"Зараз його вивчає парламентський комітет з охорони здоров'я. Потім він повинен передати його на розгляд Ради. Але думаю, що це буде вже при новому скликанні", - заявив директор Координаційного центру трансплантації органів, тканин і клітин МОЗ Руслан Салютін.

В той самий час головний трансплантолог МОЗ Олександр Никоненко пояснив, що в Україні 7 центрів трансплантації готові до постійної роботи, але трупне донорство практично блоковане.

"У нас в країні роблять сотню пересадок нирок на рік, одну - серця, і 12-14 - печінки. При цьому щорічно трансплантації нирки потребують понад 2000 людей, печінки - близько 1000, серця - 500-700", - розповів він.

Никоненко зауважив, що зараз після смерті людини згоду на пересадку її органів повинен дати родич, але він перебуває у важкому психологічному стані, тому найчастіше відмовляє.

Він додав, що при розробці закону автори орієнтувалися на досвід Росії, Білорусі, Італії, Австрії. Після прийняття закону всі українці стануть потенційними донорами.

Щоправда, їм 2 місяці будуть роз'яснювати, що вони можуть відмовитися від здачі органів: для цього треба буде написати заяву і віднести в поліклініку за місцем проживання, або навіть відправити електронною поштою Держслужбі з трансплантації.

У лікарнях працюватимуть фахівці, які підшукуватимуть потенційних донорів у відділеннях реанімації та інформуватимуть про них центри по забору органів.

"Якщо консиліум медиків в лікарні констатує смерть мозку пацієнта, то після бесіди з родичами органи людини зможуть вилучити", - зазначив Никоненко і додав, що навіть після прийняття закону родичі зможуть заборонити забирати органи у померлих.

До слова, заступник начальника департаменту охорони материнства та дитинства МОЗ Валентина Коломейчук вважає, якщо кожна українка народить 3-4 дитини, тоді повністю відтвориться населення і народжуваність перевищить показники смертності.