Цей документ нібито узгодили політичні радники лідерів країн "нормандської четвірки" на засіданні 11 вересня, стверджує представник Росії у ТГК Борис Гризлов.

Важливо: Про що йдеться в так званій формулі Штайнмаєра та чому про неї згадали

Він також стверджує, що таким чином Україна "відмовилися погодити порядок правового і фактичного закріплення особливого статусу Донбасу".

Тим самим Київ зірвав і прийняття рішення про розведення сил в Петровському і Золотому, оскільки питання безпеки повинні бути синхронізовані з політичними питаннями. Тобто обидва питання повинні були вирішуватися одночасно, під час одного засідання,
– уточнив Гризлов.

Представник Росії також переконує, що українська сторона "поставила під загрозу" саміт "нормандської четвірки".

У Кремлі раніше пропонували перенести дату переговорів у нормандському форматі і провести їх наступного місяця – у жовтні. Натомість Франція, Німеччина та Україна були готові до зустрічі в Парижі 16 вересня.

Насправді ж Україна готова реалізувати так звану "формулу Штайнмаєра" щодо місцевих виборів на Донбасі, але за кількох умов:

  • Повне припинення вогню на Донбасі;
  • забезпечення ефективного моніторингу СММ ОБСЄ на всій території України;
  • виведення з території України збройних формувань іноземних військ і техніки;
  • розведення сил та засобів вздовж всієї лінії зіткнення на Сході;
  • забезпечення на окупованих територіях роботи української ЦВК, політпартій, ЗМІ та іноземних спостерігачів;
  • встановлення контролю за непідконтрольною Україні ділянкою українсько-російського кордону та виконання інших пунктів, що передбачені українським, міжнародним законодавством та Мінськими угодами.

Окім того, Київ підтвердив, що готовий до розведення військ в районі ще двох населених пунктів. Однак Росія заблокувала дату.

Коротко про формулу Штайнмаєра

Наприкінці 2015 року тодішній міністр закордонних справ ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр запропонував сценарій врегулювання збройного конфлікту на Донбасі.

Згідно з формулою, мінські угоди залишаються актуальними і повинні виконуватися паралельно до його ідеї. Штайнмаєр запропонував таку модель:

  • Україна приймає закон про вибори на Донбасі, а після цього сторони відводять війська;
  • відбуваються місцеві вибори на Донбасі, а після їх визнання ОБСЄ Україна надає Донбасу так званий особливий статус;
  • реалізація пункту про повне виведення бойовиків і повернення контролю над державним кордоном України.

Поки що формули Штайнмайєра на папері не існує – ні Україна, ні Росія під нею не підписалися. Що важливо – реалізація формули вигідніша російській стороні.

окуповані території Донбасу
Окуповані території Донбасу / Інфографіка 24 каналу