Про це мовиться у статті авторитетного видання The Financial Times, передає "Главред".

Читайте також: Росія анексувала Українську церкву: Константинополь провів дослідження щодо Томосу для України

Як зазначають автори матеріалу, розкол між Україною та Росією через надання автокефалії Україні має не тільки релігійний, а й геополітичний характер.

"Він зводить нанівець спроби Москви утримати Київ у своїй політичній орбіті та відновити свій вплив на пострадянському просторі. Він також завдає удар по концепції "русского мира", який, за задумом Володимира Путіна, повинен включати ймовірно братські народи України та Білорусі, частково пов'язані православ'ям", – наголошується у матеріалі.

Водночас представники видання зазначають, хоча патріарх московський і отримав право висвячувати патріарха київського ще в 1686 році, в 1990-і роки, після розпаду СРСР, Українська православна церква Київського патріархату відокремилася від Москви. А після 2014 року, коли РПЦ відмовилася затаврувати кровопролиття на Сході України, ряди УПЦ КП помітно поповнилися, додають вони.

Тепер, якщо у листопаді Варфоломій, як очікується, надасть автокефалію УПЦ, це стане новим імпульсом для прихильників української незалежності. Це може також збільшити шанси на переобрання президента Петра Порошенка, який активно виступав за релігійну свободу Києва. При цьому російський президент отримає сильний удар. Путін вибрав собі у помічники РПЦ, намагаючись відновити статус Росії як великої держави. У міру зростання націоналістичних і популістських рухів в Європі, він використовував церкву для створення образу Росії як оплоту традиційних цінностей. А втрата українського патріархату знижує вагу Росії в православному світі та дає їй менше приводів претендувати на звання Третього Риму,
– пише ресурс.

Також у матеріалі називають ще одну небезпеку, яка збільшується на фоні падіння рейтингу Путіна у зв'язку з непопулярною пенсійною реформою.

За словами представників видання, у Києві та на Заході побоюються, що Кремль може застосувати військову силу, щоб взяти під свій захист церкви, що залишилися вірними Московському патріархату, та перешкодити їхньому переходу під юрисдикцію Київського патріархату. Потенційно такі дії можуть загрожувати новим кровопролиттям.

Читайте також: Надання Томосу Україні: у РПЦ лякають тим, що Київ по-насильницьки відбиратиме храми

Щоправда, видання нагадує, що популярність Путіна різко зросла після анексії Криму, а слабкість російської економіки може підштовхнути кремлівських стратегів до схожого маневру.

Нагадаємо, раніше очільник російського МЗС Сергія Лавров заявляв, що дії Вселенського Патріарха Варфоломія щодо надання Україні права отримати автокефалію православної церкви є провокацією за участю США. Також він наголосив, що в Україні діє лише одна правильна церква – УПЦ МП, натомість УПЦ КП і Українська автокефальна церква є неканонічними та розкольницькими.

Як розгортаються взаємини між РПЦ і Константинополем через надання Томосу Україні? 7 вересня стало відомо про те, що Вселенський патріархат у межах підготовки до надання автокефалії Православній церкві в Україні призначив своїх екзархів (повірених) у Києві. Цю подію панічно розкритикували в РПЦ, назвавши відповідний крок "вторгненням на канонічну територію Московського патріархату". Крім того, 14 вересня з цієї ж причини синод РПЦ вирішив припинити участь у роботі структур під головуванням Константинопольського патріархату.

11 жовтня синод Вселенського патріархату у Стамбулі ухвалив рішення щодо надання Томосу про автокефалію Українській православній церкві. У РПЦ досить очікувано на це відреагували. За словами представників російської церкви, це є "легалізацією розколу" та матиме "сумні наслідки".

15 жовтня на Священному синоді, який відбувся у білоруському Мінську, Російська православна церква ухвалила рішення про повне припинення євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом. Як наголосили священнослужителі у офіційній заяві, такий крок є пов’язаним "з посяганням Константинопольського Патріархату на канонічну територію Російської Православної Церкви". Згодом аналогічні дії зробила й Білоруська православна церква, оскільки є частиною РПЦ.

Також представники Російської православної церкви неодноразово лякали, що надання Томосу Україні супроводжуватиметься кровопролиттям і насильницьким відбиранням їхніх храмів, а в Кремлі пообіцяли "захистити інтереси православних".

За словами очільника УПЦ КП Філарета, Єдину помісну церкву в Україні буде створено до кінця 2018 року, а ті церкви, які не долучаться до неї, повинні будуть називатися "Російська православна церква в Україні".

Україна стала на крок ближчою до отримання Томосу: дивіться відео

як кремль перешкоджає наданню україні томосу