Про це повідомили 15 жовтня в європейській системі швидкого реагування по харчових продуктах (RASFF). Проте оприлюднили інформацію у Держпродспоживслужбі Одещини лише 27 жовтня.

Раніше В Україну завезли 4 тонни зараженої сальмонелою польської індички

Хто привіз цю курятину

Це пояснили тим, що на думку фахівців, небезпечна курятина могла з'явитися на прилавках магазинів Одеської області. Виробником птиці є компанія Cedrob S.A. Вона зареєстрована в містечку Цеханув, що в центральній частині Польщі.

Проте згодом її зберігала та експортувала AMP Logistika, що зареєстрована в місті Полонськ. Отримувачем зараженої курятини в Україні була компанія “Вінтер”, яка базується в Луцьку.

У чому полягає небезпека

Сальмонельоз – це інфекційне захворювання, яке спричиняють виявлені в курятині бактерії Salmonella Enteritidis. Передусім хвороба вражає травну систему та супроводжується розвитком діареї, інтоксикацією та зневодненням організму. Іноді вона навіть призводить до сепсису та гнояків у внутрішніх органах.

Інформація взята з Вікіпедії

Кілька схожих "сюрпризів" імпорту

  • 18 жовтня повідомили, що до України з Румунії завезли небезпечну заморожену випічку. Річ у тім, що там був перевищений максимально допустимий рівень етилен оксиду. Її отримувала компанія "АТБ маркет".
  • Виявили сальмонелу й у курятині, яку привезли з Польщі 16 вересня. Тоді заражене м'ясо отримало львівське підприємство. Воно одразу почало реалізовувати продукцію.
  • Також фахівці про аналогічну небезпеку 2 червня. Тоді до України прибуло аж 6,5 тонни зараженої сальмонелою курятини. Найгіршим тоді було те, що частину зараженого м’яса вже встигли продати.