Шкода, що хворобливі фантазії медійників РФ на тему "танки НАТО атакують Новоросію" – надто далекі від реальності. Але солдати Альянсу 24 серпня 2017 року таки дійсно крокували Києвом. Тож "борзописців" з Росії та ОРДЛО можна привітати: чого хотіли – того і наврочили. Виливати свою жовч та обурення через присутність військових НАТО на параді Незалежності тепер можна скільки завгодно, для України ж головне, що вона не залишилася сам-на-сам із російською агресією. І це ще далеко не кінець історії. Адже, хоча присутність військових НАТО на Хрещатику й була суто символічною, цей символізм віщує початок нової ери у стосунках України та Заходу.


"Чоботи НАТО" на Хрещатику – збувся жах російських ЗМІ

Про що говорив Меттіс

26-та річниця Незалежності України була відзначена безпрецедентною подією. Мова про вже згадану участь у параді військовиків країн-членів НАТО. За якими, до речі, з трибуни спостерігали міністри оборони низки західних держав, зокрема, й глава Пентагону Джеймс Меттіс, – що також було вперше. Але, крім Меттіса, 24 серпня в Києві перебував також і спецпредставник США Курт Волкер, який щойно завершив візит до Мінська (де відбулася його зустріч із помічником президента РФ Сурковим) та до Вільнюса (де Волкер мав розмову із президентом Литви Далею Грибаускайте). Після мандрів Волкер повернувся до столиці України – з новим фактажем та свіжими враженнями.

Читайте також: Військовий парад у Києві: найефектніші фото

Присутній у Києві дует Волкера та Меттіса надзвичайно сильно підігрів інтерес до заяв, які мали бути проартикульованими посланцями США, й передусім – шефом оборони Штатів. Те, що сказав Меттіс на спільному з президентом Порошенком брифінгу, можна розцінити як дуже й дуже позитивний сигнал.


Джеймс Меттіс та Курт Волкер (у центрі). Під час перебування в Києві 24 серпня 2017 року. Фото "Української правди"

"Я зараз повернуся (до США – "24") і, беручи до уваги те, що я побачив і дізнався, інформуватиму керівництво країни про дуже конкретні речі, які рекомендуватиму здійснити", – зазначив Меттіс.

Зовсім недавно ми затвердили поставку техніки на 175 млн доларів, включаючи спеціальне обладнання, яке забезпечить ще більшу оборонну здатність України (…). Оборонна зброя не є провокацією, якщо тільки ви не є агресором. А Україна однозначно не є агресором,
– додав він.

Крім того, Меттіс зауважив, що Сполучені Штати разом з однодумцями будуть продовжувати тиск на Росію, доки та продовжуватиме ухилятися від підписаних раніше договорів. "На жаль, Російська Федерація не дотримується духу міжнародних зобов’язань. Союзники США будуть і далі здійснювати тиск на Росію для того, щоб примусити її до поваги мінських угод", – сказав він.

Читайте також: Що означають заяви глави Пентагону в Києві: думка експерта

Шеф Пентагону зазначив, що США взяли на себе зобов’язання щодо "дипломатичних зусиль розв’язання конфлікту". Меттіс запевнив, що США ніколи не визнавали та не визнають анексію Криму Росією та підрив з боку Росії міжнародно встановлених і визнаних державних кордонів.

Іншими словами, Україну запевнили у незмінності американської підтримки та обнадіяли щодо можливості отримання летальної зброї. Днем раніше, 23 серпня, на цю тему висловився й керівник комітету Сенату США зі збройних сил, республіканець Джон Маккейн – він рекомендував адміністрації президента Дональда Трампа надати Україні таку зброю.

Втім, поки що нам надають лише оборонне устаткування – ту саму техніку на 175 мільйонів доларів, про яку йшлося раніше. Щодо більшого – то тут справа за Конгресом США. Якщо останній надумає схвалити рішення щодо відправки в Україну зброї, із цим доведеться змиритися навіть президенту Трампу. Як той, зрештою, погодився з останніми санкціями щодо Росії, прийнятими американським парламентом.

Залишається тільки сподіватися, що Джеймс Меттіс – достатньо переконливий оратор для того, аби схилити шальки терезів у потрібний нам бік. А тому можна вибудовувати подальші прогнози довкола двох пунктів: що саме нам нададуть і коли? Спробуємо відповісти на кожне з цих запитань.

Читайте також: Глава Пентагону пообіцяв Україні продовження допомоги в оборонному секторі

"Хаммери" та "Джавеліни"

31 липня впливове американське видання The Wall Street Journal (WSJ) коротко згадало ті номінації зброї, які можуть бути надані Україні. Про це пише Deutsche Welle з посиланням на першоджерело.

Згідно з інформацією WSJ, йдеться насамперед про протитанкові комплекси та інші види оборонних озброєнь задля боротьби з підтримуваними Росією сепаратистами на Донбасі.

Але, як заявив виданню один із високопоставлених представників адміністрації Дональда Трампа, поки що жодного рішення щодо постачання Україні цих видів оборонних озброєнь в Овальному кабінеті не ухвалювали. Так само, як і не було дискусії щодо цих пропозицій під час наради в Білому домі, що відбулася напередодні і присвячувалася російській тематиці. За словами посадовця, Трамп не отримував щодо планів надання Україні озброєнь жодної інформації, тож його позиція з цього питання невідома.


Скільки Україні вже надано військової допомоги. Інфографіка Deutsche Welle

Водночас у Пентагоні повідомили, що в американському оборонному відомстві поки що "не визначились" щодо можливості надання Україні "летальних оборонних озброєнь". Утім, як заявили WSJ анонімні чиновники, міністр оборони США Джеймс Меттіс вже затвердив цей план.

Читайте також: Волкер оцінив шанси отримання Україною летальної зброї: Все дуже серйозно

Детальніше про різновиди американської зброї, які б вельми стали у пригоді Україні, розповідає у власному розслідуванні Радіо "Свобода". Йдеться, по-перше, про бронеавтомобілі "Хамві" (цивільний варіант машини відомий за назвою "Хаммер").

На українських соняшникових полях Донбасу вже давно є американські "Хамві". Перші автомобілі Україна отримала через рік після початку російської агресії,
говориться у публікації.

"Однак Україна запитувала у США і партнерів не тільки легендарні "Хаммери". Ще на початку війни, за даними експертів, йшлося про снайперські гвинтівки, міномети – як малого, так і великого калібру, різні гранатомети, протитанкові та переносні зенітно-ракетні комплекси, а також різноманітну бронетехніку", – передає Радіо "Свобода".

Окрім цього, потрібні також "Джавеліни", які "вже є практично синонімом імовірної американської допомоги Україні. Переносні ракетні комплекси армія США використовує з часів війни в Іраку. Бо вони – мобільні, здатні працювати в умовах слабкої видимості. За даними американської преси, Пентагон запропонував виділити Україні "Джавелінів" на 50 млн доларів".

Читайте також: Україні потрібно від США більше, ніж летальна зброя, – експерт

Видання цитує Майкла Карпентера, колишнього довіреного радника віце-президента Байдена і одного з керівників Пентагону. Карпентер наголошує: "Джавеліни" складно уявити як наступальний механізм. Вони потрібні для того, аби "російські танки не перетнули лінію розмежування".

Не для нападу, а для оборони – ось головний аргумент можливого надання Україні зброї. На думку Карпентера, у списку, крім "Джавелінів", повинні бути безпілотники, засоби протиповітряної оборони і системи артрозвідки – щоб максимально точно визначити, звідки артилерія веде вогонь по українських позиціях,
– йдеться у статті.

Радіо "Свобода" також зазначає, що "журналісти, які працювали в Білому домі за президентства Обами, розповідають: однією з головних причин, чому президент відмовлявся надати летальну зброю Україні, було побоювання частини його команди. Мовляв, це спровокує Кремль на ескалацію. Сумніви ці є і зараз".


Протитанковий комплекс "Джавелін". Його складно уявити як наступальний механізм, переконаний один з чиновників міністерства оборони США

Однак "росіяни і без того дають сепаратистам стільки допомоги, скільки вважають за потрібне. І все, що ми зробимо – це лише стримаємо їх від наказу просуватися далі і захопити ще більше української території", – цитує медіа Евелін Фаркас, заступник міністра оборони США у 2012-2015 роках.

Саме задля превентивних кроків Україна і має отримати військову допомогу від Сполучених Штатів. Колишній посол США в Україні Джон Хербст переконаний, що надання летальної зброї Україні "було би дуже розумним кроком з боку США".

Це (озброєння України Сполученими Штатами – "24") зробить для Москви більш затратним продовження її агресії, захоплення додаткових територій в Україні,
– говорить Хербст.

Що ж, попит на перешкоджання діям Москви є достатньо великим. Хотілося б, щоби всі впливові американські еліти відчували це так само гостро, як це відчувають в Україні. Адже, як сказав Джеймс Меттіс, перебуваючи у Києві, "свобода є великою цінністю, яку ніколи не можна сприймати як належне", але яку треба виборювати, причому дуже часто – саме зі зброєю в руках.

Читайте також: Волкер, Сурков і Донбас: як ляже "мінська карта"?