукції забруднених регіонів вже давно не фінансується.

“На протязі 6 років з 2001 ми приймали участь у програмі мінімізації наслідків чорнобильської катастрофи. Ходили по дворах, брали молоко і обстежували. Найбільш показові - 2004 - 46. 2006 -32 проби перевищували допустимий рівень 2,5 рази”, - каже заврадіологічним відділом чернігівської держлабораторії держветмедицини Ірина Кузьменко.

Зараз же раз на квартал тут перевіряють молоко місцевих підприємств. Кажуть, перевищень цезію та стронцію у цих пробах останнім часом не виявляли. Але гриби, лісові ягоди та м`ясо диких тварин та річкова риба, які надавалися на перевірку минулого року виявилися небезпечними для здоров`я.

“Цезієм було забруднено 75 тис. га, стронцієм 88 тис. га. Радіаційна ситуація в Чернігівській області ускладнюється ще й тим, що у нас слабкі грунти”, - каже заввідділу обласного проектно-технологічного центру "Облдержродючість" Анатолій Приходько.

“Динаміка рівня забруднення цезієм рослинності не зменшується. Вона стабілізувалась. Не зважаючи на низький рівень забруднення радіонуклідами продуктів харчування”, - каже начальник управління з надзвичайних ситуацій ОДА В'ячеслав Рига.

Генеральна Асамблея ООН оголосила 2006-2016 роки Десятиліттям реабілітації і стійкого розвитку постраждалих регіонів. Планували за цей час повернути постраждале населення до нормального життя. Проте активних дій в Україні експерти не спостерігають, - все впирається у відсутність фінансової підтримки з боку держави.