5 серпня стартували 31 Олімпійські ігри у бразильському Ріо. 206 українських спортсменів поїхали не лише брати участь, але й поборотись за медалі. Ми ж зацікавилися – які фінансові "бонуси" стимулюватимуть волю до перемоги в українських олімпійців.

За всю олімпійську історію 240 українських спортсменів здобували олімпійські медалі. З них 190 – власне представники України (в тому числі – і УРСР). З часів участі в Олімпійських іграх незалежної України наша команда здобула 32 золоті олімпійські медалі. Починаючи з зимових Ігор 1994 року золоті медалі Олімпіад отримали 40 українських спортсменів. А призерами ставали 155 атлетів.

Зарплати для спортсменів

Система виплат у спорті України багатоступенева і залежить від статусу. Базова ставка члена національної збірної з олімпійських та неолімпійських видів спорту (таких атлетів у нас біля 2 тисяч) – близько 4 тисяч гривень. Разом з премією на руки вони отримують 5-6 тисяч гривень. Якщо спортсмен є членом якогось товариства – це ще півтори-дві тисячі. До всього цього кожен з них має обласні стипендії регіону, який представляє – ще плюс 1,5-3 тисячі на місяць.

Якщо спортсмен не просто член збірної, а чемпіон світу або Європи – отримує стипендію президента (від 5 до 12 тисяч гривень на місяць), або Кабміну (9 тисяч гривень на місяць). Таким чином, статусний спортсмен отримує в місяць 20-30 тисяч гривень. Плюс за перемогу на чемпіонаті світу є премія у 100 тисяч гривень, Європи – 50 тисяч.

Олімпійські преміальні у 2016

Згідно з постановою Кабміну, за золоту медаль – 125 тисяч доларів, 85 тисяч за "срібло" і 55 тисяч – за "бронзу". За нинішнім курсом близько 25 гривень за долар це, відповідно, 3 мільйони 125 тисяч гривень, 2 мільйони 125 тисяч та 1 мільйон 375 тисяч. Є також рішення Національного олімпійського комітету, який додатково виплатить 300 тисяч гривень за "золото", 200 тисяч – за "срібло" і 100 тисяч – за "бронзу".

Для порівняння: на Олімпіаді-2012 преміальні українських спортсменів складали 100, 75 і 50 тисяч доларів (курс долара до гривні в серпні 2012 року – 8 грн/дол.)

Житло для чемпіонів

З квартирним питанням для олімпійців (і не тільки для олімпійців) проблема. В Україні сьогодні немає гарантій забезпечення спортсменів соціально-побутовими умовами. Квартири від держави вони не отримують. А з доходом навіть 30 тисяч гривень на місяць квартиру в Києві купити швидко неможливо. Через це українські спортсмени часто-густо міняють громадянство. Бо бути "безхатьком" у статусі чемпіона світу хоч і патріотично, але важко.

Втім, силами місцевої влади питання якось вдається вирішувати. Зокрема, нещодавно спільними зусиллями столичної влади і керівництва НОК вдалося виділити житло в столиці для гімнастів Олега Верняева, Ігоря Радивилова і борця Жана Беленюка.

А у 2012 році у Дніпрі виділили кошти для придбання житла п’ятьом медалістам Олімпіади-2012, ще про одну квартиру – для олімпійської чемпіонки – повідомляли у Львівській облраді.

Скільки заробляють світові спортивні зірки

Для порівняння – наведемо деякі цифри про суми заробітку світових спортивних "зірок". За даними порталу mojazarplata, американська тенісистка Серена Вільямс за рік отримує дохід у 28,9 мільйона доларів, за місяць – 2,4 мільйона. А американський плавець Майкл Фелпс, який у Ріо здобув вже 19-у золоту олімпійську медаль, в рік заробляє 12 мільйонів доларів.

Читайте також: У яких видах спорту змагатимуться українські олімпійці: інфографіка