50 народних депутатів збільшили витрати держбюджету на мільярди, дозволили "Нафтогазу" купувати газ без тендерів, розписали правила приватизації шахт, а також ухвалили Кримінально-процесуальний кодекс, за яким країна буде тепер жити, якщо Президент Віктор Янукович його підпише.

БЮДЖЕТНЕ ГОЛОСУВАННЯ

Нічні зміни до головного фінансового документу країни свідчать про те, що в Україні таки є владна вертикаль: Президент виступає з обіцянками, які сприятимуть не тільки збільшенню пенсій (чомусь ніхто не підвищує виплати студентам, інвалідам та іншим незахищеним верствам населення), але і розкачуванню економічної ситуації, росту інфляції і збільшенню витрат держави в умовах кризи. Далі по вертикалі Кабмін, не зважаючи на те, що раніше прем’єр Микола Азаров вимагав економити і засуджував дії Юлії Тимошенко за видачу вкладів колишнього Ощадбанку СРСР, дає відмашку парламенту на передвиборчі обіцянки. Далі Рада голосує, не обговорюючи можливі впливи, небезпеки для країни.

Якщо подивитися на документ, то цифри скажуть самі за себе.

Доходи держбюджету уряд збільшив аж на 33,3 мільярда гривень. Гроші думають взяти з: економічного зростання і детінізації - 21 мільярд гривень; індексації та плати за адміністративні послуги - 1,8 мільярда гривень; премії за підписання угод про розподіл продукції - 6 мільярдів гривень. У тому числі збільшено прогнозний показник надходжень податку на додану вартість із ввезених в Україну товарів у 2012 році на 14 мільярдів гривень, річних показників з податку на прибуток підприємств на 3,4 мільярда гривень.

А от бюджетні видатки складатимуть: покращення пенсійного забезпечення - 9,1 мільярда гривень; державна іпотека - 1 мільярд гривень; компенсація вкладів Ощадного банку СРСР - 6,2 мільярда гривень, з яких 5,2 мільярда видадуть близько шести мільйонам вкладникам в межах однієї тисячі, а 0,55 мільярда гривень - спадкоємцям померлих вкладників у межах 500 гривень.

Таким чином, Кабмін з подачі Президента збільшив витрати бюджету на 2012 рік до 403,63 мільярда гривень, а загальна сума доходів держбюджету на цей рік складає 336,16 мільярда гривень. Отже, різниця між можливими прибутками і конкретними витратами становить мінус 67,47 мільярда гривень.

ДЕ ВЗЯТИ ГРОШІ?

Зокрема, учора депутати дозволили приватизувати 13 теплоелектроцентралей. Конкретних оцінок від майбутніх продажів ще немає, але безумовно гроші підуть не на створення нових робочих місць, а на "соціальне проїдання" в тих умовах, коли найбільш розвинені держави намагаються економити і втримати зростання інфляції.

Також народні депутати, яких, нагадаю, було півсотні в стінах Ради, виписали правила продажу шахт на аукціонах.

Зокрема, це буде продаж усіх акцій, що належать державі (без збереження у держвласності пакетів акцій), переоформлення на покупця (інвестора) об'єкта приватизації діючих спеціальних дозволів на видобування корисних копалин без проведення аукціону.

Цікавим є окремий пункт у прийнятому законі, згідно з яким, у разі якщо аукціон не відбувся через відсутність покупців, державний орган приватизації має право оголосити аукціон вдруге зі зниженням початкової ціни об'єкта приватизації на 30%. Якщо ж аукціон не відбувся вдруге, держорган приватизації має право оголосити аукціон втретє із зниженням початкової ціни об'єкта приватизації на 50%.

"Приклад Греції та інших країн-членів Євросоюзу демонструє, наскільки велике значення має стійкий бюджет", - канцлер Німеччини Ангела Меркель.