Готувати воза взимку

Найслушніша з порад: перед закупівлею скласти список найнеобхіднішого. Ідеально – підготувати його на початку літа, коли з голови ще не вивітрились шкільні клопоти. Тим паче, перед першим вересня канцтовари можуть подорожчати (закони попиту). Але покупку шкільного одягу варто відкласти на серпень – за літо дитина може суттєво підрости.

Своїм досвідом шкільних закупівель поділилась киянка Юлія, мама двох дочок. "Я не закуповую гуртом і скопом, бо це зайві подвиги. Збираємося поступово: то рюкзак, то канцелярія, то одяг. Головне – не бігти з натовпом і не хапати все з прилавків. Збирати поступово і без подвигів. Я не помічаю зборів, бо це не є для мене дійством для всієї сім’ї, коли за день треба набрати на рік. Це не б’є по гаманцю, бо викладаю 4 місяці по трохи, а не все в один день".

Щоправда, коли перше вересня вже на носі, думати про завчасність пізно. Отож просто з’ясуємо, що і скільки коштує.

Щоб збільшити зображення клікніть по картинці

Хто дасть менше?

Вибір шкільної канцелярії зараз величезний. Окрім традиційних шкільних ярмарків, існують спеціалізовані магазини, а останнім часом стають популярними інтернет-магазини. Тут може бути прихована небезпека: часто електронні магазини пропонують дешевший товар, якість якого перевірити складно. Таким чином, доводиться покластись на удачу і на відгуки тих, хто вже раніше купував у того чи іншого продавця. Беззаперечний плюс інтернет-магазинів – тут можна запросто порівняти ціни на будь-який товар і скласти приблизний кошторис. Ми так і зробили: склали мінімальний список потрібних товарів і виписали найменші і найбільші пропоновані ціни.

Результат такий: за мінімальних вимог до якості канцелярії, потрібно викласти близько 450 гривень. (І це ще ми не враховували такі дрібниці, а саме: лінійка, стирачка, точилка для олівців, циркуль, клей. Це ще плюс 50 гривень). Якщо ж ви непогано заробляєте і можете побалувати дитину – ринок шкільної канцелярії залюбки візьме з вас і всі 1500 гривень.

Ще одна мама, Діна з Сумщини, поділилась: "Цього року замовили в інтернет-магазині набір канцелярії для моїх синів – п’ятикласника і дошкільняти, а також для племінника – чотирикласника. Вийшло 350 гривень за 3 набори ручок, зошитів, 3 альбоми, 3 фарби акварель, 3 набори пластиліну. Обкладинки у нас залишились минулорічні – вчимо дітей берегти та економити. А все інше я купила у звичайних магазинах ще на 200 гривень".

Школярик чи ікона стилю

Так само ми рахували потребу в одязі – окремо для хлопчика і дівчинки. Варто відзначити, що наші цифри у графі "Найдорожче" – досить приблизні в тому сенсі, що, як відомо, немає меж для досконалості.

Щоб збільшити зображення клікніть по картинці

Тож якщо ваша ціль – вдягти саме школяра, а не ікону стилю, то за мінімальний набір одягу як для дівчинки, так і для хлопчика, треба буде викласти не менше 2,5 тисяч гривень. А модники обійдуться батькам майже у 8-9 тисяч.

Щоб збільшити зображення клікніть по картинці

Мама Юлія радить не гнатись за шкільною формою: "Ми одяг купуємо не формений, оскільки його якість жахлива. Купуємо просто чорні брюки, піджак, спідницю. Блузи теж не формені, а звичайні. Виходить дешевше і якісніше".

На чому економити

Можливість зекономити знайдеться, якщо докласти трохи часу і зусиль. Наприклад, виготовити закладки своїми руками: нарізати смужками старі листівки, або приклеїти до корінця книги стрічку чи тасьму. Також можна власноруч зі старого обгорткового паперу виготовити обкладинки для книг.

З одягом складніше, адже діти ростуть. Хоча і тут є свої хитрощі. Наприклад, купувати спідниці і брюки з запасом довжини. І, звичайно, вчити дітей бережно ставитись до речей.

І школа скаже – "Дайте!"

Отже, разом виходить, що на 1 школяра потрібно як мінімум 3 тисячі гривень. А при розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої державою на рівні 1218 гривень, – збори до школи перетворюються на справжній квест. Особливо, якщо хтось із батьків не працює, а дітей – двоє.

До того ж, нікуди не дітись від шкільних "поборів". У залежності від стану самої школи і від совісті її директора, з батьків попросять як мінімум на господарські потреби. В середньому це 20 гривень в місяць, а от для максимуму – та сама відсутність меж для досконалості.

Щоправда, як розповіла "24" ще одна мама Жанна, бувають винятки: "Директор нашої сільської школи – колишня керівник міського відділу освіти. То вона цього року замовила новий паркан для школи, 2 нових пластикових вікон і 3 штуки нових дверей – і все це на "зв’язках" і завдяки спонсорам. З батьків, як і кожного року, зібрали по 100 гривень на фарбу та інші дрібниці".

Залишається побажати усім таких дбайливих директорів.

Читайте також: ТОП-10 порад як вибрати стиглий кавун