Чим небезпечне це астрономічне явище та до яких наслідків можуть призвести спалахи на сонці – читайте у підбірці найважливіших фактів від сайту "24".

Читайте також: Третій потужний спалах відбувся на Сонці

Що ж таке соняний спалах?

Це надпотужний процес виділення світлової, теплової і кінетичної енергії в усіх шарах сонячної атмосфери. Він триває декілька хвилин, вивільняючи при цьому мільярди мегатонн енергії в тротиловому еквіваленті.

Яких видів буває?

Вибухи на Сонці класифікують за п'ятьма видами: A, B, C, M, X. Спалах типу А характеризується мінімальним ступенем рентгенівського випромінювання – 10 нановат на квадратний метр, а кожен наступний вид інтенсивніший від попереднього в 10 разів. Найпотужнішими і найнебезпечнішими вважаються спалахи класу X. Саме такі спалахи і сталися на Сонці за останні декілька днів, при чому одному з них присвоєно бал X9.3.

Вибух на Сонці класу Х: дивіться відео

Чому виникає?

Вибух на Сонці зазвичай відбувається поблизу нейтральної лінії магнітного поля, що відокремлює ділянки північної та південної полярності. Його частота і потужність залежить від фази сонячного циклу. Нещодавні спалахи помітили в геоефективній області поблизу лінії Сонце-Земля, звідки вплив Сонця на нашу планету є максимальним.

Чим небезпечний?

Кожен вибух на Сонці утворює хмару плазми, яка, досягаючи Землі, може викликати магнітні бурі. Наразі на нашій планеті, за даними вчених Фізичного інституту Академії наук, відбувається магнітна буря четвертого ступеня за 5-бальною шкалою. Її потужність у 10 разів більша, ніж передбачалося. Також вчені пов'язують виникнення природних катаклізмів, таких як тайфуни, урагани і землетруси зі спалахами на Сонці.

На підтвердження цьому факту – потужний ураган "Харві", який пронісся Техасом в кінці серпня, спричинивши сильну повінь у Х'юстоні, та ураган "Ірма", що вже забрав життя 14 осіб, продовжуючи лютувати у Карибському морі. Колосальної шкоди завдав і землетрус у південній Мексиці, який може перерости в цунамі.

Читайте також: Ураган "Ірма": факти про нищівну стихію, яка вирує в Атлантиці

На кого та на що ще впливають сонячні спалахи?

Вони вкрай несприятливі для космонавтів, адже потужні потоки протонів, що утворюються при цьому, підвищують рівень радіації, через що підкорювачі космосу піддаються сильному опроміненню. Хвилі потужної вибухової енергії можуть виводити з ладу супутники, літаки, засоби зв’язку. Це стосується і GPS-навігації, яка також може давати збої. Згубній дії астрономічного явища піддається не лише техніка. Так, люди зі слабким імунітетом та хронічними захворюваннями, психічно неврівноважені особистості, або ті, хто страждає на серцево-судинні недуги і мігрені, особливо вразливі до сонячних спалахів.

Від чого застерігають науковці?

Метеозалежним людям під час спалахів на Сонці радять утримуватися від важких фізичних і розумових навантажень, вживати здорову їжу, більше гуляти, а також відмовитися від алкоголю та тютюну.

Варто додати, що у зв'язку із загостренням геомагнітної обстановки в Україні, дослідники попереджають про наближення сильної магнітної бурі в суботу, 9 вересня, о 3:00.

Читайте також: Стихійні лиха в Америці: ураган "Хосе" наздоганяє "Ірму" за рівнем небезпеки