ФІЛЬТР

Тетрациклін: інструкція, застосування, ціна

Тетрациклін – антибіотик місцевої дії, який володіє широким спектром дії, зокрема виявляє бактеріостатичний ефект проти стафілококів, стрептококів, мікоплазм, хламідій, збудника сибірської виразки тощо. Лікарський засіб призначають при фурункульозах, екземах інфекційного походження, фолікулітах, вугровому висипі. Не застосовують у лікуванні дітей віком до 11 років.

Склад

Діюча речовина: в 1 г мазі міститься 0,03 г тетрацикліну гідрохлорид.

Допоміжні речовини: парафін (у т. ч. м’який білий), Е 223 (натрію метабісульфат), ланолін, церезин.

Форма випуску та основні фізичні і хімічні властивості

Препарат випускається у формі 3% мазі жовтого кольору у дозуванні 15 г у тубі та упакуванні з картону, 1% мазі для очей у дозуванні 3 г у тубі (додатково – в упакуванні з картону) та таблеток, укритих оболонкою з плівки у дозуванні по 0,1 г №20 (по 10 таблеток у 2-х блістерах в упакуванні з картону).

Фармакотерапевтична група

Тетрациклін у формі мазі належить до групи антибіотиків, призначених для місцевого застосування та до групи лікарських засобів, які рекомендовані до застосування при дерматологічних захворюваннях.

Фармакологічні властивості 

Фармакодинаміка. Тетрациклін є бактеріостатичним антибактерійним препаратом, що належить до групи тетрациклінів. Володіє широким спектром дії, зокрема порушує синтез білка, не дозволяючи утворюватися комплексу між рибосомою і транспортною РНК. Блокує ріст та розмноження пропіонової бактерії акне; Rickettsia spp., мікоплазм, хламідій і трепонем; стафілококів, Listeria spp., стрептококів, гемофільної палички, збудника сибірської виразки (Bacillus anthracis), що належать до грампозитивних мікроорганізмів; гонококів, кишкової, палички Борде-Жанґу, а також Фрідлендера, шигел, Enterobacter spp. та сальмонел, що належать до грамнегативних. Синьогнійна паличка, Serratia spp., протей мірабіліс, більшість штамів бактеріоїдів, дрібні віруси і гриби виявляють стійкість до Тетрацикліну.

Фармакокінетика. Неушкодженою шкірою препарат майже не абсорбується.

Показання до застосування

Лікарський засіб призначають хворим із фурункульозами, вугровим висипом, інфекційними захворюваннями шкіри, що супроводжуються виділенням гнійного ексудату, екземами, викликаними інфекційними агентами, фолікулітами.

Протипоказання

 • Підвищена чутливість до діючої або однієї із допоміжних речовин антибіотика, призначеного для місцевого застосування;
 • підвищена чутливість до антибіотиків із тетрациклінового ряду;
 • грибок шкіри.

Спосіб застосування

Антибіотик місцевої дії у формі мазі слід наносити на уражену шкіру один раз або двічі на день. Допускається застосування тетрацикліну у терапії як дорослих, так і дітей старших 11 років. Препарат може не виявити бажаного лікувального ефекту, якщо терапія триває менше кількох діб, але вона також не може перевищувати 2-3 тижнів. Водночас її тривалість залежить від того, наскільки добре пацієнт реагує на запропоноване лікування та чи у ході терапії у нього не виникло алергічних реакцій на тетрациклін гідрохлорид, парафін або інші компоненти лікарського засобу. У будь-якому випадку визначити, скільки триватиме курс лікування, повинен лікар.

Побічні ефекти

Тривала терапія цим антибіотиком може викликати появу свербежу, легкого печіння та почервоніння шкіри у ділянці нанесення, зміни її кольору, підвищеної чутливості до ультрафіолетового випромінювання.

Якщо у пацієнта розвинеться підвищена чутливість до однієї із речовин препарату (діючої або допоміжних), це може супроводжуватися появою висипань на шкірі і набряком Квінке.

Якщо небажаних побічних реакцій уникнути не вдалося, необхідно відмовитися від подальшого застосування Тетрацикліну та проконсультуватися з лікарем.

Передозування

Інформація про те, що застосування Тетрацикліну у формі мазі місцево може викликати передозування діючою речовиною (тетрацикліном гідрохлорид), відсутня. Однак якщо застосовувати препарат у більших дозах, ніж це прописано в інструкції, це може супроводжуватися посиленням небажаних побічних ефектів, ризик виникнення яких автоматично зростає. У таких випадках пацієнтам призначають симптоматичну терапію (лікування, націлене на усунення ознак передозування лікарським засобом).

Взаємодія з іншими ліками та інші види взаємодій

Антибіотик не можна комбінувати із препаратами, виготовленими на спиртовій основі, які призначені для місцевого застосування (нанесення на шкіру). Тетрациклін несумісний із засобами, призначеними для особистої гігієни, дія яких націлена на звуження пор, оскільки таке поєднання призведе до ослаблення терапевтичного ефекту діючої речовини препарату.

Цей лікарський засіб не рекомендується застосовувати з ізотретіоніном та милом, якщо інгредієнти, які входять до його складу, сильно пересушують шкіру. Препарат конфліктує із бензоїлпероксидом, саліциловою кислотою, резорцином, сіркою та іншими засобами, які викликають лущення шкіри.

Особливості застосування

Якщо у хворого – колоті або глибокі рани чи важкі опіки, застосовувати антибіотик місцевої дії протипоказано. Для лікування офтальмологічних захворювань випускається Тетрациклін у формі 1% очної мазі.

Препарат може викликати реакції гіперчутливості. Якщо після припинення застосування лікарського засобу вони не минають протягом двох тижнів, необхідно звернутися до лікаря.

Потрібно строго дотримуватися дозування, вказаного в інструкції, зокрема наносити препарат тонким, а не товстим шаром.

Не можна застосовувати Тетрациклін у лікуванні дітей віком до 11 років, оскільки не проводилися дослідження, які б були строго контрольованими та довели якість і безпечність цього лікарського засобу у терапії таких пацієнтів. 

Якщо дотримуватися дозування, вказаного в інструкції, препарат не виявлятиме системної дії, але може її виявити, якщо наносити його на великі ділянки шкіри довший час.

З огляду на ризик розвитку фотосенсибілізації, на період застосування Тетрацикліну бажано обмежувати час перебування на сонці. Не засмагати!

Застосування вагітними жінками та тими, що годують дитину грудьми

Забороняється застосування Тетрацикліну у формі мазі у період вагітності.

Якщо жінка годує дитину грудьми і є необхідність у застосування препарату, дитина повинна повністю перейти на штучне вигодовування.

Діти

Тетрациклін не застосовують у лікуванні дітей, яким ще не виповнилося 11 років.

Здатність  уповільнювати швидкість реакції 

Препарат жодним чином не впливає на психіку та роботу вестибулярного апарату, відтак не впливає на здатність керувати автомобілем чи працювати з іншими механізмами.

Ціна

61 гривня за Тетрациклін у формі 3% мазі у дозуванні 15 г у тубі в упакуванні з картону.

Термін придатності та умови зберігання

Препарат слід зберігати у місцях, до якого не мають доступу діти, у заводській картонній упаковці, при температурі, яка не перевищує 20◦С, подалі від джерел тепла (батарей, газової чи електроплити тощо).

Категорія відпуску

З огляду на те, що лікарський засіб є антибіотиком (хоч і місцевої дії), придбати його можна лише за наявності рецепта від лікаря.

В наявності на Liki24.com Купити
 • Виробник:
  АТ Нижфарм, РФ
 • Діючі речовини:
  Тетрациклін (Tetracyclinum)
 • Код АТХ:

  D06AA04

  D - Дерматологічні засоби

  D06 - Антибактеріальні препарати і протимікробні препарати для лікування захворювань шкіри

  D06A - Антибіотики для місцевого застосування

  D06AA - Тетрациклін та його похідні

  D06AA04 - Тетрациклін та його похідні