ФІЛЬТР

Біль у плечах

Плече – кульковий суглоб, який має три основні кістки: плечову кістку (довга кістка руки), ключицю та лопатку, а також широкий діапазон руху. Ці кістки укладені шаром хряща. Є два основних стики: акроміоклавікулярний суглоб знаходиться між найвищою частиною лопатки і ключицею, а гленогумаральний суглоб складається з верхньої, кульоподібної частини плечової кістки та зовнішнього краю лопатки. Цей суглоб також відомий як плечовий суглоб. Плечі отримують діапазон руху від обертової манжети. Манжета ротатора складається з чотирьох сухожиль. Сухожилля – це тканини, які з'єднують м’язи з кісткою. 

Якщо одна з цих складових пошкодиться, може виникнути біль та дискомфот у плечі.

Можна травмувати плече, виконуючи фізичну ручну працю, займаючись спортом. Більше шансів виникнути проблемам з плечем є в процесі дорослішання, особливо після 60 років. Це пов'язано з тим, що м'які тканини, що оточують плече, мають тенденцію до дегенерації з віком.

Крім болю можуть виникати такі симптоми:

 • відчуття оніміння;
 • обмеженість рухливості суглоба;
 • постійна напруженість м'язів, прилеглих до суглоба;
 • деформація суглоба.

Причини

Часто, біль у плечі виникає у людей, які займаються такими видами спорту як: теніс, хокей, волейбол та гольф, адже через повторювальність рухів, плечевий суглоб набуває здатність швидше зношуватись. Також біль може виникати унаслідок механічних пошкоджень або травм. Поширені травми:

Вивих

Якщо плече відтягнуто назад занадто сильно або повернуто занадто далеко, верхня частина руки може вискочити з гнізда. Можна відчути біль і слабкість у плечі. Також  можуть з'явитися набряки, оніміння і синці.

Розрив

Ця травма зачіпає суглоб, де поєднуються ключиця та лопатка. Він називається акроміоклавікулярний (змінний) суглоб. Падіння або сильний удар розриває зв’язки. Якщо ключиця виштовхується з місця, з’явиться шишка на плечі.

Перелом

Кістка може зламатися або тріснути від падіння або сильного удару. Найбільш поширені розриви – до ключиці (ключиці) та плечової кістки (кістки руки, найближчі до плеча). З'явиться сильний біль та синець, не буде можливості підняти руку.

Пошкодження хряща

Можна поранити хрящ (гумову накладку), яка йде навколо ободу плечового суглоба. Це стається внаслідок повторювальних рухів або при падінні. При такому типі травми можна відчувати біль при піднятті руки, а плече може здаватися слабким. 

Манжета обертання ротатора

Обертальна манжета – це група м'язів і сухожиль на плечі, яка тримає руку на місці і дозволяє піднімати вгору. Можна пошкодити його через надмірне використання або падіння, цей суглоб також починає зношуватися з віком. Плече може боліти вночі і при спробі підняти речі. 

Заморожене плече

Ця умова обмежує рух суглоба. Аномальні смуги тканини (спайки) накопичуються в суглобі і не дають йому вільно рухатися. Плече може «замерзнути», тому що біль або операція спричинли менше використання, що дозволить зростатися спайкам.

Бурсит

Бурса (мішок, наповнений рідиною) може набрякати і подразнюватися, якщо робити повторювальні рухи. Але це також може бути викликане падінням чи іншою травмою. 

Тендиніт

Для тендиніту характерне запалення сухожиль, які разом із м’язами забезпечують здатність плечового суглоба до руху за різними осями.

Біль у плечі може виникати не тільки внаслідок механічних пошкоджень, а і в результаті запальних захворювань хребта та шиї, різних розладів імунної системи та захворювань нирок, печінки та серця.

Остеоартрит

Також називають дегенеративними захворюваннями суглобів, це найпоширеніша форма артриту. Це може вразити будь-який суглоб, включаючи плечі. Хрящ між кістками руйнується, і вони труться разом. Це може викликати біль і скутість.

Ревматоїдний артрит

Це захворювання, через яке імунна система організму атакує захисну оболонку в суглобах. Це може викликати біль і скутість у  плечах.

Запальні захворювання організму

Часто біль у плечевому суглобі є наслідком захворювання жовчного міхура або печінки, також туберкульозу і пневмонії.

Захворювання серця

Біль у плечі може бути наслідком ішемічної хвороби серця.

Діагностика

Для встановлення діагнозу лікар проведе фізичний огляд та спитає про історію хвороби, а також симптоми, що виникли. Використовуються такі методи діагностики:

Рентгенографія: прості рентгенограми можуть виявити звуження простору між двома кістками хребта, артрит-подібні захворювання, пухлини, ковзаючі диски, звуження спинномозкового каналу, переломи та нестабільність спинного стовпа.

МРТ: магнітно-резонансна томографія – це неінвазивна процедура, яка дозволяє розкрити деталі нейронних (пов'язаних з нервом) елементів, а також проблеми з сухожиллями і зв’язками.

Мієлографія / КТ:  іноді використовується як альтернатива МРТ.

Електродіагностичні дослідження: електроміографія (ЕМГ) та швидкість нервової провідності (НКВ) іноді використовуються для діагностики болю в шиї та плечах, болю в руці, оніміння та поколювання.

Під час яких хвороб проявляється

Біль у плечі з'являться під час таких хвороб:

 • артрит;
 • остеохондроз;
 • рвана манжета ротатора;
 • набряклі мішки бурси або сухожилля;
 • травма спинного мозку;
 • серцевий напад;
 • камені в нирках;
 • цироз;
 • ревматоїдний артрит;
 • подагричний артрит.

До якого лікаря звернутись

Якщо напередодні не було серйозної травми або раптового, безперервного болю, зазвичай можна лікувати біль у плечі, не звертаючись до лікаря. Проте, якщо після двох тижнів лікування досі біль не зник, варто звернутися до фізіотерапевта.

Обов'язково потрібно звернутися до лікаря, якщо:

 • наявні сильні болі в обох плечах;
 • також болі в стегнах;
 • відчувається лихоманка або нездужання;

Це можуть бути ознаки стану, який потребує оперативного лікування.

Профілактика

Прості вправи на плечі можуть допомогти розтягнути і зміцнити м’язи і сухожилля ротаторної манжети. Фізиотерапевт може показати, як правильно їх робити.

Якщо були проблеми з плечима, використовуйте лід протягом 15 хвилин після вправ, щоб запобігти травмам.

Після бурситу або тендиніту, щодня виконуючи прості вправи, спрямовані на рух, можна уникнути замерзання плеча.