Протягом другої половини березня українська гривня знецінювалася і з 25 ставала по 28. В першу чергу це було пов'язано з панічними настроями, а також нестачею готівкої валюти на ринку. Через припинення авіасполучення в України були труднощі із ввезенням іноземної валюти, яку масово скуповувало населення.

Зверніть увагу В Україні посилюють карантинні заходи: перелік обмежень

Що відбувається з гривнею зараз?

Ситуація врешті стабілізувалася. Сьогодні, 1 квітня, Нацбанк поповнив золотовалютні резерви на 64 мільйони доларів. Все через те, що пропозиція вперше з часів карантину перевищила попит. До того Нацбанк ледь не щодня продавав долар на ринок, щоб стримувати курс гривні.

Пропозиція валюти з боку бізнесу перевищувала попит, тож гривня зміцнювалися. За підсумками торгів, котирування змістилися в бік позначки 27, 6 гривні за долар США. Таким чином вперше з початку ажіотажу навколо коронавірусу наші інтервенції на валютному ринку були додатними,
– зазначили в Нацбанку.

В НБУ припускають, що "валютний ринок ймовірно підбадьорили позитивні новини з Верховної Ради, які наблизили Україну до нової програми співпраці з МВФ".

1 квітня гривня зміцнилася на 44 копійки щодо долара (27,62 за долар) та на 71 копійку щодо євро (30,25 за євро).

Чи вплине відкриття ринку землі на гривню?Закон вступить в дію з 1 липня 2021 року, тому рано говорити про його ефект на курс валют. Тут радше йде мова про його непряму дію. Цей закон відкриває нам двері до траншів МВФ, які стабілізують українську економіку і відповідно зміцнять гривню.

Українську гривню ввели в обіг у 1996 році з офіційним курсом 1,8 до долара. Відтоді вона пережила кілька девальвацій, зокрема наприкінці 90-х, у 2008 під час фінансової кризи та у 2014-2015 через внутрішні політичні ситуації, війну з Росією та зниження світових цін на експортні товари. У 2019 році українська гривня зміцнилася, але 2020 підготував нові виклики.

Курс гривні і нафта

У понеділок 9 березня ціни на нафту обвалилися на 30% внаслідок нафтової війни Росії та Саудівської Аравії. Це рекордне падіння ціни за останні 30 років. Країни-члени ОПЕК виступали за зниження видобутку нафти, щоб врегулювати ціни на неї. Але без Росії не бачили в цьому сенсу. Росія не захотіла приставати на умови ОПЕК. Через це Саудівська Аравія дала великі знижки на свою нафту та пообіцяла збільшити видобуток.

Світові ціни на нафту Brent / Інфографіка 24 каналу

Як це вплине на курс гривні?Україна не є експортером нафти, тому прямого зв'язку немає. Якщо брати до уваги виключно ціни нафту, то їх падіння нам вигідне. Проте Україна експортує руду та зерно. Зниження цін на нафту цілком ймовірно потягне за собою зниження цін на інші сировини. Це вже відбувається з початку року, але тепер може прискоритися. В такому випадку Україна матиме нижчі надходження до бюджету, в якому і так "діра".

Ми спробували визначити чи є взаємозв'язок між гривнею та нафтою. Як видно з графіку нижче, здебільшого падіння світових цін на нафту супроводжується падінням гривні. Особливо це видно у двох випадках. Спершу це сталося у 2009. Якщо зараз нафта є однією з причин можливої фінансової кризи, то у 2009 вона стала наслідком кризи.

Пояснюємо Саудівська Аравія проти Росії: чому почалась і чим завершиться нафтова війна

Другий період припав на 2015 та причини падіння гривні і нафти того року різняться. В Україні обвалилася гривня через внутрішні політичні причини та війну з Росією. Хоч зовнішні чинники (падіння цін на сировину) теж мали свій вплив. Нафта ж у світі обвалилася через міцний долар, відсутність регулювання з боку ОПЕК, переповнені резерви, уповільнення економіки Європи та Китаю і збільшення експорту нафти Іраном в рамках ядерної угоди.

Прямого зв'язку між курсом гривні та цінами на нафту немає, але будучи частиною глобальної економіки, Україна відчуває на собі наслідки коливань цін на нафтовому ринку. Росія, чия економіка постраждала через нафтову війну, залишається однією з найбільших торговельний партнерів. До того ж, низькі ціни на нафту ведуть за собою низькі ціни на інші сировини, від яки вже курс гривні прямо залежить.

Аналітики провідного банку Goldman Sachs вважають, що ціни на нафту можуть впасти до 20 доларів за барель. На думку аналітика банку Деміена Курваліна, нинішня ситуація кардинально змінює прогнози для ринків нафти та газу.

Коронавірус, фінансова криза і курс гривні

МВФ вже оголосила про початок світової економічної кризи. Теж саме зробив Шмигаль, говорячи про українську економіку. Все через коронавірус та карантинні заходи. В умовах економічної кризи на Україну чекає чимало викликів.

Ймовірність того, що ринки переживуть коронавірус без переходу в фінансову кризу і рецесію – мінімальна. Посилює ситуацію те, що всі давно чекали кризи. І тепер може спрацювати ефект прогнозу, який сам збувається,
написав експерт з економіки Сергій Фурса.

Зміцнення гривні у 2019 є частково наслідком уваги інвесторів до українського ринку. Україна активно виставляла облігації під рекордно низькі відсотки, залучаючи гроші в бюджет. На фоні можливої економічної кризи інвестори поводяться обережно. Вони надають перевагу меншому, але стабільному доходу. Українська економіка нестабільна, а тому, щоб зберегти інтерес інвесторів, доведеться збільшити дохідність ОВДП або шукати джерела наповнення бюджету де-інде.

Варто зазначити, що хоч 10% і низькі для українських облігацій відсотки, кредит від МВФ куди вигідніший – в середньому 3%.

Що таке ОВДП?Це державні цінні папери, що розміщуються виключно на внутрішньому ринку. Простими словами держава позичає в інвестора гроші і зобов'язується виплатити їх назад з нарахованими відсотками у домовлений термін. Основними перевагами є те, що ОВДП, на відміну від інших подібних фінансових інструментів, не оподатковуються, а також на 100% гарантовані державою. Тож, інвестор без жодних ризиків може забрати свої гроші у будь-який момент. Придбати державні облігації може кожен.

Більш критичною є проблема з наявними інвесторами. Іноземці можуть почати виводити гроші з ОВДП, якщо засумніваються в стабільності української економіки.Якщо втрата потенційних інвесторів – це втрата надходжень, то втрата наявних інвесторів – це збільшення "діри" в бюджеті.

Цього року на Україну припадає рекордна виплата боргів, а саме – 16,8 мільярда доларів. Якщо гривня впаде, то обслуговувати борг стане значно складніше.

Коронавірус у Китаї
Коронавірус у Китаї / Фото Flickr

Китай у 2019 році посунув Росію та став основним торговельним партнером України як в експорті, так і в імпорті. Оскільки коронавірус Covid-19 зародився саме в Китаї, ця країна найбільше відчула економічні наслідки. Карантин, призупинення виробництва, порушення ланцюгів поставок. Частка Китаю у світовому ВВП – близько 16%. Незабаром світова економіка ще більше відчує сповільнення такого важливо гравця. Торговельні відносини України з Китаєм теж можуть ослабнути, що водночас принесе менші надходження від експорту та менші митні надходження із розмитнення імпорту. Знову ж таки, це ослабить гривню.

Курс гривні і паніка

На курс гривні можуть впливати не лише зовнішні фактори чи внутрішні політичні рішення, а й звичайна паніка. Розмови про загрозу фінансової кризи та можливе падіння гривні змусило деякий власників обмінників перестрахуватися та поставити спред – 1-1,2 гривні. Це психологічно впливає і на самих українців, оскільки такі рухи на готівковому ринку створюють ілюзію нестабільності. Через це українці більш масово скуповують валюту, що у свою чергу ще більше ослаблює гривню.

Черги в обмінники
Черги в обмінники / Фото з відкритих джерел

У Нацбанку вважають, що падіння гривні в другій половині березня було наслідком психологічних факторів. І вони були короткостроковими. Держрегулятор запевнив, що має достатньо ресурсів для підтримки банківського ринку.

Нинішня ситуація на українському валютному ринку – міжбанківському та готівковому – склалася під впливом передусім психологічного чинника, який, ймовірно, має короткостроковий ефект. Національний банк має достатньо резервів для згладжування коливань курсу гривні,
– зауважили представники держрегулятора.

Що може зробити Україна, щоб утримати курс гривні?

Золотовалютний фонд може стримувати курс гривні в нестабільні економічні часи. На початку березня міжнародні резерви України становили 26,8 мільярда доларів США, що було найвищим рівнем з листопада 2012 року. Нацбанк реагував на небезпеку для гривні і майже щодня продавав сотні мільйонів доларів. Про це повідомив "Мінфін" з посиланням на ОТП Банк.

Підтримка МВФ буде як ніколи важлива для України. Україна майже виконала дві вимоги від МВФ: прийняття закону про відкриття ринку землі та прийняття "антиколомойського" закону. Першу умову виконали. "Антиколомойський" закон прийняли в першому читанні і очікують повторного голосування 6-7 квітня. Після цього МВФ надасть допомогу у розмірі 8 мільярдів доларів. Половина суми надійде вже цього року.

Крім цього кредит від МВФ відкриває Україні двері до інших кредиторів – США, ЄС та Світового банку.

Пояснюємо Кредит від МВФ: чи достатньо цього, щоб врятувати економіку України

Криза 2008: що було з гривнею?Під час минулої фінансової кризи гривня впала з 5 до 8 за долар.Україна не була готова до кризи, але НБУ вдалося закріпити курс на рівні 8 гривень та зберегти банківську систему. Україна – держава, яка сильно залежить від експорту. Фінансова криза 2008, як і ймовірна криза 2020, вдарила по цінах на ресурси, зокрема на залізну руду, метали та зерно. Через це українська економіка відчула наслідки кризи, яка зародилася в США.

За даними JPMorgan, акції ринків, що розвиваються подешевшають на 48%, їх валюти – на 14,4%, американські акції втратять у вартості 20%, а ціни на енергоресурси впадуть на 35%. Щоправда, криза матиме менш негативні наслідки, ніж події 2008 року.