Простора будівля, сучасне обладнання та привітний персонал. Так виглядають медичні заклади Канади. Систему охорони здоров’я тут вважають однією з кращих у світі. Фінансують її переважно з податків. Держава гарантує – усі жителі Канади мають вільний доступ до необхідних послуг, без виплат із власних кишень. Основою цієї системи є первинне медичне звернення до сімейних лікарів. Саме вони визначають подальші дії пацієнта. Хоча такі послуги як стоматологія та пластична хірургія – оплачує пацієнт.

В Україні про таку систему лише мріють.

У нас, наприклад, зараз аналіз крові неможливо безкоштовно здати. Бо лабораторія не має реактивів,
– зізнається сімейний лікар Оксана Альфавіцька.

Читайте також: Напередодні мед реформи (частина 2): як зараз виглядають центри первинної медико-санітарної допомоги

Конституція гарантує українцям право на безкоштовну медицину. На практиці ж пацієнт платить двічі: спочатку – податками, другий раз – коли потрапляє в лікарню. Медики цього і не приховують.

Щоб вирватися із замкненого кола, у Міністерстві охорони здоров'я вирішили взяти на озброєння визнану у світі систему "гроші ходять за пацієнтом". Розпочати планують із сімейних лікарів. Їхня зарплата залежатиме від кількості хворих, які до них звернулися. Тобто гроші держава виділятиме не на утримання медзакладів, а на конкретного пацієнта. За останніми підрахунками, за кожного хворого держава заплатить 370 гривень. Громадяни їх вже сплатили як податок.

Тобто кошти підуть не лише на оплату праці медичного персоналу, а й комунальні платежі та витратні матеріали. Спочатку рекомендована кількість пацієнтів – 2 тисячі осіб. Наприклад, якщо вони всі укладуть з лікарем угоду, то він один принесе поліклініці 740 тисяч гривень.

А ось у поліклініці Державного управління справами впевнені – 370 гривень за пацієнта мало. Тут детально прораховують, скільки витратили на профілактичне обстеження конкретного хворого. Базові послуги за собівартістю значно дорожчі.

Може складати до тисячі гривень. Пацієнти, які мають хронічні недуги – від 2 до 2,5 тисяч гривень,
– зазначає головний лікар медичного центру ДУС Олег Зюков.

Більшість медиків поки що таки погано уявляє, як працюватиме система. І чекають на пояснення від міністерства. Солідарні в одному: систему потрібно змінювати.

Читайте також: Напередодні мед реформи (частина 4): скільки коштує життя новонародженого