Голова Держдуми В'ячеслав Володін заявив про створення спеціальної робочої групи в нижній палаті, яка буде оцінювати так званий збиток, передає російський "Интерфакс".

Читайте також: 5 років після анексії: як виглядає Крим зараз

Робочу групу очолить перший віце-спікер Думи Іван Мельников. До її складу увійдуть також депутати від усіх фракцій і профільних комітетів, експерти, науковці, а також представники окупованого Криму і Севастополя.

Що стосується аналізу шкоди і збитків, завданих Криму і Севастополю за 23 роки анексії Криму і Севастополя Україною, ми це питання обговоримо на раді Державної Думи. Тоді будемо переходити до прийняття конкретних рішень, у рамках яких ми постараємося з залученням економістів, вчених, академії наук, за участю представників регіонів, вивчаючи ситуацію і в Криму, і в Севастополі, вийти на підсумковий документ,
– сказав Володін.

Ініціативу про стягнення з України компенсації на користь Криму підтримали усі фракції Думи країни-агресора.

Як відреагував міністр закордонних справ Павло Клімкін? Він відповів, що у Росії в Держдумі чергова криза жанру, тому вони взялися рахувати "борг України за 23 роки анексії Криму": створили робочу групу, оцінюють збитки. "У нас чомусь нікому на думку не спадало вимагати компенсації за кілька століть російської окупації України? А хоча…", – сказав він.

Чому Росія зараз заявила, що "Україна 23 роки анексовувала Крим"? За словами головного редактора видання "Гроші" Олександра Крамаренка, Росія готується до програшу в міжнародних судах, тому для них це таке підґрунтя для зустрічних позовів, щоб якось збалансувати цю ситуацію.

"Юристи це зазвичай називають "переговорна позиція", тобто коли сперечаються два суб’єкти і якщо один з них відчуває свою неправоту, то намагається знайти щось, щоб піти йому на зустріч", – додав він.

Що відбувається на півострові зараз? Росія фактично перетворює анексований Крим у військову базу, на яку звозить новітнє озброєння та техніку. Окрім того, Кремль перекинув на півострів велику кількість агентів спецслужб, щоб придушити незгодних з окупацією. На півострові зараз панує атмосфера страху, а ФСБ постійно затримує та проводить обшуки в активістів та кримських татар.

Що думають росіяни про анексію Криму? Результати опитування фонду "Общественное мнение" довели, що наразі лише 39%росіян вважають анексію Криму корисною. А навесні 2015 року так вважали 67% росіян. При цьому 14% опитаних заявили про виключно негативний вплив анексії Криму на економіку Росії. А 46% росіян вважають, що анексія погано вплинула на міжнародне становище їхньої держави.

Як РФ анексувала український Крим?У лютому 2014 року росіяни завели до Криму "зелених чоловічків". Користуючись нестабільною ситуацією в Україні, російські військові взяли півострів під контроль (з 20 лютого). 16 березня 2014 року росіяни провели "референдум" щодо статусу півострова. Україна, ЄС, США та багато інших країн не визнали результати голосування. 18 березня Путін оголосив про "приєднання" Криму до Росії.

Україна не могла завадити анексії Криму, адже на той час не було ні плану дій, ні чинного президента (обов’язки виконував Олександр Турчинов), ні боєздатної української армії – її руйнували роками.