Про це йдеться в Меморандумі про взаєморозуміння учасників Міжнародного металургійного форуму "Наука та інновації", серед яких представники Міністерства освіти і науки, Міністерства економічного розвитку і торгівлі, Міністерства соціальної політики України, представники і керівники Вищих навчальних закладів України, академіки Національної Академії Наук України, науково-дослідних інститутів, Об'єднання підприємств "Укрметалургпром", Міжнародної асоціації Worldsteel, керівники промислових підпри тий металургійної галузі.

Згідно з документом, на Форумі було заслухано ряд доповідей, і в ході обміну думками його учасники прийшли до єдиного висновку, що металургійна галузь залишається основною для економіки України, незважаючи на складні умови, в яких вона опинилася.

"Зумівши вижити в умовах окупації Донбасу і світової галузевої кризи, українська металургія продовжує боротися за виживання, направляючи значні кошти в модернізацію, забезпечуючи роботою понад 200 тис. українців, і підтримуючи такі суміжні галузі, як транспорт, будівництво і машинобудування. Українська металургія є найважливішою частиною експортного потенціалу України, що приносить в країну валютний виторг і утримує курс національної валюти", – йдеться в Меморандумі.

Саме в українській металургії були вперше застосовані нові наукові технології, які до сих пір забезпечують високу конкурентоспроможність індустрії. Таким чином, учасники Форуму дійшли висновку, що державі необхідно підтримувати тісну співпрацю науки і металургії, а також створювати максимально комфортні умови для роботи галузі на всіх рівнях, а саме:

Сприяти розвитку транспортної інфраструктури: усунути інфраструктурні обмеження на залізниці, недостатню пропускну спроможність по ряду напрямків, дефіцит локомотивної тяги і нерівномірний розподіл піввагонів між вантажовідправниками.

Не допустити підвищення вантажного тарифу на послуги природною держмонополії – ПАТ "Укрзалiзниця" – на 22,5% в умовах, коли економіка України тільки почала демонструвати ознаки зростання, а 80% продукції вітчизняного ГМК відвантажується на експорт, де компанії працюють в умовах жорсткої цінової конкуренції . Різке підвищення тарифу призведе до чергового зниження виробництва і уповільнення економічного зростання. Збільшення повинно бути передбачуваним, обґрунтованим і погодженим з вантажовідправниками.

Підготувати законодавчу базу для зниження портових зборів в Україні, які в даний час є одними з найвищих в світі. Незважаючи на те, що Кабінет міністрів вже оголосив про зниження на 20%, набагато ближче до економічно обґрунтованого рівня на 40-50%, що зробить їх сумірними зі зборами в інших світових портах.

Створити комплексну програму з розвитку внутрішнього ринку металопродукції, яке призведе до розвитку суміжних галузей і дозволить країні експортувати продукцію з більш високою доданою вартістю (суднобудівної, машинобудівної, вагонобудівної і авіапромислової) і дозволить знизити залежність вітчизняної металургії від зовнішніх ринків.

Зробити політику фіскальних і регуляторних державних органів передбачуваною в частині справляння земельних податків, податків з надрокористування, повернення ПДВ, продовження ліцензій на родовища та ін.

"Всі учасники Форуму висловили впевненість, що дані кроки стануть надійним фундаментом для будівництва успішної та процвітаючої України з сильною промисловістю, яка зможе реінвестувати зароблені кошти в модернізацію потужностей і підтримку науки. Тільки в цьому випадку вітчизняна наука зможе жити і розвиватися на благо всієї держави. А для індустрії це буде означати впровадження нових сучасних технологій і повернення до лідируючих позицій в світовому інноваційному рейтингу. Все разом це дозволить побудувати стабільно розвиваючу економіку в незалежній Україні – економіку, засновану на технологічних і наукових проривах", – констатується в Меморандумі.

Нагадаємо, 2-3 жовтня в Києві пройшов Міжнародний металургійний форум "Наука та інновації". Бізнес-портал UAprom виступив інформаційним партнером Форуму.

Його організаторами виступили НАН України, "Смарт Холдинг", "Метінвест", "Інтерпайп", "АрселорМіттал Кривий Ріг" і Evraz.