"Є багато позитиву, але поспішати, щоб цей позитив не зганьбити і не втратити, не сказати потім, що завалили земельну реформу, я все таки не поспішав би негайно починати процес купівлі-продажу землі", - каже президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.

За словами Козаченка, мораторію не слід боятися, якщо такими ж темпами удосконалювати законодавчу базу реформи та ретельно підготуватися до скасування заборони купівлі-продажу.

Почекати, радить експерт, слід як мінімум до середини 2013 року. Утім, якщо ж мораторій продовжувати без активної підготовки до реформи, або просто банально не фінансувати погоджені заходи, результат буде плачевний, попереджають спеціалісти.

"Треба бути дуже обережними для того, щоб, власне, закон "Про ринок земель" не став технологічним засобом, щоб він не був прийнятий виключно з огляду на політичну доцільність для того, щоб виконати умову чи побажання дотриматися генеральної лінії на створення ринку земель", - роз’яснює партнер юридичної компанії "Ільяшев та Партнери" Максим Копейчіков.

Продовжувати мораторій, швидше за все, більше не будуть. Разом з тим, як вважає юрист, поради продовжити мораторій влада вже не слухатиме. Тому бажаючим відтермінування вільного ринку землі радить спільно працювати з законотворцями над якістю майбутньої реформи. Поки така можливість ще є.