Валютний ринок лихоманило. За офіційним курсом майже не було можливості купити валюту. Натомість активно почав розвиватись "чорний ринок" з курсом 20 грн/дол. замість офіційних 16 грн/дол. Однак 5 лютого Нацбанк відмовився від індикативних курсів та ввів єдиний курс валют.

Теоретично, це означає, що скасування індикативного курсу дозволить торгувати валютою за реальними курсами без обмежень, офіційні та неофіційні курси на міжбанку зрівняються. А операції на "чорному ринку" скоротяться до мінімуму. Однак вже на наступний день, 6 лютого, НБУ знизив курс гривні на 5 грн 13 коп. – до 23,13 грн/дол. Таким чином, офіційний курс національної валюти по відношенню до американської досяг нового рекордного мінімуму.

Чи варто очікувати стабілізації курсу гривні або це було пікове підвищення сайту 24tv розповіли економічні експерти.

На думку президента Центру антикризових досліджень Ярослава Жаліло, зараз відбувся підскок курсу, пов'язаний зі скасуванням регуляції НБУ. Відповідно, це пікове коливання. Однак поки що не можливо прогнозувати чи повернеться курс до 17 грн/дол.

Зараз відбувається абсолютно зрозумілий стрибок курсу у зв’язку з тим, що був відкладений попит тривалий час. А зараз обмеження скасовані та користувачі ринку слабо орієнтовані в тому, як далі буде поводитись ринок. Нацбанк розраховує, що, по-перше, експортери почнуть продавати валюту. І друге, ті суб’єкти, які володіють запасами, почнуть їх скидати, тому що гривня теж потрібна на ринку. Тоді курс має стабілізуватися і зміцнитися. І якщо це відбудеться, то я думаю, десь через тиждень. Залежно від того, як складуться обставини,
— вважає експерт.

За його словами, точно прогнозувати не можливо, тому що динаміка курсу гривні до долара практично диктується позаекономічними чинниками, зокрема воєнними діями на сході країни та внутрішньополітичною корупцією. Але на курс гривні може позитивно вплинути і отримання кредиту від МВФ та інша іноземна допомога.

"Але, якщо на цьому фоні будуть воєнні дії, тобто наступ, то сподівання та зусилля підуть марно. Але поки що я очікую після цього скачка стабілізацію курсу", — вважає Жаліло.

Говорити про будь-які прогнози щодо стабілізації гривні можна буде не раніше наступного тижня, вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак.

"Ввівши єдиний курс, НБУ насправді відмовився від справжнього курсу, і дозволив поточним комерційним банкам працювати на тому курсі, який формується на міжбанківському валютному ринку. Комерційні банки відчули, що ніякої жорсткої політики НБУ не буде. Ось вони і почали здійснювати те, що ми маємо", – вважає експерт.

На його думку, НБУ підходом єдиного курсу практично прирівняв свій офіційний курс і курс комерційних банків до курсу "чорного ринку". Тому зараз фактично узаконений курс "чорного ринку". Однак курс гривні рано чи пізнано почне стабілізуватись, питання на якій позначці.

Я сподіваюсь, якщо не буде чергової геніальної ініціативи НБУ, то в кінці тижня за тенденціями середи — п’ятниці буде більш-менш зрозуміло, куди крокує тенденція — до стабілізації чи до подальшої девальвації,
— вважає Новак.

При найкращих розкладах курс гривні може повернутись до 18-19 грн, вважає колишній заступник голови Національного банку України Олександр Савченко.

"Стабілізацію можна очікувати тоді, коли стабілізується економічна політика уряду та Національного банку, коли вона з фрагментарної перетвориться на науково-виважену та обґрунтовану. Як тільки ми отримаємо людей, які здатні проводити таку політику, зразу гривня обґрунтується, більш того вона посилиться. А потім все буде залежити від довгострокових трендів, буде зростати економіка — буде посилюватись гривня", – вважає експерт.

На його думку, для цього треба перейти до ініціативного тегетування з боку Нацбанку, до стимулюючої фіскальної політики та кадрового посилення НБУ. Оскільки саме через це йде зволікання фінансування української економіки МВФ та міжнародним товариством. І якщо Україна зможе провести радикальні реформи та зменшити корупцію, то отримає іноземні кошти. Якщо ні, то можливо очікувати дефолт.

Бачите який вже зараз офіційний курс – більше 23 грн. Звичайно, це необґрунтований курс, звичайно його можна повернути назад – не до 17 грн, а до 18-19 грн. Але це все можливо за умови, що правильні люди будуть приймати правильні рішення. Зараз такої ситуації немає,
– вважає Савченко.

Стрімке падіння гривні не пов'язано з регулюцією Нацбанку. Це наслідки падіння національної економіки, вважає екс-міністр екноміки Володимир Лановий.

"Це не пов’язано з наявність єдиного курсу. Тому що може залишатись два курси, але вони обидва будуть загальмовані і різниця буде невелика. А може бути один, і він буде провалюватись. Це питання з іншої області. Це питання регулювання гривневої маси всередині країни. На жаль, вона погано регулюється і виявляється в надлишку", – вважає Лановий.

На його думку, падіння гривні пов’язане не стільки з регулюванням НБУ, як і з падінням національного виробництва. Експорт падає, імпорт зростає, і ціни ростуть.

"Це найгірший варіант, бо гривня знецінюється в своїй платоспроможності. Отже люди, які зберігали гривню, викидають її за будь-яку ціну, і за 25-26 доларів, і готові купувати долари, бо гривня і далі втрачає через оці обставини. Не вдається повернути довіру до гривні, і тому скидання гривні продовжується. Тому це багато компонентна проблема", – вважає Лановий.

Курс не стабілізується. Ніяких чинників для цього немає. Сам бюджет настільки дірявий, що такого ще не було. Там 200 млрд грн дефіциту. Цей бюджет буде поповнюватись новими облігаціями, новими позичками. Банки будуть ще в більшому стані кризи. Вони перебувають у фактично банкрутстві. Бюджетний процес має бути більш реальний. Уже зараз інфляція 3% за перший місяць, і це 30–36% розрахунку за рік. А закладено в бюджеті 17% нарік. Тобто це абсолютно нереально. Всі показники макроекономіки — курс, ціни, обсяги, всі вони, на жаль, не реальні,
– вважає Лановий.

За його словами, уряди працюють "по колу" — в бюджет закладаються показники, які нереально виконати, потім друкують додаткову масу грошей, і після цього гривня знов падає.

"Треба прийняти повністю бездефіцитний бюджет. Взяти витрати, боргові зобов’язання лише на воєнні витрати, а не для нафтогазів, укрсоцбанків, укрзалізниць. Вони набирають кредитів, щоб фінансувати цих монстрів. Треба це відмінити. Зробити бюджет для ринкових умов та збалансувати фінанси, тоді буде стабільний курс. А за таких дефіцитів та друкування грошей ніколи він стабільним не буде. Зараз вже 25 грн не проблема. Завтра буде 35 грн не проблема", – вважає Лановий.