Раніше вони були удостоєні премії Сахарова. Деніс Муквеге отримав цю нагороду в 2014 році, а Надя Мурад – у 2016-му.

Читайте також: Що таке імунотерапія раку: про відкриття лауреатів Нобелівської премії

Деніс Муквеге – лікар-гінеколог із Конго, який присвятив велику частину свого життя захисту жертв сексуального насильства. Муквеге та його співробітники лікували тисячі пацієнтів, які постраждали від таких нападів у Демократичній Республіці Конго. Нобелівський лауреат неодноразово засуджував безкарність за масове зґвалтування, а також критикував конголезький уряд та інші країни за те, що вони не доклали достатньо зусиль, аби зупинити сексуальне насильство щодо жінок під час збройних конфліктів. Основний принцип Деніса Муквеге полягає в тому, що "справедливість є справою кожного".


Деніс Муквеге

Правозахисниця з Іраку єзидка Надя Мурад – одна із близько 3 тисяч дівчат і жінок, які стали жертвами зґвалтування та інших зловживань з боку терористичного угруповання "Ісламська держава". Вона потрапила в полон у 2014 році. Терористи використовують сексуальне насильство як зброю про єзидів та інших релігійних меншостей. Після втечі з "Ісламської держави" Надя Мурад вирішила відкрито говорити про те, яких страждань вона зазнала. Жінка виявила незвичайну мужність, виступивши від імені інших жертв. У 2016 році, коли їй було лише 23 роки, вона була удостоєна звання першого Посла доброї волі ООН за гідність людей, які постраждали від торгівлі людьми.

Хто такі єзиди? Це одна з національностей. Єзиди в основному проживають на півночі Іраку, а також – на території кількох країн Близького Сходу та Кавказу. Сповідують єзидизм, розмовляють діалектом курдської мови курманджи. В Іраку вони здавна піддавалися переслідуванням – по-перше, через те, що були курдами, а по-друге, тому що були курдами не-мусульманами, тобто меншиною в меншині. Зокрема, найбільше посраждало від атак "Ісламської держави" місто Синджар. Терористи увійшли в місто в серпні 2014 року. 90% єзидів покинули свої домівки і виїхали в інші країни. Тисячі жінок потрапили в полон "ІД". Після того, як у 2015 році курдські війська звільнили Синджар, там знайшли масові поховання єзидів. Управління Верховного комісара ООН з прав людини визнало переслідування єзидів геноцидом.


Надя Мурад

Список номінантів 2018 року налічував 331 кандидата: 216 осіб та 115 організацій. Це друга за величиною кількість кандидатів після 2016 року.

Важливо: Верховна Рада України 18 вересня номінувала Олега Сенцова на Нобелівську премію миру. Незаконно засуджений українець голодував у російській в'язниці 145 днів. Однак, згідно з правилами, український режисер може потрапити у список номінантів аж у 2019 році. Адже номінації повинні бути подані до 1 лютого року присудження.

Нагадаємо, Нобелівський тиждень розпочався у столиці Швеції Стокгольмі 1 жовтня. Лауреатами цьогорічної премії стали:

8 жовтня в Стокгольмі назвуть володаря премії з економіки пам'яті Альфреда Нобеля. Нобелівську премію з літератури у 2018 році не вручатимуть. Церемонія нагородження відбудеться традиційно 10 грудня – у день смерті Альфреда Нобеля.

Що таке Нобелівська премія? Це престижна міжнародна нагорода, яку щороку присуджують за визначні наукові дослідження, революційні винаходи або внесок у культуру чи розвиток суспільства. Премія заснована шведським науковцем Альфредом Нобелем, який винайшов динаміт. Він заповів свій статок (31,5 млн шведських крон) на фінансування нагороди. Річний прибуток від його спадщини ділиться на 5 рівних частин між лауреатами. Нобелівську премію присуджують вже понад 100 років – з 1901 року.