Які головні положення закону про столицю?

Автори закону "Про столицю України – місто-герой Київ" пропонують такі зміни:

  • повноваження і посади київського міського голови і голови КМДА розділяються;
  • київський міський голова очолюватиме Київський магістрат – виконавчий орган Київської міської ради, головуватиме на засіданнях Київської міської ради;
  • голова Київської міської державної адміністрації здійснюватиме нагляд за дотриманням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування та координувати діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади;
  • Київський магістрат створюється Київрадою і є її виконавчим органом.
  • Бюджет буде районний і міський. Розпоряджатися бюджетом буде Київський магістрат на чолі з мером. Визначати бюджет будуть райради і Київрада;
  • відновлюються районні ради;
  • Київрада скорочується зі 120 до 80 депутатів;
  • межі районів столиці затверджуються Кабміном за пропозиціями Київради, погодженими з райрадами.

До речі: Хто має найбільші шанси стати наступним мером Києва

київрада
Повноваження мера Києва посилять, а голова КМДА контролюватиме його дії / Фото Київради

Народний депутат від фракції "Слуга народу", один з авторів закону Олександр Ткаченко наголошує: документ чітко розділяє владу в Києві.

Є сильний мер столиці, магістрат, який керує містом, розробляє стратегічні документи, які схвалює Київрада. У голови КМДА контрольні функції. Меру повертаються ті повноваження, які є в усіх інших містах держави. Зокрема, визначати стратегію міста, розпоряджатися грошима. Зараз ці повноваження поєднані в двох посадах,
– наголошує Олександр Ткаченко.

Чому Верховна Рада ухвалила новий закон про столицю?

Уряд 4 вересня ухвалив рішення про звільнення мера Києва Віталія Кличка з посади голови Київської міськдержадміністрації. Віталій Кличко сказав, що його звільнення незаконне, неконституційне, недемократичне та суперечить місцевому самоврядуванню.

Читайте також: Рада схвалила закон про оренду комунального і державного майна

На переконання експертів, нова влада зараз робить кроки у напрямку, щоб отримати підтримку на місцях. За словами заступника голови Українського інституту аналізу і менеджменту політики Владислава Дзівідзінського, влада в Києві залишилася в руках БПП. З іншого боку, недоліків у роботі нинішньої влади Києва і мера Віталія Кличка, за що його критикують у команді президента Зеленського, достатньо. Серед найголовніших – тотальна забудова Києва, де панує безліч корупційних схем, введених не Кличком. Але мер їх не викорінив.

Київ Віталій Кличко
У киян до Кличка багато претензій через незаконні забудови / Фото соцмереж

"Влада продемонструвала, що може провести швидко зміни і позачергові вибори. Щоб змінити владу в Києві, потрібен механізм. У "Слуги народу" вирішили внести зміни до вже чинного закону "Про столицю України – місто-герой Київ", – зауважує Владислав Дзівідзінський.

Читайте також: Зеленський вніс у Раду новий склад ЦВК: список

За словами директора соціологічної служби "Український барометр" Віктора Небоженка, до Кличка є претензії, як до управлінця, який оточив себе жадібними людьми.

Одночасне суміщення двох посад спрощувало Віталію Кличку управління Києвом, але збільшувало ризик корупції. У всьому світі мер і голова адміністрації – різні посади. Обраний на виборах мер має свої повноваження, а призначенець – свої. Між ними повинні бути не конфлікт і розбірки, а конституційні взаємовідносини,
– наголошує Віктор Небоженко.

Втім, вважає політолог, варто очікувати особистісного конфлікту між мером і головою КМДА. Особливо, якщо вони будуть з різних партій.

Як зазначає політичний експерт Дмитро Купира, Україні і Києву зокрема не потрібні інші установи – держадміністрації, оскільки вони не мають жодного відношення до місцевого самоврядування. Водночас політолог зауважує: рішення про відновлення райрад існує. Але нинішня Київрада і її керівництво зробили все, щоб вибори до райрад не відбулися. І ці вибори потрібно провести.

Для відновлення самоврядування в Києві навіть райради не рятують ситуацію. З огляду на кількість людей, які проживають у столиці. Райради повинні бути перехідним етапом до мікрорайрад. Райони в Києві адміністративно утворені ще радянськими чиновниками, щоб управляти містом, а не самоврядувати. Якщо ми рухаємося до самоврядування, то мікрорайради мають бути без адміністрацій, а з виконкомами,
– переконаний Дмитро Купира.

Чи відновить новий закон місцеве самоврядування в Києві?

Олександр Ткаченко зауважує: новий закон дозволить киянам нарешті відчути себе не тільки захищеними, а й жити в місті, де зручно. Це повернення нормального європейського самоврядування. За словами нардепа, автори і фракція "Слуга народу" готові до публічного широкого обговорення тексту документу з киянами. До розробки закону погодилися долучитися європейські колеги.

Читайте також: Кличко сказав, за що найбільше шкодує на посаді мера

Владислав Дзівідзінський наголошує: важливо, що законопроєктом відновлюються райради в Києві. Експерт нагадує: райради були ліквідовані Януковичем у 2010 році, щоб було зручно управляти Києвом. А це суперечить Магдебурзькому праву, децентралізації.

КМДА самоврядування
Чи сприятиме самоврядуванню зменшення кількості депутатів Київради / Фото Київради

Голова Центру досліджень політичних цінностей Олесь Доній зазначає: з позитивів нового закону – скорочення депутатського корпусу Київради. В Україні взагалі місцеві ради мають роздуті штати. Громадяни переважно не можуть назвати прізвище своїх депутатів. Щодо райрад, на його думку, ситуація неоднозначна.

Райони в Києві не можна назвати сталими та історично сприйнятими жителями, а тим більше з окремою інфраструктурою. Як показує досвід попередніх райрад у Києві, здебільшого вони займалися приватними економічними інтересами, ніж посиленням впливу громадян на прийняття рішень. Це питання концепції,
– підкреслює Олесь Доній.

Владислав Дзівідзінський додає: Україну чекає новий формат адміністративно-територіального поділу, продовження реформи децентралізації.

Коли в Києві можуть відбутися вибори?

На переконання фахівців, те, що "Слуга народу" прагне отримати повноту влади – нормально. Як зазначає Дзівідзінський, рейтинги Кличка високі, але мають негативну динаміку. Тому Кличко, який 19 вересня звернувся до Верховної Ради з ініціативою розпустити Київраду і призначити дострокові вибори, намагається перехопити ініціативу. Поки підтримка киян дозволяє.

Київ вибори
Дострокові вибори в Києві оновлять владу / Фото Getty

Віктор Небоженко наголошує: зараз у Кличка найкращі шанси на перемогу в Києві. Але доти, поки немає об'єктивно сильного конкурента.

Як тільки оголосять вибори в Києві, ми побачимо багато цікавих людей. Роман Безсмертний, Олег Ляшко, Володимир Гройсман, Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов. Тоді шанси Кличка можуть знизитися,
– зазначає Небоженко.

Поки проведення позачергових виборів у Києві під питанням. Як зазначив перший заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко, дострокові вибори у Києві у грудні 2019 року навряд чи відбудуться. З огляду на те, що закон про столицю ухвалений тільки в першому читанні. Ймовірно, вибори Київради і мера столиці відбудуться разом із місцевими виборами у всій Україні навесні 2020 року.

За словами Олександра Ткаченка, питання позачергових виборів на порядку денному. Якщо Київрада не може зібратися на засідання, це питання довіри самому меру Кличку. Але, підкреслює нардеп, вибори в Києві повинні відбутися на базі нового закону.

Реформу місцевого самоврядування провести в стислі терміни неможливо. Цілком логічно продовжувати децентралізацію і оновлення влади на місцях поступово. І починати треба зі столиці України.