"Така заява президента не залишиться непоміченою в МВФ", - вважає директор економічних програм Центру ім. Разумкова Василь Юрчишин.

Джерело в Міненерго повідомило, що перехід до економічно обґрунтованих цін на енергоносії та відмова від перехресного субсидування були в числі головних умов президентської програми реформ.

"Відмовитися від підвищення цін неможливо – навіть якщо ціна газу для України буде знижена до 280 доларів за тисячу кубометрів, обсяг дотацій для теплокомуненерго складе близько 1,1 млрд доларів", - каже співрозмовник.

Він підкреслює, що підвищення цін на газ, на якому наполягали міжнародні фінансові організації, тобто на 30%, не зможе компенсувати різницю між закупівельною ціною газу і вартістю його продажу навіть за умови, що Росія знизить ціни на газ для України.

"Тому підвищувати ціни на газ для теплокомуненерго рано чи пізно доведеться, причому на суму навіть більшу, ніж зараз наполягають в МВФ", - наголошує джерело.

Натомість, директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич вважає, що якщо ціни на газ для теплокомуненерго не підвищать, реформувати "Нафтогаз" буде неможливо.

"Сьогодні "Нафтогаз" перекривається у розрахунках з "Газпромом" за рахунок прибутку своїх дочірних компаній – "Укргазвидобування" і "Укртрансгазу". Реформа НАК "Нафтогаз України" передбачала виділення з її складу і корпоратизацію обох компаній. Відокремити "Укргазвидобування" від "Нафтогазу" у випадку, якщо Україна відмовиться від підвищення цін, буде набагато складніше – це може створити українській монополії хронічні проблеми із розрахунками за газ", – попереджає народний депутат від фракції "Батьківщина" Сергій Пашинський.

Нагадаємо, 22 лютого, під час телемарафону "Діалог з країною" президент Віктор Янукович заявив, що ціни на газ як для населення, так і для промислових підприємств, підвищуватися не будуть.