Про таке рішення інформує пресслужба Львівської міської ради. Так, у Міністерстві культури зауважили, що передача останків Кузнєцова представникам держави-агресора є небажаною і передчасною, а в СБУ – що це питання може бути враховане під час відновлення переговорного процесу між Україною та Росією.

Дивіться також Путін змінив дату завершення Другої світової війни для Росії

В умовах російсько-української війни, яка триває, будь-які офіційні контакти України з державою-агресором, у тому числі пов’язані з історичним минулим, є небажаними, оскільки можуть мати негативні суспільно-політичні наслідки. Беручи до уваги відповіді Мінкульту і СБУ, пропоную відмовити в передачі праху Миколи Кузнєцова,
– сказав заступник мера Льовав Андрій Москаленко.

Члени виконкому підтримали його пропозицію.

Зауважимо, що з проханням про передачу останків радянського шпигуна Миколи Кузнєцова до міськради звернулася його племінниця Маргарита Брюханова. Також у 2018 році до Львівської міської ради надійшло звернення від губернатора Свердловської області в Росії з проханням передати останки загиблого в часи Другої світової радянського агента НКВС. У Росії його вважають льотчиком і героєм.

У лютому Львів вже давав відповідь на це прохання, при чому – негативну. Однак, місто перед остаточним вердиктом все ж вирішило проконсультуватися з СБУ та Мінкультом.

"Ми знаємо як багато наших хлопців сьогодні перебувають у полоні, ми сьогодні потерпаємо від російської агресії, тому дуже важливо, щоб у цьому питанні була чітка позиція Служби безпеки України, Міністерства закордонних справ, і якщо це допоможе визволити наших хлопців, то ми однозначно будемо рухатися в напрямку політики нашої держави", – казав у лютому Садовий.

Що ще відомо про ситуацію з перепохованням Кузнєцова:

  • Наразі його останки поховані на Пагорбі Слави у Львові.
  • Листи з проханням перепоховання Кузнєцова у Широкорєчєнському військово-меморіальному комплексі Єкатеринбурга почали надходити ще на початку 2000-их. Тоді прийшов лист від ветеранів Єкатеринбурга з відповідним проханням. Комісія з військових поховань їм відмовила.
  • У 2018 прохання знову почали надходити: щоправда, тепер від родини військового та російського губернатора.
  • Розглянути питання про передачу останків радянського військового Львівську міську раду зобов’язав адміністративний суд.
  • Місто неодноразово зверталося у Львівське відділення СБУ, були різні відповіді, та в останній написано, що вони теж вважають, – це питання держави.
  • Позиція Садового у цій ситуації така: "Поки наші хлопці у полоні, ми не маємо морального права це питання розглядати. Російська Федерація верне нам наших хлопців, які є в полоні, тоді ми будемо це питання розглядати".


Микола Кузнєцов

Хто такий Микола Кузнєцов? Це – радянський диверсант-розвідник, агент НКВС, який загинув 8 березня 1944 року у селі Боратин Бродівського району на Львівщині.

За однією з версій, він сам підірвав себе гранатою, за іншою – загинув у бою. Посмертно йому надали звання Героя Радянського Союзу. У Росії його називають льотчиком.

Ексгумацію останків спецагента НКВС провели в 1959 році та перепоховали на Пагорбі слави у 1960 році.

Цікаво! Існують версії, що Микола Кузнєцов у німецькій формі, побоюючись провалу операції, підірвав себе гранатою. Також – різні версії щодо дати смерті Кузнєцова: він загинув 1944-го або 1951 року.