Про це йдеться у розслідуванні журналістів програми "Схеми" (спільний проект Радіо Свобода та каналу "UA:Перший").

У грудні "Одеський припортовий завод" провів конкурс на постачальника газу для виробництва мінеральних добрив за так званою "давальницькою схемою", щоб запустити в роботу державне підприємство, яке було півроку законсервоване. Найкращу цінову пропозицію надало ТОВ "Всеукраїнська Енерго Компанія".

Читайте також: Бізнес для своїх: хто поклав око на Миколаївський морський порт

Згідно з угодою, ця приватна фірма надає ОПЗ газ, а той, у свою чергу, переробляє це паливо на мінеральні добрива. У подальшому їх використовують для вирощування різних сільськогосподарських культур. Завод не платить за газ, а постачальник, у свою чергу, розраховується з ним лише за переробку, тобто за використання потужностей заводу.

Але, як з’ясували журналісти, новообрана фірма, що існує з 2010 року, раніше взагалі не займалася торгівлею газом. Відповідну ліцензію на таку діяльність отримала від Нацкомісії з регулювання енергетики лише у серпні 2017 року, всього за 3 місяці до початку співпраці з ОПЗ.

Згідно з реєстром юридичних осіб, єдиним власником "Всеукраїнської Енерго Компанії" є 26-річний Вадим Колесников. Щоправда, на сайті компанії засновником фірми зазначений батько Вадима – Віталій Колесников.

Читайте також: Таємна відпустка Порошенка: відомий видавець відреагував на гостру критику щодо журналістів

"Всеукраїнська Енерго Компанія" зареєстрована в столичному бізнес-центрі "Парус". Журналісти "Схем" виявили, що офіс фірми розташований на одному поверсі поруч з інвестиційною компанією Concorde Capital Ігоря Мазепи. Фірми ділять одне крило та мають спільний простір. Щоб потрапити в приміщення нового газотрейдера ОПЗ, треба спершу зайти у офіс компанії Ігоря Мазепи.

Ігор Мазепа – не чужа людина для оточення президента Петра Порошенка. Наприклад, саме він допомагав давньому другу Порошенка – Борису Ложкіну продавати медіахолдинг UMH молодому олігарху часів Януковича Сергію Курченку,
– йдеться у матеріалі.


Як бізнесмени пов'язані з українськими високопосадовцями

Уже за свого президентства Порошенко указом призначав Мазепу до наглядової ради державного "Укресімбанку". А журналісти "Схем" неодноразово фіксували, як Мазепа приходить на Банкову в Адміністрацію Президента.

Але сам Мазепа у коментарі "Схемам" заявив, що його сусідство з новим трейдером на ОПЗ ні про що не свідчить.

У нас ще три або чотири компанії на одному поверсі, в тому числі Oracle,
– зазначив Ігор Мазепа, генеральний директор інвестиційної компанії Concorde Capital.

Журналісти "Схем" також виявили той факт, що номери телефонів фірми збігаються з контактами "Холдингової компанії "Енергомережа" бізнесмена Дмитра Крючкова. В цій компанії Крючкова працював і засновник новообраної фірми-постачальника Віталій Колесников. За даними Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку, у 2014 році Колесников очолював наглядову раду "Енергомережі".

Читайте також: У Гелетея засекретили інформацію щодо охорони Порошенка під час таємної відпустки на Мальдівах

В інтерв’ю інтернет-виданню "Економічна правда" голова Національної комісії з регулювання енергетики Дмитро Вовк зазначав, що до Дмитра Крючкова та його брата Леоніда прихильно ставився близький товариш президента Ігор Кононенко.

Оскільки Дмитро Крючков недоступний, бо перебуває в розшуку (його розшукує НАБУ), редакція звернулася по коментар до його брата Леоніда. Він заперечив свою причетність до діяльності "Одеського припортового заводу" та компанії-постачальника газу.

З Віталієм Колесниковим не знайомий, відповідно нас нічого не пов'язує. Ніякого відношення до "Всеукраїнської Енерго Компанії" не маю, так само як і до ОПЗ,
– зазначив він.

Від бізнесу старшого брата бізнесмен Крючков також відхрестився.

"Ніякого відношення до ХК "Енергомережа" не маю. Спільний бізнес з братом відсутній з 2009 року. Не бачилися вже багато років", – стверджує Леонід Крючков.

У свою чергу Ігор Кононенко у коментарі "Схемам" спростував не тільки свій зв'язок із братами Крючковими, а й відношення до Одеського припортового заводу та новообраного трейдера.

Читайте також: Журналісти прокоментували гострі звинувачення відомого бізнесмена щодо перевірки його бізнесу

"Я жодним чином не пов′язаний з діяльністю Холдингової компанії "Енергомережа" та Дмитром і Леонідом Крючковими, про яких ви згадуєте у своєму запиті. Ми не спілкуємося. Інформація про те, що я начебто маю стосунок до співпраці між ПАТ "Одеський припортовий завод" та "Всеукраїнської Енерго Компанії" не відповідає дійсності. Мені нічого не відомо про структуру власності "Всеукраїнської Енерго Компанії", та я ніколи не спілкувався і не був знайомий з особою на ім′я Віталій Колесников", – – йдеться у письмової відповіді народного депутата Ігоря Кононенка.

Отримати коментар засновника "Всеукраїнської Енерго Компанії" не вдалось. В офісі фірми журналістів "Схем" зустрів Віталій Олексієнко, який назвався фінансовим консультантом. Раніше він працював заступником директора державного підприємства "Укрекоресурси", яке було ліквідовано у 2015 році у зв'язку з постійними корупційними скандалами. А ще – очолював департамент фінансового забезпечення Мін’юсту.


Віталій Олексієнко – фінансовий консультант "Всеукраїнської Енерго Компанії"

Віталій Олексієнко розповів, що у "Всеукраїнської Енерго Компанії" немає власного видобутку природного газу, тому компанія планує його купувати на ринку як в Україні, так і за кордоном. Водночас Віталій Олексієнко запевняє – фірма змогла зайти на державний завод без будь-яких впливових покровителів у владі.

Читайте також: У НАЗК пояснили, чому у них рік працювала засуджена за корупцію чиновниця

"Одеський припортовий завод" знаходиться в управлінні Фонду держмайна, де роботу з цим підприємством офіційно курує Володимир Державін – колишній помічник Ігоря Кононенка, близького товариша та армійського друга президента Петра Порошенка.


"Одеський припортовий завод" перебуває в управлінні Фонду держмайна

Ще один колишній помічник Кононенка – Олександр Візір зараз є членом наглядової ради ОПЗ.

"На Одеському припортовому заводі завжди існували схеми заробітку, схоже, зараз в них просто з’явились нові обличчя, наближені до перших осіб держави", – йдеться у розслідуванні "Схем".